Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Rok 2022/2023 powoli dobiega końca. Za kilka miesięcy rozpoczniemy kolejny. Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto zestaw istotnych informacji i wskazówek dla urzędników wydziałów oświaty oraz dyrektorów szkół.
Dojrzeliśmy do tego, aby poważnie rozmawiać o tworzeniu kart rozwoju samorządów. Nie chodzi o nowe dokumenty, które będą stały na półce, a o kompleksową analizę, w jakim miejscu się znajdujemy, jakie narzędzia są potrzebne, jak rozwijać nasze miasta przy użyciu narzędzi rządowych – mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma.
W corocznym raporcie podsumowującym aktywność Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie brakuje opisów spraw prowadzonych w urzędach samorządowych. Niektóre skończyły się – lub zapewne skończą – więzieniem. Oto najciekawsze przykłady wykrytych nieprawidłowości, którymi Biuro chwali się w swoim opracowaniu.
Miasta inteligentne to wcale nie te, które są naszpikowane nowinkami technologicznymi. To miasta, które budują swoją teraźniejszość i przyszłość w oparciu o inteligentne połączenia zasobów, działań decyzyjnych i zaangażowania mieszkańców. Przykłady? W najbliższych numerach „Wspólnoty” przedstawimy najlepsze koncepcje z zakresu smart city zebrane przez grupę innowacji Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
Ustawodawca przed dwoma laty zmienił przepisy o młodzieżowej radzie gminy oraz wprowadził możliwość utworzenia młodzieżowej rady powiatu i młodzieżowego sejmiku województwa. Obecnie zmienił przepisy o gminnej radzie seniorów oraz ustanowił możliwość powołania powiatowej rady seniorów i wojewódzkiej rady seniorów. To bardzo pozytywne nowelizacje ustrojowych ustaw samorządowych. Szkoda tylko, że przy okazji zalegalizowano bezprawie, które stworzyli samorządowcy.
– Jesteśmy u progu rewolucji, ponieważ w samorządach coraz bardziej procesowo myśli się o domykaniu obiegu zamkniętego. I co najważniejsze, myśli się o śmieciach jako paliwie – powiedział Włodzimierz Tomaszewski, minister ds. samorządów, podczas konferencji „Decyzje administracyjne na drodze budowy potrzebnych instalacji gospodarowania odpadami. Przeszkoda czy gwarancja porządku?”.
Tylko nieco ponad 1600 zł wynosi dotacja na edukację przedszkolną dziecka. Wiele gmin dopłaca do inwestycji w najmłodszych obywateli wielokrotność tej sumy. Federacja Inicjatyw Oświatowych rozpoczęła kampanię „85% dla przedszkoli”, w której walczy o zwiększenie dotacji rządowej do poziomu 85 proc. rzeczywistych kosztów edukacji przedszkolnej, aby gminy pokrywały jedynie 15 proc.
Finanse publiczne są przedmiotem troski różnych osób i instytucji, a także obiektem zainteresowania opinii publicznej. Istnieją obszary szczególnie mocno wystawione na ocenę społeczną, przykładem mogą być wynagrodzenia. Wiążą się z nimi nagrody oraz dodatki specjalne, zwłaszcza w przypadku osób funkcyjnych – pracowników samorządowych w gminach zatrudnionych na podstawie powołania, czyli zastępców wójtów, burmistrzów, prezydentów, jak i skarbników.
Czy wspólnota mieszkaniowa ma możliwość zorganizowania parkingu dla swoich mieszkańców na terenie nieruchomości wspólnej? Jakie kroki powinien podjąć zarządca w celu przygotowania tego typu inwestycji?
Samorząd województwa realizuje z pomocą unijną wiele projektów. Wśród nich kulturalne, z których cześć będzie ukończona jeszcze w tym roku – jesienią otwarte zostanie Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. W podkrakowskiej Alwerni powstaje z kolei Małopolskie Muzeum Pożarnictwa, a w Zakopanem muzeum upamiętniające ofiarną walkę mieszkańców Podtatrza w czasie II wojny światowej.
W Sokołowie Podlaskim powstaje pionierska elektrociepłownia. Dzięki połączeniu technologii biogazu oraz pomp ciepła udział OZE w produkowanej energii ma przekroczyć 95 proc.
Mimo inwestycji stan infrastruktury dla jednośladów w Polsce nadal jest na niewystarczającym poziomie w porównaniu z Holandią czy Danią. Co prawda miasta opracowują dokumenty planistyczne i strategiczne dotyczące rozwoju sieci dróg rowerowych, ale brakuje w nich wskaźników umożliwiających monitorowanie założonych celów. Problemem jest również utrzymanie tras w należytym stanie.
Green city to nie tylko kwestia posiadania dużej ilości trawników i parków, choć ich akurat w Olsztynie nie brakuje. To przede wszystkim filozofia rozwoju lokalnego oparta na zrównoważonym korzystaniu z zasobów przyrodniczych. Postawiliśmy na rozwiązania ułatwiające jednocześnie rozwój i zachowanie tego, co jest naszym wyjątkowym atutem – niezwykłej przyrody i kapitału społecznego – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Zagospodarowanie brzegów jezior, rewitalizacja miejskich parków oraz położenie promocyjnego akcentu na postać i dziedzictwo Mikołaja Kopernika – to sposób Olsztyna na przyciągnięcie turystów. Latem, lecz nie tylko.
W listopadzie marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski opuścił szeregi PiS i wraz z trójką radnych przeszedł do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. Podczas kwietniowej sesji sejmiku radni PiS podjęli próbę odwołania go ze stanowiska. Bezskutecznie.
Ciepło z ziemi, wielkie zbiorniki na deszczówkę, inteligentne rolety reagujące na słońce i wiatr, budki lęgowe w ścianach, fotowoltaika i łąka kwietna na dachu nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie jest maksymalnie energooszczędna i przyjazna środowisku.
Pracownicy samorządowi co do zasady zatrudniani są na podstawie klasycznego modelu umowy o pracę. Z drugiej strony mamy również do czynienia ze stosunkiem pracy, którego podstawą jest akt administracyjny organu. Wobec takich pracowników samorządowych w szczególnych okolicznościach może dojść do podważenia legalności aktu poprzez stwierdzenie jego nieważności (ex tunc). Co w takich sytuacjach z nawiązanym stosunkiem pracy?
Sytuacja, w której analiza wniosku o przyznanie dodatku węglowego już na wstępie wykazuje, że wnioskodawca wskazał inne źródło ogrzewania niż widniejące w centralnej ewidencji emisyjności budynków, powinna być uznana za wystąpienie wątpliwości co do faktycznego stanu sprawy. A te powinny zostać wyjaśnione przy zastosowaniu ogólnych zasad postępowania dowodowego wynikających z kodeksu postępowania administracyjnego.
Kara wyniosła zaledwie ok. 1500 zł, ale w przypadku kolejnych naruszeń Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych może nie być już tak pobłażliwy. Warto zapoznać się ze sprawą, aby uniknąć kłopotów.
Karta mieszkańca to popularny instrument mający motywować do rozliczania podatków w miejscu zamieszkania. Okazuje się jednak, że wątpliwości budzi prawny charakter uchwał stanowiących prawne podstawy funkcjonowania takiego programu.
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument określający wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub jego części, czyli na ogrzewanie, wentylację, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, chłodzenie, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenie. W kwietniu weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która wprowadziła nowe zasady dotyczące takich świadectw.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w zakresie nowelizacji ustawy regulującej świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Publikujemy kilka z nich. Wszystkie można przeczytać skanując kod QR na dole strony.
Czynne prawo wyborcze przysługuje stałym mieszkańcom sołectwa uprawnionym do głosowania, zaś bierne posiada nieograniczona liczba kandydatów. Wprowadzenie w statutach dodatkowych warunków realizacji prawa wyborczego stoi w sprzeczności z ustawą o samorządzie gminnym.
Ograniczenie możliwości wnoszenia niższej stawki opłaty jedynie do dedykowanych aplikacji mobilnych powoduje, że taka regulacja jest sprzeczna z zasadą sprawiedliwości społecznej. Takie zastrzeżenie powoduje, że skorzystanie z uprawnienia jest uzależnione od posiadania urządzeń mobilnych, dostępu do internetu i prowadzi do pogorszenia sytuacji osób dokonujących płatności w innej formie.
Beneficjent dotacji powinien mieć jasność, jakie dokumenty załączyć do sprawozdania, aby rzetelnie wywiązać się z obowiązku rozliczenia otrzymanej dotacji. Załączniki wymienione w treści regulaminu muszą odpowiadać załącznikom wyszczególnionym we wzorze sprawozdania, na podstawie którego miało nastąpić rozliczenie.
Uchwała o pokryciu części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych nie zawiera norm prawnych o charakterze generalnym i abstrakcyjnym. Dlatego nie może być ogłaszana w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
Rząd pracuje nad projektem ustawy o uregulowaniu praw do gruntów zabudowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, która przewiduje przyznanie spółdzielniom roszczenia o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntów oraz o nieodpłatne przeniesienie własności znajdujących się na nich budynków.
Rządowe Centrum Legislacji pracuje nad nowelą ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Spośród licznych zmian prezentujemy te dotyczące starostów.