Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Fundacja Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej opracowała niezwykle przydatny poradnik dla kół gospodyń wiejskich, zarówno tych już działających, jak i świeżo zarejestrowanych.
Wkrótce ruszą nabory wniosków w programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Z instrumentu wsparcia mogą korzystać także gminy wiejskie.
Retencja – to zagadnienie pojawia się podczas większości dyskusji dotyczących gospodarki wodnej. Słyszymy głównie o retencji w zbiornikach, a przecież to niejedyny sposób na czasowe zatrzymanie wody. Pomimo możliwości retencjonowania jej w glebie i gruncie, w bagnach, torfowiskach i starorzeczach oraz korycie rzecznym, główne rozmowy toczą się wokół problemu dużej i małej retencji zbiornikowej.
O powodzeniu akcji ratowania życia ludzkiego czy mienia mieszkańców decydują niekiedy sekundy. Właściwe i wyćwiczone zachowanie w chwili zagrożenia, gdzie dochodzi jeszcze stres osoby podejmującej działanie ratownicze to w mojej ocenie powinna być podstawa każdego obywatela.
Sołectwo Ludwinów z gminy Jakubów zwyciężyło w trzeciej edycji konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”, zorganizowanym przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich pod patronatem marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika. Drugie i trzecie miejsca zajęły sołectwa Obierwia (gmina Lelis) oraz Helenów (gmina Wiśniew).
Andrzej Król, sołtys Uniszowej w gminie Ryglice, został wybrany najlepszym sołtysem województwa małopolskiego AD 2019. Lokalne społeczności potrzebują liderów, którzy nie tylko organizują życie na wsi, ale inspirują działania nakierowane na podnoszenie jakości życia.
Budując dom na obszarach wiejskich, należy liczyć się z koniecznością opłacenia badań archeologicznych. Specjalista wykona dokumentację fotograficzną i rysunkową, wyeksploruje obiekty archeologiczne, zabezpieczy zabytki ruchome. Z reguły trwa to jeden dzień, chyba że na działce znajdują się bardziej złożone pozostałości działalności dawnych mieszkańców, na przykład groby ciałopalne, wtedy potrzeba jeszcze jednego, dwóch dni, aby udokumentować znaleziska.
W tym roku minęło 10 lat, od kiedy Róża Zgorzelska chcąc uratować grożący zawaleniem budynek, stworzyła w nim Farską Stodołę – izbę muzealną prezentującą historię i lokalne dziedzictwo mieszkańców Biedrzychowic. Dziś jest to kompleks muzealny, obejmujący trzy wyremontowane siłami mieszkańców budynki oraz ogród.
Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Śląska Cieszyńskiego. Drewniana chałupa w Brennej, która powstała w latach 20. XX wieku, początkowo była siedzibą Stowarzyszeń Młodzieży Katolickiej. Odbywały się tam koncerty, przedstawienia teatralne, mieściła się biblioteka, a po II wojnie światowej wiejskie kino. W 2018 roku zabytkowy budynek został poddany rewitalizacji, zyskując nowe funkcje kulturalne i społeczne.
O próbie przejęcia i przywrócenia kolei, likwidacji szkół, tworzeniu ośrodków rehabilitacji, szkolenia i pracy dla niepełnosprawnych, rozwoju turystyki i pilnowaniu finansów rozmawiamy z wójtem gminy Sokoły dr. Januszem Zajkowskim.