Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl
Targi o minimalną odległość wiatraka od zabudowań trwają. Pod koniec lutego Senat opowiedział się za przewidywanym wcześniej limitem 500 m. Czas na ruch Sejmu. Zmiana „ustawy 10H”, czyli o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, jest jednym z tzw. kamieni milowych, które Polska powinna zrealizować, aby dostać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.
Jesteśmy świadomi, że teren historycznie był mocno obciążony ryzykiem. W kopalni pracowali nasi dziadkowie, rodzice. Takie zdarzenia, jak obecnie, miały już miejsce. Sami mieszkańcy mówią, że w miejscach, gdzie była płytka eksploatacja, nie budowano domów – mówi Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.
16 lutego odbyło się uroczyste posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej poświęcone prof. Michałowi Kuleszy, jednemu z twórców projektu ustawy o samorządzie terytorialnym, w 10. rocznicę jego śmierci.
W krótkich animowanych spotach filmowych przedstawiają najważniejsze problemy społeczno-gospodarcze dotykające mieszkańców i samorządy.
Coraz więcej budynków należących do miasta korzysta z energii odnawialnej. Panele fotowoltaiczne wytwarzające prąd zmienny zamontowano już budynku urzędu miasta, a także na szkołach oraz siedzibach jednostek organizacyjnych
Marek Nazarko otrzymał zaproszenie do uczestnictwa w ekskluzywnym gronie włodarzy miast z całego świata.
Choć jeszcze w 2017 roku nie byłam zwolennikiem zmian systemu finansowania oświaty z uwagi na trwającą reformę strukturalną, teraz widzę taką potrzebę – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin.
Zespół powołany przez prezydenta Dąbrowy Górniczej przygotował rekomendacje i wzorcowe zapisy waloryzacyjne. Pozwolą na zabezpieczenie interesu publicznego przy jednoczesnym poszanowaniu równowagi stron umowy.
Częstotliwość cyberataków na jednostki samorządu terytorialnego, niezależnie od ich liczby w całej Polsce, stale wzrasta, są one również coraz bardziej uciążliwe oraz szkodliwe. Dlatego należy postępować zgodnie z podstawową zasadą: „Zawsze bądź przygotowany”. Właściwa reakcja na incydenty jest kluczowa, ponieważ pozwala organizacjom chronić ich aktywa, minimalizować skutki związane z bezpieczeństwem informacji oraz zastosować efektywny plan naprawczy.
Urzędy stanu cywilnego to instytucje o charakterze międzynarodowym. Być może ta teza wydaje się dziwna, jednak analiza działań, jakie one realizują, wskazuje, że instytucje te nie zaspokajają wyłącznie potrzeb mieszkańców samorządów lokalnych. Problem w tym, że w każdym kraju członkowskim UE obowiązuje inny system rejestracji urodzeń, małżeństw czy zgonów. Wymiana danych między państwami jest utrudniona.
Program skupi się na realizacji wybranych celów polityki spójności, dotyczących bardziej ekologicznej, lepiej połączonej i bardziej społecznej Europy.
Ponad 2,1 mld euro otrzyma w sumie Wielkopolska z budżetu UE w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021–2027. Z tego około 0,4 mld euro pochodzić ma z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Samorządy z regionu mogą liczyć na wsparcie projektów w zakresie termomodernizacji, gospodarki o obiegu zamkniętym, zrównoważonego transportu, infrastruktury. Województwo dzięki środkom unijnym wybuduje między innymi Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Umowa pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami w Suwałkach została podpisana pod koniec 2022 roku. Zakłada udzielenie dotacji oraz pożyczki na budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów do końca 2026 roku.
Mimo wieloletnich doświadczeń dotyczących prywatyzacji lokali mieszkalnych, w gminach wciąż dochodzi do nieprawidłowości. Dotychczasowe kontrole NIK wskazywały, że mają one charakter powszechny i systemowy. Potwierdza to też ostatnia kontrola, która miała odpowiedzieć na pytania: czy sprzedaż lokali komunalnych w drodze bezprzetargowej z udzieleniem bonifikaty odbywa się prawidłowo oraz czy gminy skutecznie realizują obowiązek żądania zwrotu bonifikaty w sytuacjach przewidzianych prawem?
Polski Fundusz Rozwoju i PFR Nieruchomości S.A. ogłosiły zasady wsparcia finansowego dla wszystkich mieszkańców osiedli wybudowanych w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Obecnie oferowana stawka czynszu oraz kaucja nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku.
Rok 2023 jest dla Lublina – Europejskiej Stolicy Młodzieży – wyjątkowy. To czas świętowania, nowych wyzwań, ale i ogromnej odpowiedzialności. Najbliższe miesiące przyniosą wiele działań, spotkań i wydarzeń sportowych, których efektem ma być trwała zmiana w myśleniu o mieście, jako miejscu przyjaznym młodym. Program obchodów tworzy też sama młodzież, w myśl zasady – nic o Was bez Was.
Ustawodawca wydłużył kadencję obecnych władz samorządowych do 30 kwietnia 2024 r. Czy ta zmiana ma wpływ na absolutoria i wotum zaufania udzielane włodarzom? W przyszłym roku może dojść do sytuacji, w której nowo wybrany wójt po miesiącu urzędowania nie otrzyma wotum zaufania od rady – jeżeli nie będzie dysponował w jej składzie sprzyjającej mu większością. Z perspektywy opinii publicznej taki stan rzeczy będzie niezrozumiały.
Obecne rozwiązania adresowane do odbiorców ciepła systemowego nie obejmują kosztów usług jego dostarczenia, a jedynie wytwarzania. Celem ustawy jest objęcie systemem wsparcia obu rodzaju kosztów.
W Dzienniku Ustaw pojawiły się rozporządzenia zmieniające podstawy programowe w szkołach publicznych. Dotyczą one m.in. języka polskiego, techniki, łaciny oraz zastąpienia podstaw przedsiębiorczości przedmiotem: biznes i zarządzenie.
Nie ma regulacji prawnej, która by wprost nakładała na władze samorządowe obowiązek przeprowadzania konsultacji społecznych w sprawie nadania nazwy ulicy, jednak organ decydujący się na ich przeprowadzenie powinien uczynić to w sposób zgodny z prawem, z poszanowaniem praw wszystkich mieszkańców i podmiotów, których uchwała będzie dotyczyć.
Organy stanowiące gminy nie są upoważnione do określania obowiązków i zadań podmiotów podległych organom wykonawczym, zwłaszcza pracowników. Kompetencje w tym zakresie przysługują wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi), który jest kierownikiem urzędu i określa zarówno jego organizację, jak i zasady funkcjonowania.
Organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami jest starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, a organami reprezentującymi JST są ich organy wykonawcze. Dlatego tylko wójt może zrzec się odszkodowania za gminną nieruchomość.
Uznanie pisma (decyzji) za doręczone ma ogromne znaczenie w postępowaniu administracyjnym, np. stanowi początek biegu terminów procesowych. Wiedza na temat tego, komu można doręczyć pismo, jak to zrobić, aby doręczenie było skuteczne i zgodne z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego, jest kluczowa w sytuacji zakwestionowania przez stronę daty wszczęcia albo wznowiania postępowania administracyjnego, bądź też przedawnienia zobowiązania finansowego.
W sprawozdaniu finansowym za 2022 rok, już po raz piąty jednostki samorządu terytorialnego, a także państwowe i samorządowe jednostki i zakłady budżetowe, sporządzą dodatkową informację uzupełniającą bilans oraz rachunek zysków i strat, mianowicie „informację dodatkową”.
Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, z uwagi na swój kolegialny charakter, co do zasady jest miejscem ścierania się poglądów i celów politycznych, ale także ma za zadanie równoważenie działalności organu wykonawczego. Rada (sejmik) może wpływać na postępowanie tego organu, czego jednym z aspektów jest zorganizowana forma w postaci komisji rewizyjnej. Jej istotna rola ustrojowa wymaga zapewnienia jak najszerszego reprezentowania wśród jej członków wszystkich sił politycznych.
Komisje Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Ustawodawcza zdecydowały, że zaproponują Senatowi odrzucenie nowelizacji kodeksu wyborczego. Taki wniosek złożyli senatorowie: Marek Borowski, Bogdan Borusewicz, Leszek Czarnobaj, Krzysztof Kwiatkowski, Ewa Matecka, Gabriela Morawska-Stanecka, Aleksander Pociej, Wadim Tyszkiewicz, Barbara Zdrojewska.