Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
W sobotę 21 maja otwarto ostatni odcinek drogi ekspresowej S19 między Lublinem a Rzeszowem, dzięki temu stolica Podkarpacia zyskała połączenie z Warszawą drogą szybkiego ruchu. Z tego powodu radość mają głównie rzeszowianie, ale fakt, że trwa budowa wielu odcinków tej ekspresówki na południe od Rzeszowa, na północ od Lublina oraz na południe i północ od Białegostoku powoduje, że aż podskakuję z radości. I akurat nie dlatego, że mieszkam na ścianie wschodniej – do dziewiętnastki mam prawie tyle samo kilometrów co do Warszawy – tylko dlatego, że realnieje szansa przyspieszenia rozwoju gospodarczego wschodnich regionów Polski i szansa na odrodzenie transeuropejskiej osi handlu północ – południe.
„Przywództwo w samorządzie” to jedyny w Polsce bezpłatny program szkoleniowy dla liderów samorządowych przygotowany w oparciu o koncepcję rezyliencji miejskiej. Od 2020 r. Fundacja Szkoła Liderów i Fundacja Veolia Polska wspierają samorządowców w rozwoju ich umiejętności przywódczych. Program realizowany jest przy współpracy z Veolia term.
Miasta planują mosty przeznaczone dla pieszych i rowerzystów. Opole już swój ma.
Raporty o stanie czytelnictwa publikowane przez Bibliotekę Narodową wskazują, że ok. 10 procent Polaków czyta 7 lub więcej książek w roku. Grupa niewielka, jednak warta zainteresowania. To dla nich miasta organizują festiwale literackie. Poza dużymi ośrodkami – Krakowem czy Wrocławiem – swoje imprezy mają Sopot, Wisła czy Nowa Ruda. Przyjazne literaturze są także małopolskie Gorlice, gdzie od siedmiu lat gości Festiwal im. Zygmunta Haupta.
Samorządy wchodzą w okres dużej niepewności z solidną nadwyżką – czytamy w raporcie „Finanse JST” opublikowanym przez Departament Analiz Ekonomicznych PKO BP. Jednak zdaniem miejskich skarbników dobry wynik finansowy samorządów za zeszły rok lepiej widać na papierze niż w rzeczywistości. W kwestii niepewnej przyszłości wszyscy są zgodni.
Tork PaperCircle® to pierwsza na świecie usługa recyklingu ręczników papierowych. Usługa pomaga naszym klientom przyjąć model obiegowy poprzez domknięcie obiegu i przetwarzanie zużytych ręczników do rąk na nowe produkty papierowe.
Przygotowany przez PKO BP raport „Finanse JST za 2021 r.” to twarde dane zebrane na podstawie sprawozdań budżetowych samorządów, zatem nie sposób z nimi polemizować. Odniesienie tychże danych do lat ubiegłych oraz perspektywa finansowa rysująca się przed samorządami zaprezentowane w raporcie wymagają jednak komentarza – zróbmy to na przykładzie Katowic. Specjalnie dla „Wspólnoty” pisze Danuta Lange, skarbniczka tego miasta.
Sukcesywnie od 2018 roku gmina Skała dynamicznie zmienia się na wielu płaszczyznach, co było możliwe dzięki zmianie na stanowisku burmistrza nmiasta i gminy Skała – od listopada 2018 roku funkcję tę pełni Krzysztof Wójtowicz, były przedsiębiorca.
Przy każdej okazji, gdy pojawia się propozycja korzystna dla portfela mieszkańców i potrzebne jest wsparcie dla nowych przepisów, podnoszona jest kwestia strat finansowych dla samorządów, najczęściej zupełnie pomijająca przepisy gwarantujące rekompensatę traconych dochodów. Teraz znów mamy ten sam festiwal czarnowidztwa i katastroficznych wizji, przekreślający sens wprowadzania przepisów korzystnych dla obywateli – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.
Elektroniczne fakturowanie miało na dobre zagościć w progach polskich urzędów. Przyczynkiem do tego była ustawa o elektronicznym fakturowaniu, a dodatkowym bodźcem przyspieszającym cyfryzację procesu fakturowania powinna była okazać się pandemia i związane z nią utrudnienia w bezpośrednim kontakcie z klientami urzędów. Czy faktycznie urzędy chętnie korzystają z e-faktur, czy raczej muszą chcieć?
Członkowie Związku Gmin Wiejskich RP spotkali się w Warszawie podczas Zgromadzenia Ogólnego. Obok spraw formalnych – przyjęcia sprawozdania z działalności zarządu i sprawozdania finansowego za 2021 rok, przyjęcia projektu budżetu na rok 2022 i uchwalenia nowego statutu – wzięli udział w debatach o finansach i edukacji, a także w warsztatach przygotowanych przez ekspertów.
Po okresie zmian przepisów prawa związanych z wprowadzeniem regulacji szczególnych dotyczących epidemii COVID-19 oraz pomocy obywatelom Ukrainy nadszedł czas na kolejne poprawki w ustawie o finansach publicznych. Dotyczą one nie tylko obszaru regulacji obowiązujących Skarb Państwa, ale też jednostki samorządu terytorialnego. Projekt ustawy zmieniającej ma na celu uporządkowanie, usystematyzowanie i ujednolicenie powszechnie stosowanych rozwiązań.
Wraz z dr hab. Dawidem Sześciłą zbadaliśmy praktykę funkcjonowania raportów za 2020 roku. Analizie poddaliśmy ich treść oraz sprawdziliśmy, jak wyglądała debata nad oraz procedowanie wotum zaufania. Wyniki przedstawiliśmy w analizie pt. „Czego (nie) dowiedzieliśmy się z raportów o stanie gminy?”, wydanej przez Fundację im. Stefana Batorego. Skłaniają one do refleksji, że instytucja raportu o stanie JST wymaga zmiany.
Jakie elementy zostaną zawarte w tegorocznych raportach podsumowujących poprzedni rok budżetowy? Na realizację jakich polityk położony zostanie największy akcent? Odpowiadają: prezydent Otwocka, burmistrz Tarczyna oraz wójt Nowej Rudy.
Podczas IX edycji Kongresu Zarządzania Administracją Samorządową debatowaliśmy m.in. o wyzwaniach związanych z cyfryzacją JST, prawnymi aspektami ochrony sygnalistów, praktyką zamówień publicznych i przyszłością miejskiego transportu.
W Sosnowcu kończy się budowa ekologicznego osiedla komunalnego przy ul. Traugutta. To pierwsze od 50 lat budowane przez miasto zupełnie nowe mieszkania komunalne. Lokatorzy wprowadzą się jesienią 2022 r.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji udostępniono oczekiwany od wielu lat projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wraz z rozporządzeniami wykonawczymi. Zapowiada on zmianę podejścia do planowania, czego efektem ma być zahamowanie, a nawet odwrócenie procesów chaotycznej zabudowy. Przewiduje też powrót do inwestowania planowanego na poziomie gminy. Tym samym zabudowa na bazie indywidualnych decyzji administracyjnych będzie niemal niemożliwa.
Tarcza prawna to był jeden z elementów Polskiego Ładu, dziś nieco zapomniany. Ministerstwo Rozwoju i Technologii kończy właśnie prace legislacyjne nad kolejną odsłoną tarczy prawnej, którą teraz nazywa deregulacyjną w ramach Krajowego Planu Odbudowy.