Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
W artykule otwierającym ten numer „Wspólnoty” piszemy o działaczach i urzędnikach samorządowych, którzy w ostatnich wyborach dostali się do parlamentu. Samorządowcy objęli wszystkie cztery mandaty przydzielone im w ramach paktu senackiego, oprócz tego do Sejmu, a także do izby wyższej dostała się całkiem spora grupa nowych polityków i urzędników lokalnych.
Przez najbliższe cztery lata w sejmowych i senackich ławach będzie zasiadać wielu niedawnych samorządowców. Czy po przejściu do polityki krajowej ich zainteresowanie sprawami lokalnymi pozostanie równie silne?
Nie chciałbym, aby ktoś z Warszawy mówił mi, którą drogę mam remontować, a której nie. Sami wiemy, co mamy robić. Samorządowcy mają doświadczenie i dużą wiedzę. Nie potrzebujemy ręcznego sterowania. Ten model zarządzania się nie sprawdził – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Finał 10. edycji konkursu Eco-Miasto – jury nagrodziło siedem miejskich projektów w czterech kategoriach i dwóch grupach konkursowych. Wśród laureatów są Poznań, Kępno, Rybnik, Ostrowiec Świętokrzyski i Piaseczno.
Samorząd terytorialny to niezwykle istotna sfera naszego życia, która cieszy się ogromnym uznaniem wśród obywateli. Badania opinii publicznej wyraźnie pokazują, że samorządy są efektywnymi dostawcami dóbr i usług, które mają ogromny wpływ na jakość życia oraz zadowolenie z miejsca zamieszkania.
Czy stacjonarne, ogólnodostępne liceum dla uczniów „z orzeczeniami” jest szkołą tożsamą z liceum zorganizowanym w podmiocie leczniczym?
Rozmowa z dr Bartoszem Mendykiem, ekspertem ds. ochrony danych oraz Inspektorem Ochrony Danych.
Znowelizowana 17 sierpnia 2023 r. ustawa o zdrowiu publicznym wprowadza od 1 stycznia 2024 r. zakaz sprzedaży napojów energetyzujących osobom poniżej 18. roku życia. Znalazły się w niej również przepisy nowelizujące ustawę o sporcie, prawo oświatowe oraz ustawę o systemie informacji oświatowej, które stworzyły podstawy prawne do funkcjonowania ewidencji „Sportowe talenty”, a w szkołach wprowadziły obowiązkowe testy sprawnościowe. Ewidencja i testy budzą jednak wiele bardzo poważnych wątpliwości prawnych.
Organizacje społeczne mają prawo skarżyć do sądu administracyjnego uchwały lub zarządzenia organu gminy. Działają jednak wówczas jako swoisty pełnomocnik osób, których interes prawny został naruszony, a to oznacza konieczność spełnienia szeregu warunków.
Naczelny Sąd Administracyjny wydał oczekiwaną uchwałę 7 sędziów dotyczącą możliwości zabezpieczenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w VAT (tzw. sankcji VAT). Uznał, że przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego na podstawie w art. 33 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 112c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Gminy mają prawo decydować według własnego uznania o odbiorze śmieci z części niezamieszkanych nieruchomości mieszanych – częściowo zamieszkanych. Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 2 czerwca 2023 r. (sygn. akt III OSK 2878/22) rozwiał wątpliwości w tym zakresie i orzekł, że gmina nie musi obejmować systemem całości nieruchomości mieszanych, a jedynie jest obowiązana odbierać śmieci z części zamieszkanej.
Nowelizując ustawy samorządowe w 2018 roku, pomimo bazowania na formułowanych od dawna diagnozach przyjęto rozwiązania pod wieloma względami wadliwe, na co wskazuje coraz bogatsze orzecznictwo sądów administracyjnych. Dlatego z całą mocą powraca postulat, sformułowany przed laty przez profesora Krystiana M. Ziemskiego, powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządu Terytorialnego.
Niepoddane rekultywacji kamieniołomy odpowiadają nowoczesnemu spojrzeniu na przyrodnicze wartości przestrzeni poprzemysłowych w strukturach miastach, dla których Gilles Clément – francuski projektant ogrodów, entomolog i pisarz – wykreował pojęcie „trzeciego krajobrazu”, definiując w ten sposób enklawy miejskiej bioróżnorodności, nieograniczane warunkami uprawy wspomaganej środkami chemicznymi i mechanicznymi.
Konin inwestuje w ekologiczne źródła energii. Do spalarni odpadów komunalnych oraz kotłów na biomasę niedługo dołączy ciepłownia geotermalna.
Wygodne fotele, lepsza widoczność, wymieniona scena obrotowa, nowe oświetlenie sceniczne – to tylko niektóre zmiany w budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże, które czekają na widzów.
Pełnienie funkcji sekretarza w JST zostało przez ustawodawcę objęte wyższymi standardami w zakresie wymagań wobec kandydatów, ale także sporymi ograniczeniami. Dlatego warto przyjrzeć się wybranym aspektom mającym istotne znaczenie nie tylko w procesie zatrudniania na stanowisku sekretarza, ale przede wszystkim w trakcie pełnienia tej funkcji.
Trybunał konstytucyjny orzekł że, niezgodne z Konstytucją RP są przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dające możliwość różnicowania stawki podatku od nieruchomości za garaż – w zależności od tego czy jest on odrębną własnością. Ustawodawca ma czas do końca przyszłego roku na wprowadzenie zmian w tym zakresie. Trybunał krytycznie ocenił również uchwałę NSA, które wykładnia jest powszechnie stosowana.
Uchwała w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych powinna umożliwić bezpośrednie lub pośrednie odczytanie z niej kwoty, jaką uczestnik ma uiścić za pobyt w takim ośrodku lub mieszkaniu.
W przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo ich nabycia przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. Zasada ta nie powinna być modyfikowana w inny niż dopuszczony w ustawie sposób.
Kilkudziesięciu samorządowców uzyskało właśnie mandat posła lub senatora. Oznacza to przetasowania w organach władzy w samorządach, gdzie pełnili mandat. Wyjaśniamy, co i dlaczego zadziało się (bądź dopiero się wydarzy) w zakresie uzupełnienia mandatów w JST.
BIM stosować można na każdym etapie procesu budowlanego, ostatnio zyskuje on również na popularności w zamówieniach publicznych. Uwzględniając polski rynek zamówień cel jego stosowania należy sprowadzić do dwóch kwestii: dotrzymania budżetu i terminowej realizacji inwestycji. Zamawiający posiadający wystarczającą wiedzę lub wsparcie niezbędne do rozpoczęcia inwestycji realizowanej w oparciu o tę metodykę powinien zacząć od opracowania kompletnej dokumentacji spójnej z procedurami obowiązującymi w organizacji.
Spółki komunalne realizujące roboty budowlane muszą pamiętać, że nawet jeśli zamawiający nie jest skłonny do podpisania aneksu do umowy na tzw. roboty dodatkowe, to mogą one wystąpić z roszczeniem o zapłatę za takie roboty w związku z bezpodstawnym wzbogaceniem inwestora. O instytucji bezpodstawnego wzbogacenia powinni pamiętać też zamawiający, aby uwzględnić to w negocjacjach z wykonawcą.
Dotacja dla rodzinnych ogrodów działkowych może być udzielona z budżetu gminy, a nie z budżetu powiatu. Żaden organ powiatu nie może też decydować o tym, czy cel publiczny, któremu ma służyć dotacja, jest związany z zadaniem gminy, jako że ocena tego należy do gminy.
Uwzględnienie w wieloletniej prognozie finansowej wykupu obligacji niezgodnych z harmonogramem może spowodować, że samorząd nie spełni wskaźnika obliczonego w oparciu o plan trzech kwartałów roku poprzedzającego rok bazowy.