Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Po wielu latach jego starań, wbrew wielu przeciwnościom, wbrew brakowi pieniędzy i dobrej woli polityków, Świnoujściu udało się połączyć z Polską normalnym połączeniem drogowym. Jako inwestor miasto wydało na tę inwestycję niemal miliard złotych, w tym 800 milionów pozyskanych z funduszy europejskich.
Największym moim przeciwnikiem jest lewica, z której się wywodzę i której przez wiele lat byłem członkiem. Ale przyszedł moment, kiedy uznałem, że to nie ma sensu. Pojawili się nowi, młodzi ludzie, którym poprzewracało się w głowach, że mogą wszystko, bo też są z lewicy. Dzisiaj współpracuję z Platformą Obywatelską, współpracuję z PiS-em i z grupami niezależnymi – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.
Bez włączenia obywateli w proces rozwoju miasta idea smart city jest bezzasadna. Przedstawiamy dobre praktyki w tym zakresie.
Trwają przygotowania do europejskiego Niebieskiego Ładu, czyli kompleksowej strategii wodnej, niezbędnej w obliczu powiększających się kłopotów z wodą. Związek Miast Polskich dołączył do Komitetu ds. Wody, który chce przygotować i przedstawić rozwiązania legislacyjne.
15 września w Parku Technologicznym Interior w Nowej Soli odbyło się spotkanie Zarządów Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych (OPOS). Przy tej okazji Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego (ZGWL) oficjalnie przejęło prezydencję OPOS od Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych (PSST).
Trzeba powstrzymać plany budowy torowisk, które przecinałyby miasta, doprowadziły do wysiedleń i spowodowały straty przyrodnicze. Tak można podsumować głosy, które padły podczas spotkania poświęconego inwestycjom związanym z Centralnym Portem Komunikacyjnym.
Otwocki Zakład Energetyki Cieplnej zrealizuje przebudowę i wymianę sieci ciepłowniczej. Modernizacja systemu ma zwiększyć jego efektywność oraz poprawić jakość powietrza w mieście.
Fundusze sołeckie stały się w ostatnich latach bodźcem dużych przeobrażeń dla mieszkańców wsi. Potwierdza to kontrola NIK: efektywnie wykorzystywano środki wyodrębnione w budżetach gmin, choć nie ustrzeżono się błędów. Niestety, bez zmiany ustawy dalszy rozwój funduszy stoi pod znakiem zapytania.
Jesień to czas intensywnych prac planistycznych, gdyż rozpoczęła się procedura planistyczna wartości dochodowych. To właśnie w oparciu o łańcuch strumieni dochodów i ich strukturę, analizowane są możliwości finansowania bieżących wydatków JST, szacowana wysokość nadwyżki operacyjnej, określanie zdolności do inwestowania i kalkulowanie zdolności kredytowej. Tymczasem w Rządowym Centrum Legislacji procedowane są regulacje, które mogą przyczynić się do zmiany struktury projektowanych na rok 2024 dochodów JST.
Nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ma usprawnić wydawanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz przygotowanie i realizację inwestycji, w szczególności liniowych.
Określono terminy i wzory zawiadomień w sprawach związanych z przekazywaniem informacji o pozbawieniu lub wycofaniu pozbawienia prawa wybierania.
W przepisach ustawy o ochronie zwierząt nie ma podstawy prawnej do rozstrzygania decyzją administracyjną o obciążaniu dotychczasowego właściciela zwierząt kosztami transportu, utrzymania i leczenia zwierząt, które zostały poniesione przez osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, inne niż wskazane w art. 7 ust. 1. Podmiotom tym zwierzęta mogą zostać przekazane jedynie nieodpłatnie (art. 7 ust. 1c). NSA wyjaśnił jednak, że zwrotu kosztów w takim przypadku można domagać się na drodze cywilnej.
Ustalanie stawki czynszu za 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu, znajdującego się w gminnym zasobie mieszkaniowym, nie może być dowolne. Wójt zobowiązany jest do uwzględnienia zarówno reguł ustalonych przez ustawodawcę, jak i określonych przez radę gminy w wieloletnim programie gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy.
Samorządowcy mają problemy z ustaleniem wysokości podatku w przypadku nieruchomości mieszkalnych będących jednocześnie przedmiotem prowadzonych działalności gospodarczych – są wynajmowane przez profesjonalnych przedsiębiorców. Niejednolite w tym zakresie jest również orzecznictwo. Czy rozbieżności interpretacyjne ostatecznie rozwiał niedawny wyrok NSA z 12 lipca 2023 r., o sygn. III FSK 250/23, przewidujący opodatkowanie wynajmowanego budynku/lokalu mieszkalnego według niższej stawki?
15 października 2023 r. zostaną przeprowadzone wybory parlamentarne. Za ich organizację odpowiadają również samorządy, które zobowiązane są zapewnić możliwość oddawania głosów w lokalach wyborczych oraz zadbać o prawidłowość całego procesu. Z tym wiąże się kwestia przetwarzania danych osobowych wyborców, dlatego jednym z kluczowych zadań jest zadbanie, aby odbywało się to zgodnie z przepisami.
Rady gmin mogą swobodnie określać górne stawki opłat za wywóz szamb z prywatnych nieruchomości. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że efektem są znaczne rozbieżności cen. Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi poinformowało, że zarówno górne stawki opłat, jak również częstotliwość pozbywania się nieczystości ciekłych przez właścicieli nieruchomości, rada gminy powinna ustalać racjonalnie, biorąc pod uwagę m.in. lokalne uwarunkowania.
Sprawowanie opieki nad zabytkami, w tym finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych, jest zadaniem własnym JST. Rada gminy w formie uchwały ustala, komu może być udzielona dotacja, jakie czynności ma wykonać podmiot ubiegający się o nią, a także na jakie zadania może być udzielona. Zasady udzielania dotacji obejmują także postępowanie z wnioskiem, dokumenty wymagane do rozpoznania go oraz forma jego załatwienia. Zbyt rozbudowane lub niedookreślone postanowienia uchwały mogą dyskwalifikować ją z obrotu prawnego.