Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Od 16 kwietnia 2019 roku rozporządzeniem ministra środowiska wprowadzone zostały nowe przepisy prawne w zakresie postępowania w procedurze likwidacji szkód w uprawach rolniczych wyrządzonych przez dzikie zwierzęta.
Procedura scalania gruntów ma już swoją kilkudziesięcioletnią historię. Mimo stosowania jej w różnych realiach gospodarczych i politycznych, nadal stwarza szereg problemów praktycznych, którym warto się przyjrzeć. Są one w szczególności widoczne z perspektywy gminy, która staje się adresatem często sprzecznych oczekiwań licznych uczestników postępowania scaleniowego.
Własnymi siłami porządkują staw w centrum wsi, remontują wiatę autobusową, kilka lat temu odmalowali kościół. Mieszkańcy Darnawy pod wodzą sołtysa Mirosława Fabera mogą być wzorem społeczeństwa obywatelskiego i dowodem na to, że w lokalnych społecznościach tkwi ogromny potencjał.
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, którzy wzmacnia rolę sołectw, przygotowany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.
Święty Florian strzeże przed pożarem Chroniły przed nieszczęściami, powodziami, utopcami. Zapewniały bogate plony. Przydrożne kapliczki budowano przez całe wieki – czasem w ramach podziękowania, czasem w obawie przed niebezpieczeństwem. Dzisiaj one same, mocno nadgryzione zębem czasu, wymagają ochrony. Samorząd województwa małopolskiego przeznaczył w tym roku 750 tys. zł na ich odnowę.
„Techniczny ogród” to koncepcja zagospodarowania centrum Gorzyc opracowana na podstawie pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców. Powstanie nowoczesny plac zabaw z kolejką linową dla dzieci, siłownia plenerowa, miejsca odpoczynku i rekreacji.
O wielkopolskiej zaradności, interesującej historii i największej farmie wiatrowej w Polsce mówi Janusz Piechocki, burmistrz Margonina.