Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 4/6 - czerwca 1, 2019

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

dr hab. Marian Flis

Nowe prawodawstwo w zakresie szkód w uprawach rolniczych

Od 16 kwietnia 2019 roku rozporządzeniem ministra środowiska wprowadzone zostały nowe przepisy prawne w zakresie postępowania w procedurze likwidacji szkód w uprawach rolniczych wyrządzonych przez dzikie zwierzęta.

Zaloguj się i czytaj więcej

Maciej Obrębski*

Scalanie gruntów – w praktyce nieco inaczej niż w teorii

Procedura scalania gruntów ma już swoją kilkudziesięcioletnią historię. Mimo stosowania jej w różnych realiach gospodarczych i politycznych, nadal stwarza szereg problemów praktycznych, którym warto się przyjrzeć. Są one w szczególności widoczne z perspektywy gminy, która staje się adresatem często sprzecznych oczekiwań licznych uczestników postępowania scaleniowego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Społecznicy z Darnawy sami dbają o swoją wieś

Własnymi siłami porządkują staw w centrum wsi, remontują wiatę autobusową, kilka lat temu odmalowali kościół. Mieszkańcy Darnawy pod wodzą sołtysa Mirosława Fabera mogą być wzorem społeczeństwa obywatelskiego i dowodem na to, że w lokalnych społecznościach tkwi ogromny potencjał.

Zaloguj się i czytaj więcej

Wynagrodzenie dla sołtysa i diety dla rady sołeckiej

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, którzy wzmacnia rolę sołectw, przygotowany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Święty Florian strzeże przed pożarem

Święty Florian strzeże przed pożarem Chroniły przed nieszczęściami, powodziami, utopcami. Zapewniały bogate plony. Przydrożne kapliczki budowano przez całe wieki – czasem w ramach podziękowania, czasem w obawie przed niebezpieczeństwem. Dzisiaj one same, mocno nadgryzione zębem czasu, wymagają ochrony. Samorząd województwa małopolskiego przeznaczył w tym roku 750 tys. zł na ich odnowę.

Zaloguj się i czytaj więcej

Justyna Kamińska

Nowoczesne, funkcjonalne, z pomysłem

„Techniczny ogród” to koncepcja zagospodarowania centrum Gorzyc opracowana na podstawie pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców. Powstanie nowoczesny plac zabaw z kolejką linową dla dzieci, siłownia plenerowa, miejsca odpoczynku i rekreacji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Andrzej Gniadkowski

Dzięki wiatrakom mamy pieniądze na inwestycje

O wielkopolskiej zaradności, interesującej historii i największej farmie wiatrowej w Polsce mówi Janusz Piechocki, burmistrz Margonina.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane