Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl

Nr 10/1354 - maja 21, 2022

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

MATERIAŁ PARTNERA

Informacja kluczem do sukcesu w tworzeniu transportu publicznego

Problem dostępności transportu publicznego występuje w naszych miastach, miasteczkach i wsiach na co dzień. Zapewnienie mobilności jest jednym z kluczowych zadań dla samorządów. Dlaczego tak istotna jest informacja pasażerska? Czym jest otwartość i czemu tak istotna jest integracja systemów oraz urządzeń w transporcie publicznym? Czego możemy oczekiwać od mobilności jutra? Eksperci z Trapeze Poland doradzają...

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król**

Ogólna teoria wszystkiego*

Kiedy na przełomie XVII i XVIII w. Isaac Newton w „Philosophiae naturalis principia mathematica” formułował zasady mechaniki, obecnie zwanej klasyczną, zapewne nie przypuszczał, że ktokolwiek może zakwestionować jego rewolucyjne odkrycia dotyczące grawitacji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Szykuj śmiecie, bo PSZOK jedzie

Mobilne punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych mogą uzupełniać, ale też zastępować punkty stacjonarne.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Polskie gminy na początku drogi do zapewnienia dostępności komunikacyjno-informacyjnej

W opublikowanym w styczniu 2022 roku raporcie na stronie Ministerstwa Rozwoju i Funduszy Regionalnych możemy przeczytać o diagnozie stanu dostępności jednostek samorządowych. I o ile w Polsce dostępność komunikacyjna i cyfrowa pozostaje na poziomie odrabiania zaległości, o tyle w przypadku zapewnienia dostępności informacyjno-komunikacyjnej dla osób ze szczególnymi potrzebami jesteśmy na początku drogi.

Zaloguj się i czytaj więcej

Kwiat śródmieścia

Miasta stawiają na łąki – to sposób na miejscowe obniżenie temperatury i retencję wody, ale także azyl dla owadów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Paweł Szmajda

Strategia cyfryzacji urzędów

Zakupy i modernizacja systemów informatycznych w samorządach są finansowane głównie ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Kluczowym dokumentem w planowaniu rozwoju cyfryzacji JST powinna być strategia cyfryzacji. Strategia, opierając się na doświadczeniach oraz analizie praktycznego wykorzystania systemów, określa cele i niezbędne działania związane z budową nowoczesnych, cyfrowych urzędów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Palący problem

Ceny paliw wciąż rosną. Drożeje nie tylko gaz, ale i węgiel, zatem decyzja o wyborze strategii energetycznej nie jest łatwa.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Samorządy rozwijają Polskę

My zawsze będziemy dbali o swoich mieszkańców, chyba że rząd odbierze nam kompetencje i pieniądze. Widać to było chociażby ostatnio, gdy do naszego kraju docierali uchodźcy z Ukrainy, a rząd nie był w stanie sobie poradzić bez samorządów i mieszkańców – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Dodatkowe funkcje Edytora Aktów Prawnych Legislator

Edytor Aktów Prawnych Legislator, wykorzystywany przez większą część samorządu do tworzenia i podpisywania aktów w strukturalnej postaci elektronicznej (XML), udostępnia szereg ciekawych i przydatnych funkcji dodatkowych. Są to zarówno funkcje merytoryczne wspierające legislatorów w trakcie pisania aktu, jaki funkcje techniczne ułatwiające administrację aplikacją.

Zaloguj się i czytaj więcej

Polski samorząd pomaga Ukrainie

Przedstawiciele samorządu, rządu, NGO, świata biznesu oraz nauki przygotują tzw. białą księgę – zbiór rekomendacji zmian prawnych w związku z przyjęciem przez Polskę ponad 3 mln obywateli z Ukrainy – to najważniejsze z ustaleń Okrągłego Stołu Samorządowego, który odbył się 8 i 9 maja we Wrocławiu.

Zaloguj się i czytaj więcej

PKO Bank Polski pomaga zarządzać finansami mniejszych samorządów

Do grona samorządów, które obsługuje PKO Bank Polski, dołączyły właśnie cztery gminy, w tym gmina Darłowo i gmina Wiśniewo. Bezpieczeństwo zdeponowanych środków, nowoczesna bankowość internetowa, kompleksowa oferta produktów z zakresu cash management, a także najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne – to elementy, które samorządy cenią szczególnie. PKO Bank Polski obsługuje ok. 280 jednostek samorządu terytorialnego, a ofertę elastycznie dopasowuje do potrzeb samorządów wszystkich szczebli.

Zaloguj się i czytaj więcej

Polscy przedstawiciele w europejskiej misji „Miasta”

Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa, Wrocław znalazły się na liście 100 ośrodków miejskich uczestniczących w projekcie neutralności klimatycznej. Zainteresowanych przystąpieniem do misji było aż 377 europejskich miast.

Zaloguj się i czytaj więcej

Katarzyna Rydlewska*, Joanna Kostrzewska**, Martyna Krystman***

3 kluczowe kwestie związane z nadużyciem prawa dostępu do informacji publicznej

Dostęp do informacji publicznej to jedna z podstaw demokratycznego państwa i co do zasady kontrola społeczna jest pozytywnym zjawiskiem. Jak jednak postępować, gdy wnioskodawcy nadużywają tego prawa? Wyjaśniamy zatem, kiedy mamy do czynienia z nadużyciem, jak reagować w razie podejrzenia nadużycia oraz co grozi JST posądzonym o bezczynność w kwestii udzielania informacji publicznych.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Miasto jest jak firma

Rozmowa z Piotrem Lutkiem, prezesem Synergia Sp. z o.o.

Zaloguj się i czytaj więcej

Adam Dudziak*

Czas trwogi to czas inwestycji

Jaka jest kondycja krajowych systemów zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej? Przedstawiamy przykład Bydgoszczy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Kamil Skonieczny*

Prąd z klastra

Coraz więcej samorządów ze zrozumieniem podchodzi do wyzwań, jakie czekają je w obliczu wzrostu cen nośników energii. Dlatego zawiązują porozumienia klastrowe, prowadzą procedury administracyjne w celu budowy własnych farm fotowoltaicznych i chcą uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr Anna Kudra-Ostrowska*

W pogoni za pięknem w żółwim tempie, czyli trudności w podejmowaniu uchwał krajobrazowych

Ponad 6 lat temu gminy zostały wyposażone w kompetencje do podejmowania tzw. uchwał krajobrazowych, określających zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe i rodzaje materiałów budowlanych. Z danych ministerialnych z ubiegłego roku wynika, że w tym czasie zaledwie 44 gminy, tj. 1,8 proc., skorzystało z takiej możliwości.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rządowe wsparcie na wyposażenie stołówek szkolnych jest za małe

Na realizację programu „Posiłek w szkole i w domu” w latach 2019–2023 przewidziano z budżetu państwa 2,75 mld zł, jednak pula środków na remonty stołówek w szkołach i tak jest za mała – twierdzi NIK. Wiele uwag Izba ma tym razem do ministra edukacji oraz do kuratorów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartłomiej Tkaczyk*, Aleksandra Jędrzejewska*

Miasto piętnastominutowe, czyli takie dla ludzi

W ostatnim czasie na popularności zyskuje idea miasta 15-minutowego, która zakłada – w przeciwieństwie do dotychczasowego sposobu budowania miast – tworzenie na niewielkich przestrzeniach mieszkalnych wszystkiego, co jest potrzebne ludziom na co dzień. Ma to ograniczyć wykorzystywanie samochodów do przemieszczania się.

Zaloguj się i czytaj więcej

Program „Moje Ciepło” wystartował

Osoby chcące otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym mogą składać wnioski do NFOŚiGW. W programie „Moje Ciepło” przewidziane są dotacje od 7 do nawet 21 tys. zł.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Górski

Osiedle z prefabrykatów

W kwietniu zakończyła się budowa 320 mieszkań na toruńskim osiedlu, które powstało w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Inwestycja jest wynikiem współpracy Torunia a PFR Nieruchomości. To wyjątkowe osiedle zaprojektowano w technologii nowoczesnej prefabrykacji, dzięki czemu czas realizacji skrócił się do 14,5 miesiąca.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Wielki projekt rewitalizacji dworców kolejowych w Dolinie Popradu

Są niewielkich rozmiarów, mają łączyć nowoczesność i górski charakter, a do tego być przyjazne środowisku i osobom z niepełnosprawnościami. Dworce w sądeckich miasteczkach są i pozostaną perełkami architektonicznymi, a rewitalizacja jeszcze uwypukli ich unikalny styl.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane