Gospodarka

Coraz mniej katastrof budowlanych

W 2013 roku zarejestrowano 258 katastrof budowlanych, tj. o 168 katastrof mniej niż w 2012 r., o 390 mniej niż w 2011 r. i o 473 katastrofy mniej niż w 2010 r.

Katastrofy budowlane w 2013 r. miały miejsce we wszystkich województwach, od 4 katastrof w województwach pomorskim i zachodniopomorskim do 46 w małopolskim.

Najwięcej katastrof wydarzyło się w województwach:

· małopolskim – 46 (17,8% ogólnej liczby katastrof),

· mazowieckim – 34 (13,2% ogólnej liczby katastrof),

· łódzkim i wielkopolskim – po 25 (9,7% ogólnej liczby katastrof),

· śląskim – 24 (9,3% ogólnej liczby katastrof).

Najmniej katastrof miało miejsce w województwach:

· pomorskim i zachodniopomorskim – po 4,

· warmińsko-mazurskim – 5,

· lubelskim, lubuskim i świętokrzyskim – po 6,

· podkarpackim – 10,

· podlaskim – 13,

· kujawsko-pomorskim – 14,

· dolnośląskim i opolskim – po 18.

 

Kategorie

Katastrofy budowlane zostały podzielone na dwie kategorie:

· kategorię I – obejmującą katastrofy nie wynikające ze zdarzeń losowych,

· kategorię II –- obejmującą katastrofy wynikające z przyczyn losowych. Zalicza się do nich katastrofy powstałe na skutek działania sił natury (powodzie, silne wiatry, obfity śnieg, uderzenia pioruna) jak również wybuchy gazu, uderzenia samochodu w budynek, wybuchy kotłów c.o., itp.

Struktura 258 katastrof budowlanych, które miały miejsce w 2013 r. z punktu widzenia podziału na powyższe kategorie, według wstępnych zgłoszeń zawartych w RKB2 na

dzień 03.03.2014 r., jest następująca

· 145 katastrof zaliczono do kategorii I, czyli katastrof nie wynikających z przyczyn losowych (56% ogólnej liczby katastrof),

· 113 katastrof zaliczono do kategorii II, czyli katastrof wynikających z przyczyn losowych (44% ogólnej liczby katastrof).

 

Struktura

W 2013 r. 19 katastrof (7,4% ogólnej liczby katastrof) nastąpiło podczas prowadzenia

robót budowlanych, w tym 4 w trakcie budowy obiektu i 4 podczas rozbiórki całego obiektu

oraz 11 podczas prowadzenia robót budowlanych w istniejącym obiekcie – podczas

rozbudowy, nadbudowy, przebudowy, remontu.

W obiektach budowlanych, w których nie prowadzono robót budowlanych miało miejsce 239

katastrof (92,6% ogólnej liczby katastrof), w tym:

· 212 (82,2% ogólnej liczby katastrof) katastrof nastąpiło w obiektach użytkowanych,

· 27 (10,5% ogólnej liczby katastrof) katastrof nastąpiło w obiektach budowlanych wyłączonych z użytkowania na podstawie decyzji administracyjnej.

Większość obiektów budowlanych, które uległy w 2013 r. katastrofom budowlanym była własnością osób fizycznych. W takich obiektach wydarzyło się 191 katastrof. Natomiast 21 katastrof miało miejsce w obiektach będących własnością Skarbu Państwa i 46 katastrof w obiektach będących własnością innych podmiotów.

 

Główne przyczyny katastrof budowlanych w 2013 r.

Na 258 katastrof w 2013 r., do dnia wykonywania niniejszej analizy stwierdzono, że:

· zakończono 171 postępowań wyjaśniających w sprawie ustalenia szczegółowych przyczyn i okoliczności wystąpienia katastrof,

· w 87 przypadkach trwają jeszcze postępowania wyjaśniające.

Z zebranych danych wynika, że 19 katastrof budowlanych wydarzyło się w czasie prowadzenia robót budowlanych – przyczynami 16 z nich było:

· w 7 przypadkach nieprawidłowe działanie uczestników procesu budowlanego

(związane z nieprzestrzeganiem obowiązków ustawowych),

· w 5 przypadkach nieprzestrzeganie technologii wykonania robót,

· w 4 przypadkach inne przyczyny.

Natomiast 212 katastrof budowlanych nastąpiło w procesie użytkowania obiektów budowlanych, a 27 katastrof w obiektach wyłączonych z użytkowania.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że zidentyfikowano 70 błędów eksploatacyjnych związanych z utrzymaniem obiektów budowlanych, które stały się przyczyną katastrof.

Wśród nich należy wymienić 42 przypadki polegające na doprowadzeniu obiektu budowlanego do złego stanu technicznego, 16 wynikających z nieprzeprowadzenia kontroli obiektu, 4 miały związek z niepodjęciem przez właściciela lub zarządcę działań wynikających z opracowań technicznych lub wyników kontroli. W jednym przypadku katastrofa była spowodowana niezgodnym z przeznaczeniem użytkowaniem obiektu, w jednym przypadku także była skutkiem nieprawidłowego przeprowadzenia kontroli obiektu budowlanego.

W jednym przypadku za przyczynę katastrofy zostały uznane błędy popełnione podczas opracowania dokumentacji projektowej, m.in. błędne przyjęcie obciążeń, schematów statycznych, rozwiązań materiałowych oraz błędy w obliczeniach rachunkowych.

113 katastrof budowlanych nastąpiło w wyniku zdarzeń losowych:

• 39 katastrof spowodowały silne wiatry (31 katastrof w woj. małopolskim, po 2 katastrofy w woj. dolnośląskim i podkarpackim oraz po 1 katastrofie w woj. kujawsko-pomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim,

• 18 katastrof było skutkiem pożarów (po 4 katastrofy w woj. mazowieckim i wielkopolskim, 3 katastrofy w woj. dolnośląskim, 2 katastrofy w woj. podkarpackim i po 1 katastrofie w woj. kujawsko-pomorskim, małopolskim, podlaskim, pomorskim i śląskim ),

• 14 katastrof zostało wywołanych intensywnymi opadami atmosferycznymi (3 katastrofy w woj. łódzkim, po 2 katastrofy w woj. małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim oraz 1 w woj. śląskim),

• 4 katastrofy były spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi,

• 2 katastrofy były spowodowane powodziami,

• 2 katastrofy były spowodowane osuwiskami,

• 1 katastrofa była spowodowana wstrząsami oraz

• 39 katastrof było spowodowanych innymi przyczynami losowymi.

 

www.gunb.gov.pl

 

TAGI: obiekty budowlane,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane