W samorządach

Praktykuj w JST

Czy studenci chętnie korzystają z praktyk i staży w urzędach gmin, miast i urzędach marszałkowskich? Poprosiliśmy samorządy o odpowiedź.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego
Młodzi ludzie chcą zdobywać doświadczenie. Zależy im także na świadomym wyborze pracy, która będzie dawała im w przyszłości satysfakcję. Praktyki są najlepszym sposobem, aby sprawdzić się w różnych miejscach, a także poznać kulturę organizacyjną urzędu. Dlatego my również uruchomiliśmy program praktyk. „Praktyki u Marszałka” od samego początku cieszą się popularnością. Co bardzo ważne – są one płatne. W 2023 r. to prawie 5 tys. zł brutto, więc godne wynagrodzenie dla każdego młodego człowieka. W ciągu ostatnich 5 lat w naszych praktykach wzięło udział łącznie 476 studentów. Niestety, z uwagi na pandemię, na pewien czas program został wstrzymany. Obecnie go wznowiliśmy i znów zapraszamy studentów do współpracy. Tegoroczna edycja trwa od lipca do września. W naborze wniosków, który trwał od 3 do 21 kwietnia 2023 r. wpłynęły 163 wnioski. Ostatecznie wybraliśmy 45 osób, które pracują teraz w urzędzie.

Liczba chętnych do praktykowania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego
2015 r. – 350 wniosków na 120 miejsc
2016 r. – 219 wniosków na 123 miejsca
2017 r. – 108 wniosków na 100 miejsc
2018 r. – 237 wniosków na 100 miejsc
2019 r. – 171 wniosków na 100 miejsc


Maciej Stachura, sekretarz Katowic
W ostatnich latach zauważamy rosnące zainteresowanie studentów praktykami w Urzędzie Miasta Katowice – w latach 2019–2023 praktyki odbyło tu 120 osób. Liczba byłaby zapewne większa – niestety ze względu na pandemię byliśmy zmuszeni do wprowadzenia szeregu obostrzeń. Praktyki w urzędzie wybierają studenci różnych dziedzin – m.in. prawa, dziennikarstwa, marketingu czy administracji. Podkreślają, że w UM mogą w praktyce zajmować się tym, o czym się uczą na studiach. Przykładowo w Wydziale Komunikacji Społecznej student ma okazję współpracować przy organizacji briefingów i konferencji prasowych, podpatrywać pracę rzecznika prasowego czy też przygotowywać materiały do informatora miejskiego i social mediów. Wychodzimy z założenia, że praktyka w urzędzie ma przynieść korzyści zarówno studentowi, jak i naszej organizacji. Oznacza to, że dużo dajemy od siebie, rozwijając kompetencje studentów, ale mamy też duże wymagania. Zdarza się, że po ukończeniu studiów studenci, którzy u nas praktykowali, aplikują na stanowiska urzędnicze – i często bardzo dobrze się sprawdzają, bo wiedzą już, jak wygląda ta praca.

Liczba praktykantów w Urzędzie Miasta Katowice
2019 r. – 36
2020 r. – 16
2021 r. – 15
2022 r. – 21
2023 r. – 32


Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania
Urząd Miasta Poznania stawia w mniejszym zakresie na praktyki, a w zdecydowanie większym (już od ponad 20 lat) na staże studenckie. Nasz flagowy Program Staży Studenckich (skierowany do studentów od czwartego semestru studiów) cieszy się popularnością. Trwa 68. edycja. W ramach stażu studenci wszystkich rodzajów studiów (stacjonarnych, zaocznych, eksternistycznych) poznają przez 4 miesiące realia pracy w urzędzie. Staż jest płatny.
Zauważamy, że coraz więcej studentów interesuje się możliwością odbycia stażu w administracji publicznej. Zainteresowanie jest zależne od terminu. Edycja letnia jest najmniej popularna (okres wakacyjny).
W ciągu roku odbywają się 3 edycje programu stażowego, łącznie ok. 240 studentów zdobywa u nas doświadczenie stażowe. Praktykanci są w zdecydowanej mniejszości. W ostatnich latach na praktyki do urzędu miasta rocznie zgłasza się ok. 40–50 osób. Dane wskazują za to, że każdego roku otrzymujemy kilkaset zgłoszeń na staże. W ostatnich 5 latach wpłynęło ich blisko 3 tys. Odpowiednio o praktyki występowało w tym czasie ok. 280 osób. W 2022 r. wśród nowo zatrudnionych osób aż 18 proc. stanowiły te, które w trakcie studiów uczestniczyły w naszym programie stażowym. Wśród praktykantów ten odsetek nie przekracza 1 proc.


Fot. Freepik

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane