W samorządach

Dziesięciolecie otwartych map

OpenStreetMap czyli wikipedia w świecie kartografii obchodzi właśnie 10 urodziny. To okazja by zainteresowali się nią ci, którzy jeszcze OSM nie znają. Warto!

OpenStreetMap to globalny projekt w pełni darmowej, swobodnej w edycji mapy świata. Nie bez przyczyny jest porównywany do Wikipedii, ponieważ to właśnie ona była inspiracją dla twórców projektu. Władze lokalne i lokalni działacze, o ile jeszcze tego nie zrobili, powinni zainteresować się tym projektem.

 

OpenStreetMap jest bowiem tworzony przez społeczność, która dodaje dane o drogach, ścieżkach, kawiarniach, dworcach i wielu innych, na całym świecie.

- Wśród naszych użytkowników są entuzjaści map, specjaliści GIS, inżynierowie wspomagający pracę serwerów OSM, specjaliści, którzy z humanistycznych powodów, pomagają w stworzeniu mapy obszarów dotkniętych skutkami klęski żywiołowej, i wielu innych - przekonują twórcy strony. Z pomocy społeczności OSM korzystała m.in. misja ratunkowa na Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 roku. Była to ówcześnie najdokładniejsza i najbardziej aktualna mapa tych terenów.

 

 

 

Żeby edytować mapę należy jedynie dokonać rejestracji. Przydatna również jest znajomość w minimalnym stopniu języka angielskiego, ponieważ jest to projekt międzynarodowy. OSM może edytować każdy, podobnie jak w przypadku Wikipedii weryfikacja odbywa się post factum. Osoba odpowiedzialna za dany rejon może w razie wątpliwości przywrócić poprzednie dane lub skontaktować się z autorem bieżących zmian w celu weryfikacji i rozwiania wszelkich nieścisłości.

 

 

 

Osoba edytująca mapę ma możliwość nanoszenia dowolnych punktów POI, jak również edycji danego terenu wyłącznie na swój użytek - przydatne przy planowaniu zagospodarowania przestrzennego. Tworzenie map odbywa się na podstawie zebranych danych geolokalizacyjnych, jak również na podstawie dowolnych źródeł danych geograficznych. O ile licencja jest na tyle swobodna i w pełni na to pozwala. Zabronione jest, w wielu przypadkach, tworzenie na podstawie innych map (na zamkniętej licencji ) i przenoszenie, jak również przerysowywanie na ich podstawie i nanoszenie na OSM .

TAGI: dobre praktyki,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane