Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Rosną ceny energii i paliw, rosną też kwoty ofert w zamówieniach publicznych. Z drugiej strony brakuje kierowców. W efekcie miasta ograniczają liczbę kursów autobusów i tramwajów, podnoszą ceny biletów i odkładają inwestycje.
Nowe otwarcie programu Maluch+ to nowe zasady podziału środków i większy budżet – aż 5,5 mld zł – dzięki czemu w całej Polsce powstać ma ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. – Zależy nam, aby w każdej gminie działały instytucje zapewniające opiekę nad najmłodszymi dziećmi – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Do 19 lutego br. trwa nabór wniosków do rozszerzonej edycji programu.
W połowie stycznia minister rodziny i polityki społecznej skierował do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Jedną z kluczowych – a jednocześnie budzących największe emocje – zmian jest podniesienie kwot minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego w poszczególnych kategoriach zaszeregowania.
Europoseł Jan Olbrycht wziął udział w briefingu prasowym „Na co samorząd może liczyć w ramach KPO?” i posiedzeniu Zarządu Związku Miast Polskich w Cieszynie. Mówił, że Komisja Europejska niecierpliwie czeka na wypełnienie przez Polskę tzw. kamieni milowych.
Resort cyfryzacji poinformował, że platforma płatności dla samorządów będzie wdrażana w formie pilotażu w wybranych urzędach. Trwają prace legislacyjne dotyczące projektu.
W Michałowicach w fazę realizacji wchodzi budowa nowego przedszkola. Podpisano umowę z wykonawcą, obiekt ma być gotowy za 19 miesięcy. Ciekawe jest to, że w gminie Michałowice kolejne przedszkole – po oddanej do użytkowania w ubiegłym roku placówce w Regułach – budowane jest według projektu uzyskanego w drodze konkursu architektonicznego. O zaletach takich konkursów, na podstawie doświadczeń z budowy placówki w Regułach, opowiada Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice, w sąsiadującym z tym tekstem wywiadzie.
Konkurs architektoniczny jest lekcją, jak podchodzić do planowanej inwestycji, na co zwracać uwagę. To swego rodzaju edukacja uczestnicząca, bo zarówno na etapie koncepcyjnym, jak i wykonawczym pracujemy z fachowcami, projektantami oraz wykonawcami i dowiadujemy się czegoś nowego. Ta wiedza będzie procentowała przy następnych inwestycjach – mówi Małgorzata Pachecka, wójt Michałowic pod Warszawą.
Oprogramowanie komputerowe jest nieodzownym elementem współczesnej pracy, dlatego ważne jest, aby było używane zgodnie z prawem. W przeciwnym razie instytucje mogą być pociągnięte do odpowiedzialności karnej, a konsekwencją są kary finansowe lub inne sankcje. W artykule przyjrzymy się kwestii oprogramowania w urzędach i omówimy kilka kluczowych zagadnień z tym związanych.
Radni zgłaszają często potrzebę zapewnienia im „niezależnej obsługi prawnej”. Zdarza się bowiem, że ci z opozycji nie są w stanie uzyskać satysfakcjonujących informacji od radców zatrudnianych przez wójta. Niestety, obecny system prawny nie przewiduje rozwiązania tego problemu.
W ustawie budżetowej na 2023 r. zapisano wzrost wynagrodzeń nauczycieli, podobny jak dla całej sfery budżetowej, o 7,8 proc. Oznacza to, że będzie on niższy niż zakładany wskaźnik wzrostu cen (9,8 proc.) i nijak mający się do wysokiej inflacji.
NIK krytycznie oceniła realizację projektu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Zarzuty kieruje do państwowej spółki PKP PLK.
Program regionalny Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021–2027 (FEP 2021–2027) został 2 grudnia zatwierdzony przez Komisję Europejską. Region planuje wykorzystać te fundusze między innymi na stworzenie Podkarpackiego Centrum Nowych Technik i Technologii Medycznych oraz projekty edukacyjne w zakresie robotyki.
Włocławek przygotował program „Ciepło Cię widzieć” jako odpowiedź miasta na kryzys energetyczny i związane z nim obawy społeczne. Teraz przekazuje innym samorządom wypracowane rekomendacje.
Wspólnota musi regulować swoje zobowiązania wobec dostawców towarów i usług, zwłaszcza mediów. Jeśli nie będzie w stanie tego robić, to grożą jej odsetki karne, odszkodowania, windykacja, a w skrajnym przypadku odcięcie mediów. Niektórzy zarządcy, aby nie dopuścić do takiej sytuacji, mniej lub bardziej formalnie przyjmują, że uchwała ustalająca wysokość opłat, mimo upływu roku, na który przyjęta została, obowiązuje do momentu podjęcia kolejnej uchwały o takiej treści. Czy słusznie?
Piaseczyńskie przedsiębiorstwo ciepłownicze unowocześni swój zakład instalując agregat kogeneracyjny, ale też wybuduje Nowy Obiekt Energetyczny, który ma produkować ciepło wykorzystując do tego ścieki.
Ruszyły prace nad adaptacją i rewitalizacją budynków po kopalni węgla kamiennego „Wieczorek” w Katowicach. Celem inwestycji jest stworzenie hubu (węzła) gamingowo-technologicznego.
Zgodnie z art. 24b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, osoba wybrana na radnego nie może wykonywać pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskała mandat oraz wykonywać funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu osoba ta obowiązana jest złożyć wniosek o urlop bezpłatny w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy. Czy podobnie jest w przypadku sekretarza gminy obejmującego posadę wójta?
3 listopada 2022 r. w art. 2 ustawy o dodatku węglowym dodany został ustęp 15g stanowiący, że dodatek przysługuje osobie w gospodarstwie domowym także, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1, nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków do 11 sierpnia 2022 r., a w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustalono, że źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest źródło, o którym mowa w art. 2 ust. 1.
Kwestię statusu pracodawcy należy odróżniać od organów lub osób upoważnionych do dokonywania za niego czynności z zakresu prawa pracy. Pracodawcą wobec zatrudnionych w domu samopomocy osób jest ten dom, a jego kierownik jedynie wykonuje w imieniu pracodawcy czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.
Rada gminy może określić rodzaje dodatkowych usług świadczonych przez gminę. Nie ma jednak upoważnienia do określenia formy płatności za nie.
Jest interpretacja potwierdzająca pozytywne dla samorządów stanowisko resortu finansów. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że gmina ma prawo dokonywać pełnego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją zadania związanego z zakupem i sprzedażą paliwa stałego na rzecz gospodarstw domowych. Niestety, niepokoi zastrzeżenie, że takie stanowisko dotyczy tylko zakupów, które będą w całości wykorzystywane do czynności opodatkowanych, a właśnie potwierdzenia tego życzyła sobie wnioskująca gmina.
Ta czynność wciąż rodzi wiele problemów. Sporządzenie przez rzeczoznawcę majątkowego operatu szacunkowego, określającego wartość nieruchomości dla potrzeb ustalenia wysokości odszkodowania za grunt wywłaszczony pod drogę publiczną – na podstawie przepisów ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych – jest bardziej skomplikowane niż w przypadku określenia wartości nieruchomości dla potrzeb „zwykłego” obrotu nieruchomościami.
Pierwszy projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – będącej implementacją dyrektywy UE 2020/2184 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – oraz jego skutki dla właścicieli i zarządców budynków omówiłam w nr 18/2022 „Wspólnoty”. Prace legislacyjne są kontynuowane, a na stronach RCL 2 stycznia 2023 roku opublikowano kolejną wersję projektu. Jest bardziej racjonalna niż poprzednia, ale czy rzeczywiście nastąpiła dobra zmiana?
W toku wykonywania budżetu wójt może dokonywać zmian w planie wydatków służących wykonywaniu uchwalonego przez radę gminy budżetu, polegających na przeniesieniach wydatków planowanych. Nie może natomiast zwiększać wydatków w grupie, której nie było w planie budżetu, a ich uchwalenie należało do wyłącznej kompetencji rady gminy.
Związek Powiatów Polskich przedstawił stanowisko w sprawie rządowego projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2950). Proponuje modyfikację niektórych przepisów.