Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Szkolna ulica to pomysł na zamknięcie dla ruchu samochodowego odcinków ulic przed wybranymi szkołami. Czas akcji: pół godziny przed pierwszym dzwonkiem.
Betonoza to nie tylko wybrukowane rynki miasteczek, to także zacementowane brzegi rzek i miejskich stawów. Tutaj też można dostrzec początki fali zmian, noszących nazwę renaturyzacji. Ich celem jest nie tylko zachowanie bioróżnorodności, ale i poprawa funkcji rekreacyjnych, retencyjnych, w tym stworzenie miejsca dla wód wezbraniowych.
Powszechne przekonanie o nadchodzącym lub nawet już rozpoczętym kryzysie finansów samorządowych stawia pod znakiem zapytania zdolność samorządów do zapewnienia i utrzymania dobrej obsługi mieszkańców, nawet w podstawowych obszarach usług publicznych. Skoncentrujmy się na trzech podstawowych dylematach: ile i jakich usług publicznych, w jaki sposób je zorganizować i jak to wszystko sfinansować?
Unieważnianie przetargów na zakup energii elektrycznej, mniejsze natężenie światła ulicznego, ograniczenie świątecznych iluminacji, rezygnacja z miejskich zabaw sylwestrowych – samorządy próbują zaoszczędzić na drogim prądzie. I protestują.
Rozmowa z Michałem Fisiakiem, dyrektorem Departamentu Finansów Publicznych Urzędu Miasta Łodzi.
Optymalizując administrację samorządową i usługi komunalne idziemy w stronę rozwiązań smart. Zaczęliśmy od wymiany oświetlenia ulicznego na ledowe. Teraz przygotowujemy system inteligentnego zarządzania oświetleniem w mieście. Następnym krokiem będzie opomiarowanie należących do nas budynków pod kątem zużycia energii – mówi Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza.
To nowa inicjatywa skierowana do młodych osób. Akademia Miasto jest programem realizowanym w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży. Celem jest opracowanie gotowych scenariuszy lekcji edukacji obywatelskiej poprzez przetestowanie przygotowanych materiałów w szkołach i na uczelniach.
Ruszyła platforma łącząca firmy oferujące rozwiązania IT z samorządami, które takich technologii poszukują. Portal internetowy to jednak nie wszystko – miasta mogą składać wnioski o granty na sfinansowanie testów wybranego produktu.
Kontrolerzy sprawdzili 10 gmin w woj. warmińsko-mazurskim i w zdecydowanej większości z nich stwierdzili, że w niewystarczającym stopniu dbają one o należyte zabezpieczenie wpływów do swoich budżetów.
Miasto podpisało 30 września umowę na dostawę pojazdów. W ramach umowy zamontowane zostaną także stacje ładowania. Łączna wartość kontraktu to prawie 57 mln zł. Białystok pozyskał na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Nowoczesne i wygodne dla pasażerów – takie mają być nowe pociągi, jakie wkrótce zakupi PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Przewoźnik ogłosił przetarg na 10 nowych pojazdów w ramach umowy przewozowej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.
W ewidencji ministra administracji znajduje się 319 związków międzygminnych (stan na 30 czerwca 2022 r.). Około jednej trzeciej z nich zajmuje się gospodarką odpadami. Jednocześnie spośród zarejestrowanych w ciągu 32 lat istnienia samorządu związków aż 120 zakończyło swój byt. Przyczyną nieporozumień może być – jak w opisanym niżej przypadku – sprawa dopłat do budżetu.
W artykule opisujemy zasady zaciągania zobowiązań dłużnych oraz możliwości finansowania deficytu jednostki samorządu terytorialnego. Wyjaśniamy też, o czym należy pamiętać konstruując budżet na 2023 rok i jakie warunki należy spełnić, aby móc zaciągnąć zobowiązania mające charakter dłużny.
6 września 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych. Celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań.
W najbliższych miesiącach w Tychach wdrożony zostanie system automatyzacji oświetlenia ulic. Pozwoli na przygaszanie lub zwiększanie mocy lamp, w zależności od natężenia ruchu w danej części miasta.
Od 2002 r. Świdnik sukcesywnie przeprowadzał kompleksowe remonty i modernizacje budynków mieszkalnych, gwarantujące utrzymanie stanu technicznego lokali na zadowalającym poziomie. Miasto pamięta również o inwestycjach i proponuje najem instytucjonalny.
Samorządowe Forum Kapitału i Finansów na dobre zadomowiło się w Katowicach. 12 i 13 października Międzynarodowe Centrum Kongresowe znów wypełnili samorządowcy z całej Polski. W tym roku odbyła się XX edycja naszej konferencji.
W Fordonie – największej dzielnicy Bydgoszczy – powstanie duże centrum kulturalne integrujące mieszkańców. Jego ofertę i docelowe funkcje pomogą określić konsultacje społeczne, które trwały do połowy września.
Ze względu na to, że o wysokości wynagrodzenia włodarza decydują radni, nie zawsze będzie ona kształtowała się na adekwatnym poziomie, a czasem motywy ustalenia jej wysokości mogą nosić znamiona naruszenia praw pracowniczych, szczególnie gdy następuje obniżenie wynagrodzenia.
Przepis art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym w zakresie zwrotu „stanowienia o kierunkach działania” wójta należy interpretować w ten sposób, że uprawnia on radę do ustalania wójtowi celów jego działania pozostających w zakresie właściwości działania gminy i obu organów. Nie może zaś być podstawą do nakładania na wójta obowiązku realizacji oznaczonego zadania rozumianego jako obowiązek wykonania jednostkowego, skonkretyzowanego, szczegółowego działania.
Rady nadzorcze są nieodłącznym składnikiem każdej spółki komunalnej, stanowiąc dla samorządu podstawowe narzędzie nadzoru właścicielskiego. 13 października 2022 r. weszły w życie przepisy nowelizujące kodeks spółek handlowych, które wzmocnią uprawnienia rad nadzorczych, nakładając również dodatkowe obowiązki.
Przygotowując projekty uchwał przyjmowanych przez rady i sejmiki nie wolno lekceważyć roli uzasadnienia. Jego treść może mieć znaczenie dla organów nadzoru i sądów administracyjnych.
Zdarza się, że osoby zgłaszają się do wojewody z wnioskiem o podjęcie konkretnych działań, gdyż, jak twierdzą, organ samorządowy działa niezgodnie z prawem. Czy wojewoda może na taki wniosek (żądanie) wydać akt nadzoru, biorąc pod uwagę wskazane argumenty? Trzeba pamiętać, że postępowanie nadzorcze jest podejmowane z urzędu, a nie na wniosek, a zawarte w nim informacje mogą mieć charakter pomocniczy – nie mogą stanowić podstawy wszczęcia postępowania.
Najnowsze orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej w zakresie kwalifikacji podmiotowej wykonawców jednoznacznie wskazuje, że każdą ze spraw należy badać indywidualnie w oparciu o szeroką analizę przepisów. Nadal kwestie obligatoryjnych i fakultatywnych przesłanek wykluczenia wykonawców stanowią istotną część orzecznictwa. Wskazujemy najciekawsze wyroki z 2021 r.