Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Przybywa zielonych torowisk tramwajowych. Czasem są obsiane trawą, ale ostatnio miasta stawiają na rozchodnik – gatunek łatwy w uprawie i odporny na suszę.
Województwo czy region, rząd czy samorząd? Szczebel regionalny jest naturalnym mediatorem pomiędzy szczeblami władzy lokalnej i centralnej. Tymczasem proces centralizacji kompetencji będących pierwotnie w zakresie samorządów postępuje w kraju od lat.
Jeśli chcemy być samorządami aktywnymi, jeśli chcemy, aby nas słuchano i liczono się z naszym zdaniem, to musimy zrozumieć, że zjednoczeni będziemy mogli osiągnąć więcej – mówi Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski
Choć rozmieszczenie stacji bazowych telefonii komórkowej (BTS) w obrębie terenów mieszkalnych może budzić kontrowersje, w rzeczywistości ich obecność nie ma wpływu na rynek mieszkalny i jego ceny. Potwierdzają to wyniki pionierskiego badania w polskiej literaturze ekonomicznej „Stacje BTS a ceny nieruchomości” przeprowadzonego przez zespół Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod kierownictwem prof. UEK dr hab. Bartłomieja Marony.
Gdy dzieci wesoło wybiegły ze szkoły na wakacje, dyrektorzy placówek i pracownicy wydziałów edukacji w samorządach rozpoczęli gorączkowe przygotowania do nowego roku szkolnego. Dopiero testowano zdalne nauczanie w okresie pandemii, potem organizację nauki dzieci ukraińskich, a już dochodzą nowe problemy. Dyrektorzy intensywnie poszukują nauczycieli do wypełnienia wakatów w projekcie arkusza organizacyjnego, a organy prowadzące szukają w budżetach środków na pokrycie rosnących kosztów utrzymania placówek oświatowych.
Raport „Gościnna Polska 2022+” opublikowany przez Instytut WiseEuropa diagnozuje sytuację – także w jednostkach polskiego samorządu – po pół roku od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zawiera przy tym rekomendacje działań, zależnie od okoliczności.
Nowelizacja ustawy Prawo wodne, w tym zmiany w rozdziale „Oczyszczenie ścieków komunalnych”, przewidują możliwość nałożenia na JST dodatkowych kar pieniężnych. Dlatego już teraz gminy powinny dokonać analiz pod kątem możliwości zebrania siecią kanalizacyjną jak największego ładunku zanieczyszczeń z obszaru aglomeracji.
Ostatnie miesiące pokazują, jak ważne jest przygotowanie do stanu zagrożenia, niezależnie od jego pochodzenia (klęski żywiołowe, wojny). Dotychczas kwestię ochrony cywilnej lekceważono. Do niedawna mawiano nawet, że to wspólnoty muszą martwić się stanem budowli ochronnych – schronów. Czy słusznie?
W samorządach trwają już prace nad przyszłorocznym budżetem. Rozpoczynamy cykl tekstów, w których pomożemy Państwu przygotować uchwałę budżetową na 2023 rok i uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej na rok 2023 i lata kolejne z uwzględnieniem zmian obowiązujących regulacji prawnych.
Ustawodawca nie przewiduje wprost kompetencji rady gminy do przekształcenia odcinka drogi gminnej w drogę wewnętrzną. Czy jest to jednak możliwe w drodze odpowiedniej uchwały?
Ceny dostaw wody i odprowadzania ścieków pójdą w górę. 1 września Wody Polskie rozpoczną ponowny proces taryfikacji. Korekta cen odbędzie się w trybie szczególnym.
Coraz większe znaczenie dla rozwoju współczesnego świata mają wiedza i informacja. Niejednokrotnie są one uznawane za podstawę funkcjonowania każdej nowoczesnej organizacji i stanowią cenny zasób, który decyduje o przewadze konkurencyjnej. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia już od początku swojej działalności postawiła na budowanie rzetelnej bazy wiedzy na temat całego obszaru metropolitalnego. Gromadzony i sukcesywnie aktualizowany zasób informacji jest publikowany na Portalu InfoGZM.
Oława to kolejne miasto, w którym zakończono budowę osiedla w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Inwestycja przy ul. Paderewskiego to 144 mieszkania w trzech niskich, czterokondygnacyjnych budynkach. Za przeprowadzenie naboru odpowiedzialny był urząd miejski.
Kompleks rekreacyjny ma być najnowocześniejszy w Europie, jego koszt szacowany jest na 100 mln zł. Miasto szuka już źródeł finansowania inwestycji.
Obligatoryjnym elementem uchwały mieszkaniowej jest określenie warunków, jakie musi spełniać lokal wskazywany dla osób niepełnosprawnych, z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności. Chociaż podstawa do tej regulacji obowiązuje od 2019 roku, rady często pomijają to zagadnienie w przepisach lokalnych, przez co narażają cały akt na nieważność.
Obowiązek uiszczenia opłaty targowej powstaje z mocy prawa z chwilą faktycznego podjęcia czynności handlowych zmierzających do dokonania sprzedaży (niezależnie od skutku) w każdym miejscu danej gminy, przy czym realizacja tego ustawowego obowiązku następuje w razie zażądania jej uiszczenia przez inkasenta, i z tą też chwilą następuje określenie osoby zobowiązanej do zapłaty określonego już zobowiązania z tytułu opłaty targowej przewidzianej uchwałą rady gminy.
Niepełne uregulowanie któregokolwiek z niezbędnych elementów wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy skutkuje brakiem pełnej realizacji upoważnienia ustawowego i ma istotny wpływ na ocenę zgodności z prawem podjętego aktu. Stanowi to podstawę do stwierdzenia nieważności uchwały ze względu na niepełną realizację normy kompetencyjnej.
Samorządowe spółki równie często jak podmioty biznesowe inwestują w innowacyjne rozwiązania. Warto przyjrzeć się przepisom podatkowym pozwalającym na rozliczenie ulg na innowacje, w szczególności po licznych zmianach w tym zakresie, wprowadzonych przez „Polski Ład„.
Jednym ze sposobów nabycia własności jest zasiedzenie. Warto pamiętać, że nieruchomości mogą zasiadywać także jednostki samorządu terytorialnego. Kiedy mówimy o zasiedzeniu nieruchomości i w jaki sposób dochodzi do zasiedzenia?
Wśród ekspertów zajmujących się dostępem do informacji publicznej od dawna trwa dyskusja, czy dokumenty wewnętrzne w JST podlegają udostępnieniu na wniosek, czy nie. Wielokrotnie rozważały tę sprawę również sądy, także Trybunał Konstytucyjny. Przedstawiamy ich stanowiska w sprawie.
Artykuł dotyczy wykonywania przez samorządowe zakłady budżetowe zadania w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi nienależącymi do gminnego zasobu nieruchomości. Geneza problemu w znacznej części przypadków leży w stopniowym wykupywaniu przez dotychczasowych najemców lokali mieszkalnych w budynkach stanowiących własność gminy, którymi to budynkami zarządzały i niejednokrotnie zarządzają nadal zakłady budżetowe gmin.