Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Na obraz współczesnej mobilności miejskiej składa się długa lista elementów – od zeroemisyjnego, wygodnego transportu publicznego, przez rozszerzone strefy płatnego parkowania i buspasy, po multimodalność, czyli możliwość łatwego korzystania z różnych środków komunikacji. Ale polskie miasta mają problem – Polacy niechętnie rozstają się z samochodami nawet podczas podróży na krótkich dystansach.
Sprzedaliśmy tereny portu inwestorowi, a ten zainwestował kilkadziesiąt milionów złotych w infrastrukturę. Gdy już miał podpisane umowy i porozumienia, odmówiono mu połączenia z siecią kolejową. A chodzi o odcinek torów o długości zaledwie 500 metrów. Spór rozstrzygany jest dziś przed sądem – mówi Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.
Strona samorządowa KWRiST przekazała na ręce wiceministra finansów Sebastiana Skuzy apel do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie natychmiastowych działań mających w celu objęcia podatku PIT płaconego ryczałtem takimi zasadami podziału między rząd i samorząd, jak PIT rozliczany według skali podatkowej.
Zagadnieniom „Transformacji cyfrowej miast z wykorzystaniem systemów klasy Enterprise” poświęcona była konferencja zorganizowana 26–27 czerwca w Młynach Rothera w Bydgoszczy.
14 lipca weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w mObywatelu został zrównany z tradycyjnym dowodem. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło materiały szkoleniowe dla urzędników.
Zygmunt Frankiewicz wnioskuje o jak najszybsze uruchomienie funduszy umożliwiających realizację projektów miękkich i infrastrukturalnych dla Ukrainy we współpracy z partnerami z Unii Europejskiej.
Na czerwcowym posiedzeniu dyskutowano m.in. o unijnej polityce spójności, a na zakończenie marszałek Wielkopolski przekazał prezydencję w ręce Dolnego Śląska.
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) uruchomiła pilotażową wersję Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej. To bezpłatne narzędzie może przydać się na przykład do planowania inwestycji w miastach.
Najnowszy raport dotyczący sytuacji finansowej w kontekście nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych nie pozostawia złudzeń – jest źle i będzie jeszcze gorzej. Samorządowcy apelują do władz państwowych o wsparcie sektora ochrony zdrowia.
Sposób przeprowadzania zmian granic JST wywołuje antagonizmy między zainteresowanymi jednostkami, zaś system prawny nie gwarantuje samorządom ochrony praw przysługujących im w tym zakresie.
Zmiany w karach pieniężnych, zaliczki na koszty postępowania, sprzeciw nie tylko od decyzji i inne – omawiamy projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego oraz proponowane zmiany w prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Jednym z największym wyzwań, z jakim muszą mierzyć się samorządy, są rosnące ceny energii. Czy spółdzielnie energetyczne mogą być sposobem na rozwiązaniem tego problemu?
Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski podczas 156. posiedzenia plenarnego Europejskiego Komitetu Regionów odebrał wyróżnienie dla swojego województwa w konkursie „Europejski Region Przedsiębiorczości” (2024). Ponadto, w trakcie lipcowego posiedzenia samorządowcy dyskutowali m.in. o walce z dezinformacją i o propozycjach Komisji Europejskiej w zakresie zmian w dyrektywach ściekowej i dotyczącej czystego powietrza.
Jak wynika z pytań kierowanych do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, samorządy od Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021–2027 oczekują wsparcia szczególnie w zakresie efektywności energetycznej i infrastruktury kulturalnej. W sumie do pozyskania z nowego programu regionalnego beneficjenci będą tam mieli 1,67 mld euro – jeśli tylko uruchomienie pieniędzy nie zostanie zamrożone.
Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w latach 2017–2022 zainwestowało w modernizację i rozwój systemu ciepłowniczego prawie 240 mln zł. Zmodernizowano starą sieć i wybudowano nową. W najbliższych latach planowane są kolejne inwestycje, w szczególności w inteligentną sieć oraz fotowoltaikę.
W konferencji w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku wzięli udział pracownicy urzędów samorządowych oraz ich jednostek organizacyjnych.
Zielono-niebieska rewolucja realizowana w Ostrowie Wielkopolskim oraz rewitalizacja Śródmieścia zostały nagrodzone podczas światowego rankingu miast LivCom Awards.
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zbuduje w dzielnicy Giszowiec futurystyczne, ekologiczne osiedle, naszpikowane innowacyjnymi rozwiązaniami. Jego koncepcja wyłoniona został w konkursie ogłoszonym wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.
Przy okazji 31. Międzynarodowego Biegu po Plaży w Jarosławcu już po raz 26. samorządowcy wzięli udział w Ogólnopolskim Biegu Samorządowym Bursztyn Jarosławca. „Wspólnota” jak co roku ufundowała puchary i nagrody dla laureatów drugiego miejsca – wśród pań i panów.
Ustawa o pracownikach samorządowych – poza kilkoma wyjątkami – nie nakłada na pracowników samorządowych generalnego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że urzędnicy mają w tym zakresie dowolność. Mogą oni ponieść konsekwencje związane np. z niezgłoszeniem pracodawcy rozpoczęcia prowadzenia działalności, a jeśli jest ona związana z ich obowiązkami służbowymi wynikającymi z umowy o pracę – grozi im nawet rozwiązanie umowy o pracę.
W przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego, mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy, a pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania. Nie jest to jednak zasada bezwzględnie obowiązująca i organ powinien sprawdzić, czy nie zachodzą okoliczności do zastosowania wyjątku.
Realizacja upoważnienia nie może polegać na wprowadzeniu wymagań, które mogą być spełnione jedynie przez przedsiębiorców już prowadzących na terenie gminy działalność w odpowiednim zakresie. Spełnienie takich wymagań nie może być warunkiem niezbędnym do ubiegania się o uzyskanie po raz pierwszy zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.
Przewodniczący może co najwyżej decydować o formie sesji zdalnej, tj. czy z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość czy w trybie korespondencyjnym. Jednak pod warunkiem, że organ wcześniej zdecydował o zdalnym trybie obradowania bez wskazania szczegółowej formy tego trybu.
Okres wiosenno-letni to dla administracji publicznej naturalny czas wzmożonej działalności promocyjnej. Organizowane są festyny, dożynki, wieczory filmowe etc. Wydziały promocji relacjonują wydarzenia na stronach internetowych i w mediach społecznościowych, promując w ten sposób działalność władz. W artykule przybliżamy zasady wykorzystywania wizerunku w celach promocyjnych.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia stan zagrożenia epidemicznego został odwołany 1 lipca 2023 r. Przestały obowiązywać szczególne rozwiązania wprowadzone w związku z COVID-19. Towarzyszyły nam one przez ponad 3 lata, do niektórych zdążyliśmy już nawet przywyknąć. Opisujemy najważniejsze kwestie, o jakich pracodawcy powinni pamiętać.
Znamy już wytyczne Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021–2027. Zawierają one zasady realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich. Warto przy tej okazji przypomnieć podstawowe zasady kwalifikowalności VAT w projektach.
Zgodnie z zasadami postępowania administracyjnego nawet wadliwa decyzja administracyjna wywołuje skutki prawne. Dlatego gmina dbając bezpieczeństwo ludzi i mienia zmuszona jest ją wykonać.
Do prac w Sejmie trafił rządowy projekt zmian ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje wprowadzenie od 2025 roku systemu kaucyjnego obejmującego opakowania na napoje z tworzyw sztucznych. Określa wymagania dotyczące utworzenia i prowadzenia systemu kaucyjnego, który będzie wspomagać selektywne zbieranie odpadów powstałych z tych opakowań.
Senatorowie złożyli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Dotyczy on przywrócenia gminie kompetencji w zakresie zatwierdzania taryf określonych we wniosku przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Rada gminy mogłaby podjąć uchwałę o zatwierdzeniu taryf po uprzednim zweryfikowaniu wniosku przez wójta.