Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 7/9 - września 21, 2019

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Poradnik dla kół gospodyń

Fundacja Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej opracowała niezwykle przydatny poradnik dla kół gospodyń wiejskich, zarówno tych już działających, jak i świeżo zarejestrowanych.

Zaloguj się i czytaj więcej

III edycja funduszy norweskich

Wkrótce ruszą nabory wniosków w programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Z instrumentu wsparcia mogą korzystać także gminy wiejskie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sebastian Szklarek*

Czy można jednocześnie zapobiegać i suszy, i powodzi?

Retencja – to zagadnienie pojawia się podczas większości dyskusji dotyczących gospodarki wodnej. Słyszymy głównie o retencji w zbiornikach, a przecież to niejedyny sposób na czasowe zatrzymanie wody. Pomimo możliwości retencjonowania jej w glebie i gruncie, w bagnach, torfowiskach i starorzeczach oraz korycie rzecznym, główne rozmowy toczą się wokół problemu dużej i małej retencji zbiornikowej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zygmunt Laskowski*

Zadania OSP wpisane do ustawy przeciwpożarowej

O powodzeniu akcji ratowania życia ludzkiego czy mienia mieszkańców decydują niekiedy sekundy. Właściwe i wyćwiczone zachowanie w chwili zagrożenia, gdzie dochodzi jeszcze stres osoby podejmującej działanie ratownicze to w mojej ocenie powinna być podstawa każdego obywatela.

Zaloguj się i czytaj więcej

Najaktywniejsze sołectwo na Mazowszu

Sołectwo Ludwinów z gminy Jakubów zwyciężyło w trzeciej edycji konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”, zorganizowanym przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich pod patronatem marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika. Drugie i trzecie miejsca zajęły sołectwa Obierwia (gmina Lelis) oraz Helenów (gmina Wiśniew).

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Lokalni liderzy to skarb współczesnej wsi

Andrzej Król, sołtys Uniszowej w gminie Ryglice, został wybrany najlepszym sołtysem województwa małopolskiego AD 2019. Lokalne społeczności potrzebują liderów, którzy nie tylko organizują życie na wsi, ale inspirują działania nakierowane na podnoszenie jakości życia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mariusz Łesiuk*

Nie taki archeolog straszny

Budując dom na obszarach wiejskich, należy liczyć się z koniecznością opłacenia badań archeologicznych. Specjalista wykona dokumentację fotograficzną i rysunkową, wyeksploruje obiekty archeologiczne, zabezpieczy zabytki ruchome. Z reguły trwa to jeden dzień, chyba że na działce znajdują się bardziej złożone pozostałości działalności dawnych mieszkańców, na przykład groby ciałopalne, wtedy potrzeba jeszcze jednego, dwóch dni, aby udokumentować znaleziska.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Mieszkańcy stworzyli muzeum w stodole

W tym roku minęło 10 lat, od kiedy Róża Zgorzelska chcąc uratować grożący zawaleniem budynek, stworzyła w nim Farską Stodołę – izbę muzealną prezentującą historię i lokalne dziedzictwo mieszkańców Biedrzychowic. Dziś jest to kompleks muzealny, obejmujący trzy wyremontowane siłami mieszkańców budynki oraz ogród.

Zaloguj się i czytaj więcej

Justyna Kamińska

Niezwykłe muzeum w starym kinie

Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Śląska Cieszyńskiego. Drewniana chałupa w Brennej, która powstała w latach 20. XX wieku, początkowo była siedzibą Stowarzyszeń Młodzieży Katolickiej. Odbywały się tam koncerty, przedstawienia teatralne, mieściła się biblioteka, a po II wojnie światowej wiejskie kino. W 2018 roku zabytkowy budynek został poddany rewitalizacji, zyskując nowe funkcje kulturalne i społeczne.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Andrzej Gniadkowski

Wszystko, co dzieje się w gminie, to jest mój problem

O próbie przejęcia i przywrócenia kolei, likwidacji szkół, tworzeniu ośrodków rehabilitacji, szkolenia i pracy dla niepełnosprawnych, rozwoju turystyki i pilnowaniu finansów rozmawiamy z wójtem gminy Sokoły dr. Januszem Zajkowskim.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane