W samorządach

MSW uruchomiło nową stronę CEPIK

Na nowej witrynie znajdują się zarówno informacje skierowane do obywateli i przedsiębiorców, jak i podmiotów uprawnionych do korzystania z danych gromadzonych w ewidencjach.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło nową wersję strony Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców www.cepik.gov.pl, przygotowaną przez Centralny Ośrodek Informatyki. Na nowej witrynie znajdują się zarówno informacje skierowane do obywateli i przedsiębiorców, jak i podmiotów uprawnionych do korzystania z danych gromadzonych w ewidencjach. Portal umożliwia łatwą nawigację i szybkie odnajdywanie informacji przez użytkowników. Witryna została przygotowana według najnowszych standardów internetowych, wszystkie treści są dostępne z urządzeń mobilnych oraz jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Modernizacja portalu informacyjnego odbyła się w ramach projektu CEPiK 2.0.

 

Cepik.gov.pl dla obywateli i przedsiębiorców

Dzięki nowej witrynie obywatele i przedsiębiorcy uzyskają łatwy dostęp do danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców. W zależności od potrzebnych informacji można skorzystać z różnych dostępnych usług:

Historia pojazdu – to bezpłatna usługa, dzięki której można poznać historię pojazdu przed zakupem. Usługa pozwala sprawdzić m.in. czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ważne obowiązkowe badanie techniczne.

Bezpieczny autobus – to bezpłatna usługa, która pozwala na wstępne sprawdzenie autobusu, którym właśnie wybieramy się na wycieczkę lub którym codziennie jeździmy do pracy i szkoły.

Wniosek o udostępnienie danych – zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym każdy może uzyskać dane z centralnej ewidencji pojazdów (CEP) oraz centralnej ewidencji kierowców (CEK). W tym celu trzeba złożyć wniosek, w którym wskaże się swój uzasadniony interes. Na stronie cepik.gov.pl zamieszczona została procedura składania wniosków zarówno przez internet, jak i drogą tradycyjną.

Wniosek o dane statystyczne – na stronie została zamieszczona także procedura składania wniosków o udostępnienie danych statystycznych z ewidencji. Dane mogą być wykorzystane zarówno do celów niekomercyjnych, jak i komercyjnych.

 

CEPiK podmiotów uprawnionych

Dane gromadzone w CEPiK są wykorzystywane przez wiele podmiotów, gdyż są one pomocne w realizacji ich obowiązków, na przykład:

– policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straże miejskie i gminne,

– sądy, prokuratura, komornicy sądowi,

– inne podmioty.

Na stronie cepik.gov.pl zostały zamieszczone wszystkie niezbędne informacje, instrukcje i wnioski dla podmiotów korzystających z ewidencji.

 

Najciekawsze statystyki

Na stronie cepik.gov.pl zostały zamieszczone najciekawsze statystyki wygenerowane z ewidencji. Dzięki naszej stronie można sprawdzić m.in. gdzie zarejestrowano najwięcej pojazdów w Polsce lub w którym województwie wydano najwięcej dokumentów prawa jazdy.

 

Czym jest CEPiK?

CEPiK obejmuje dwie ewidencje: centralną ewidencję pojazdów (CEP) oraz centralną ewidencję kierowców (CEK). W centralnej ewidencji pojazdów gromadzone są dane o pojazdach zarejestrowanych w Polsce, takie jak:

– dane pojazdu (na przykład marka, model),

– dane techniczne (na przykład pojemność i moc silnika, liczba miejsc),

– informacje o dokumentach pojazdu.

W centralnej ewidencji kierowców gromadzone są dane o:

– osobach, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi,

– osobach, którym cofnięto uprawnienia,

– osobach nieposiadających uprawnień, które mają zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Kto przekazuje dane do  CEPiK?

– wydziały komunikacji w starostwach powiatowych, które rejestrują pojazdy oraz wydają dokumenty prawa jazdy. Wydział komunikacji przekazuje do CEP dane właściciela/posiadacza, dane techniczne pojazdu, a do CEK przekazuje dane kierowców,

– ubezpieczyciele, którzy przekazują informacje o ubezpieczeniu pojazdu,

– stacje kontroli pojazdów, które przekazują informacje o wykonanym badaniu technicznym pojazdu oraz stanie licznika odczytanym w trakcie badania,

– policja, Inspekcja Transportu Drogowego, które przekazują między innymi informacje o kradzieży pojazdu i o zatrzymaniu dokumentów.

TAGI: dobre praktyki, informatyzacja, transport,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane