W samorządach

Jaworzno wygrało konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną na Śląsku

Internauci za najciekawszą realizację uznali „Budowę parku tematycznego – Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie”.

W głosowaniu oddano ponad 10 tys. głosów. Zwycięska inwestycja została zrealizowana przy współudziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007–2013. Kolejne miejsca zajęły projekty: „Zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach” oraz „Rozbudowa i przebudowa Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich”.

 

W zeszłym roku najwięcej punktów otrzymało także Jaworzno. Internauci za najciekawszą realizację uznali wtedy „Rynek Od.Nowa – Rewitalizację Śródmiejskiej Przestrzeni Publicznej w Jaworznie.

 

Czy wyniki tej internetowej zabawy będą zbieżne z werdyktem jury konkursu? O tym będzie się można przekonać podczas uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w dwóch konkursach: Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego i Architektura Roku, która odbędzie się w ramach Śląskich Dni Architektury.

 

O zwycięskim projekcie

Osoby chcące stanąć oko w oko z prajaszczurem mają taką szansę w powstałym w Sadowej Górze Ośrodku Edukacji Geologiczno-Ekologicznej „GEOsfera”. Na dnie tropikalnego oceanu, który do niedawna był kamieniołomem, powstała jedna z najatrakcyjniejszych inwestycji w Jaworznie.

 

GEOsfera w Jaworznie obejmuje teren zamknięty ścianami starego kamieniołomu wapieni. Paradoksalnie największe atuty tego miejsca zostały odkryte właśnie w wyniku działalności eksploatacyjnej. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku wapienne wzgórze Sadowa Góra zostało rozcięte. W trakcie wydobywania kamienia wapiennego, odsłonięto warstwy skał skrywające szczątki szkieletowe szkarłupni, mięczaków, głowonogów, ryb a nawet kości gadów sprzed 230 milionów lat. Ściany kamieniołomu stały się wyjątkowym tłem dla roślin w siedliskach naturalnych i wprowadzonych tu kolekcji, składających się z ponad czterdziestu tysięcy roślin i wraz z nimi tworzą harmonijny krajobraz tego miejsca.

 

Głównym celem Ośrodka jest pozaformalne wspieranie edukacji przyrodniczej i szeroko rozumianych działań ekologicznych. Ośrodek oferuje zaplecze dydaktyczne obejmujące:
– salę dydaktyczną wyposażona w sprzęt audiowizualny i badawczy,
– bogatą kolekcję skał, skamieniałości i minerałów,
– poligon badawczy do wykopalisk i badań paleontologicznych, obserwacji struktur tektonicznych i krasu,
– ścieżki dydaktyczne,
– kolekcje roślin wrzosowatych, wodnych, pseudomakii,
– zaplecze do organizacji warsztatów ogrodniczych,
– ogród sensoryczny z kolekcją roślin: zapachowych, przyprawowych, leczniczych, ozdobnych i dotykowych,
– profesjonalny ogródek meteorologiczny.

 

Od maja 2014 r. do chwili obecnej w ośrodku odbyły się liczne warsztaty, wykłady oraz wycieczki o tematyce przyrodniczej, w których wzięło udział ponad 5 tys. uczestników. Liczba indywidualnych odwiedzających rok po otwarciu sięga 50 tys. osób.

 

Ośrodek dysponuje zapleczem do organizacji imprez artystycznych i rekreacyjnych (grillowisko, plac zabaw i amfiteatr). Cyklicznie odbywają się Dni Otwarte GEOsfery, Dni Ziemi, Wagary Naukowe oraz rajd Nordic Walking. Ośrodek prowadzi także bezpłatne zajęcia artystyczne dla najmłodszych, które odbywają się raz w miesiącu. Wstęp na teren ośrodka jest bezpłatny.

TAGI: dobre praktyki, gospodarka, kopaliny, marszałek, ochrona środowiska, promocja, rpo,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane