Dla radnych

Jak prawidłowo zwracać koszty za paliwo

fot. Pixabay

Zwrot kosztów przewozu dzieci do szkół dokonywany jest w oparciu o ustaloną przez radę gminy stawkę za 1 km przebiegu pojazdu. Następuje on na podstawie umowy zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem) a rodzicami, jednak gmina nie musi podejmować w tym przedmiocie uchwały.

Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie ustalenia średniej ceny paliw na terenie gminy w roku szkolnym 2024/2025. Jako podstawę prawną wskazała art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym (DzU z 2024 r. poz. 609 i 721) oraz art. 39a ust. 3 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (DzU z 2024 r. poz. 728, ze zm.; dalej: ustawa).

Jak zauważył organ nadzoru, na mocy ustawy z 15 września 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (DzU poz. 2089), która weszła w życie 27 października 2022 r., dokonano nowelizacji ustawy w zakresie brzmienia art. 39a. Zmianie uległy zasady zwrotu rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów niepełnosprawnych oraz rodziców do szkół i placówek. Na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów rada gminy, w drodze uchwały, ustalała na każdy rok szkolny średnią cenę jednostki paliwa, uwzględniając ceny jednostki paliwa w gminie. Zwrot kosztów przewozu następował na podstawie umowy zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem) a rodzicami, a wysokość zwrotu kosztów jednorazowego przewozu wyliczana była w oparciu o wzór ustalony w art. 39a ust. 2. Od dnia wejścia w życie nowelizacji zwrot dokonywany jest w oparciu o ustaloną przez radę gminy stawkę za 1 km przebiegu pojazdu. Nadal następuje on na podstawie umowy między wójtem (burmistrzem, prezydentem) a rodzicami, przy czym należy zauważyć, że zgodnie art. 3 nowelizacji strony tej umowy zobowiązane były do dostosowania postanowień umowy do nowo obowiązujących przepisów w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji, a więc do 26 grudnia 2022 r. Mając powyższe na uwadze należało stwierdzić, że od 27 października 2022 r. nie było podstawy prawnej umożliwiającej podjęcie uchwały w sprawie określenia średniej ceny jednostki paliwa na rok szkolny 2024/2025.

Organ nadzoru stwierdził nieważność uchwały w całości.

 

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody warmińsko-mazurskiego z 28 czerwca 2024 r., nr PN.4131.259.2024

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane