Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Roczne sprawozdanie Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych drobiazgowo wylicza straty poniesione przez samorządy wskutek wprowadzonych zmian podatkowych. Dotacje od rządu nie zrekompensowały ubytków, głównie z powodu wysokiej inflacji. Dobra informacja jest taka, że samorządy zmniejszyły swoje zadłużenie, choć koszty obsługi kredytów i pożyczek niebotycznie wzrosły – nawet o kilkaset procent.
W półtoratysięcznym miasteczku działa osiem restauracji i barów, w których na wolne miejsce trzeba poczekać w kolejce. Bardzo dobrze w nich karmią, a sztandarowym daniem są zaguby – mówi Wojciech Borzym, burmistrz Drohiczyna. Miasto jest dziś jedną z perełek turystycznych Polski.
Profesorowie SGH Jacek Sierak i Mirosław Czekaj opracowali nowy wskaźnik obrazujący nastroje panujące w samorządzie w zakresie perspektyw rozwojowych. Wynika z niego, że panuje… śladowy optymizm. Kolejne edycje (najbliższa jeszcze tej jesieni) pozwolą analizować zmiany jego wartości i wnioskować o aktualnej sytuacji ekonomicznej JST.
Głównym zadaniem stref czystego transportu (SCT) jest poprawa jakości powietrza w metropoliach, jednak ich wprowadzanie też można uznać za element współczesnego spojrzenia na miejską mobilność. Jest szansa, że już w przyszłym roku SCT będą obowiązywać w dwóch polskich miastach, choć pierwsza z uchwał – krakowska – została zakwestionowana przez wojewodę.
Nieszablonowe działania prowadzone przez miasta i gminy pozwalają na zdobycie odpowiedniej wiedzy, obserwację dobrych praktyk, a także na mobilizację międzynarodowego wsparcia. To z kolei może pomóc w budowaniu poparcia wśród wyborców dla coraz bardziej rygorystycznej walki z kryzysem klimatycznym.
Posłowie odrzucili większość senackich poprawek do nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Utrzymali również terminy wdrożenia nowych zasad. W artykule opisujemy najważniejsze poprawki zaproponowane przez Senat, zarówno uwzględnione, jak i nie, przez Sejm.
Do niedawna dominował pogląd, że RODO ma zastosowanie do nagrań z systemu monitoringu zapisywanych na nośniku, ale już nie do monitoringu ograniczającego się do bieżącego podglądu obrazu na kamerach, bez zapisu. Ta opinia uległa diametralnej zmianie. Co aktualnie rekomenduje Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych?
Zadanie publiczne w postaci ochrony zabytków wykonywane jest zarówno przez samorząd terytorialny, jak i administrację rządową. W samorządach – poprzez gminną ewidencję zabytków. Nie jest jednak jasne, jaki charakter ma wpis do niej.
Chcemy, aby na rynku było coraz więcej menedżerów, wykwalifikowanych w kierunku smart city i dysponujących kompetencjami i wiedzą niezbędnymi do realizacji tej idei. Mamy do tego odpowiednie narzędzia: wiedzę, zaplecze eksperckie, a ponadto kładziemy ogromny nacisk na praktykę – mówi dr Sebastian Grabowski, kierownik Części Specjalizacyjnej programu MBA Smart City w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.
Duże wydarzenia, takie jak mistrzostwa, zawody czy Igrzyska Europejskie, przyciągają uwagę i generują zagrożenia związane z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni. Samorządy jako gospodarze mogą być narażone na szereg zagrożeń, obejmujących ataki hackerskie, wycieki danych, cyberprzestępczość, dezinformację i propagandę.
Najwyższa Izba Kontroli wkroczyła do czterech instytucji kultury w woj. lubelskim. We wszystkich wykryła przypadki naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Zapowiedziała nawet złożenie doniesienia o popełnieniu przestępstwa karno-skarbowego.
Władysław Grochowski, były wójt Trzebieszowa, dziś przedsiębiorca, opowiada o dawnej pracy w samorządzie i obecnych działaniach na rzecz ratowania dziedzictwa architektonicznego.
Województwo lubelskie w ramach swojego funduszu regionalnego w najbliższych latach ma do wydania prawie 2,43 mld euro. Część tych środków trafi do samorządów, które planują przeznaczyć je między innymi na cyfryzację usług, poprawę efektywności energetycznej, odnawialne źródła energii i turystykę.
ITPOK w Poznaniu to pierwsza w Polsce spalarnia odpadów komunalnych wybudowana dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu, w dodatku z wykorzystaniem środków europejskich. Wielkopolska znalazła już naśladowców.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zbuduje system zbierający, przetwarzający i udostępniający dane źródłowe z gmin członkowskich metropolii.
Duże miasta z otaczającymi je gminami tworzą sieć naczyń połączonych. Można je opisywać na różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest perspektywa liczbowa, która przedstawia sytuację demograficzną i społeczno-ekonomiczną. Takie podejście prezentuje projekt „Metropolie w liczbach” przygotowany przez UMP.
Inwestycja będzie efektem współpracy PFR Nieruchomości i PKP S.A. i zostanie zrealizowana w sąsiedztwie zabytkowego, XIX-wiecznego dworca Pomorzany.
Z perspektywy Kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners Statuty wielu gmin zawierają regulacje mające pozytywnie wpłynąć na jakość uchwał podejmowanych przez radę gminy. Co jednak w sytuacji, gdy te mechanizmy gwarancyjne zostaną w praktyce zignorowane?