W samorządach

Dlaczego miasta powinny rządzić Polską? – czyli Benjamin Barber na Samorządowym Forum Kapitału i Finansów

Problemy dzisiejszego świata: terroryzm, ubóstwo, zmiany klimatu, handel bronią i ludźmi są zbyt skomplikowane, żeby mogły sobie z nim poradzić państwa narodowe. Miasta i kierujący nim burmistrzowie potrafią sobie lepiej radzić we współczesnych realiach, a światowa współpraca burmistrzów to przyszłość globu – przekonuje autor książki "Gdyby burmistrzowie rządzili światem" Benjamin R. Barber.

Benjamin Barber znany jest przede wszystkim jako autor książki "Dżihad kontra McŚwiat", w której  opisuje walkę pomiędzy '"McŚwiatem" (globalizacja i kontrola procesów politycznych przez świat korporacji) i "Dżihadem" (przez który rozumie tradycję i tradycyjne wartości często przybierające formę ekstremalnego nacjonalizmu lub religijnej ortodoksji i teokracji).

 

Jego zdaniem obie te siły są antydemokratyczne i jedyną alternatywą jest skupienie się na społecznościach obywatelskich i obywatelstwie zaangażowanym - jako na narzędziach budowania efektywnej demokracji. W kolejnych publikacjach profesor pogłębia swoją tezę. Jego zdaniem jedyną szasną dla nieskutecznej demokracji państw narodowych jest budowanie instytucji ponadnarodowych. Tylko one, zdaniem Barbera, bedą wstanie mierzyć się ze światowymi korporacjami i rozwiązywać problemy tego świata.

 

W książce "Gdyby burmistrzowie rządzili światem" przekonuje, że największą demokratyczną siłą są społeczności lokalne, a alternatywą dla kooperacji rządów jest światowa współpraca burmistrzów. I to już się dzieje - przekonuje Barber. Miasta stają się niezależne, miasta zajmują się problemami globalnymi (przykładem "Porozumienie Burmistrzów" jako przejaw walki z globalnym ociepleniem) i tylko one mogą rzeczywiście coś z tym zrobić. Barber cytuje Michaela Bloomberga, wieloletniego burmistrza Nowego Jorku "A jeśli Waszyngtonowi to się nie spodoba? No cóż, nie słucham Waszyngtonu zbyt uważnie". 

 

Bloomberg może tak powiedzieć nie tylko dlatego, że USA są państwem federalnym, którego rząd jest dość ograniczony. Państwa upadają, państwa się zmieniają, miasta zostają - przekonuje Barber. To miasta stanowią siłę napędową świata i to one powinny w większym stopniu decydować o tym co się na nim dzieje. Potrzebna jest tylko odpowiednia platforma współpracy pomiędzy burmistrzami i jej poszukiwaniu poświęcona jest w dużej mierze książka "Gdyby burmistrzowie rządzili światem". Jednym z pomysłów jest projekt powołania światowego parlamentu burmistrzów, w który zaangażowany jest autor książki.

 

Dlaczego zaprosiliśmy Benjamina Barbera na XIII Samorządowe Forum Kapitału i Finansów? Tegoroczne forum jest związane ze specjalną okazją. Jest nią XXV-lecie samorządności w Polsce. To dobry czas na podsumowania i debaty o tym, co udało się osiągnąć. Ale my nie mamy najmniejszego zamiaru tego robić. Mieliśmy już zbyt wiele podobnych konferencji. Podczas naszego Forum chcemy wyciągnąć wnioski i porozmawiać o kolejnych 25 latach. Jakie wyzwania nas czekają? Jak się im przeciwstawić? A przede wszystkim co zrobić, żeby jako społeczność osiągnąć sukces? I jaką rolę w tym sukcesie mają do odegrania samorządy? To główne pytania XIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów i nasz gość jest jednym z najlepszych punktów odniesienia do dyskusji. Zapraszamy do uczestnictwa!

 

Benjamin R. Barber (ur. 2 sierpnia 1939) to filozof polityczny i politolog amerykański.  Był wykładowcą akademickim i doradcą różnych polityków z Ameryki i z całego świata - między innymi Billa Clintona i Howarda Deana. Obecnie pracuje na stanowisku starszego pracownika naukowego w Center on Philanthropy and Civil Society W Graduate Center przy City Uniwersity of New York.

 

Zapisy: http://www.samorzadoweforum.pl/

 

 


Zdjęcie:„Benjamin R Barber in 2010” autorstwa Erich Habich. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane