Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Problem dostępności transportu publicznego występuje w naszych miastach, miasteczkach i wsiach na co dzień. Zapewnienie mobilności jest jednym z kluczowych zadań dla samorządów. Dlaczego tak istotna jest informacja pasażerska? Czym jest otwartość i czemu tak istotna jest integracja systemów oraz urządzeń w transporcie publicznym? Czego możemy oczekiwać od mobilności jutra? Eksperci z Trapeze Poland doradzają...
Kiedy na przełomie XVII i XVIII w. Isaac Newton w „Philosophiae naturalis principia mathematica” formułował zasady mechaniki, obecnie zwanej klasyczną, zapewne nie przypuszczał, że ktokolwiek może zakwestionować jego rewolucyjne odkrycia dotyczące grawitacji.
Mobilne punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych mogą uzupełniać, ale też zastępować punkty stacjonarne.
W opublikowanym w styczniu 2022 roku raporcie na stronie Ministerstwa Rozwoju i Funduszy Regionalnych możemy przeczytać o diagnozie stanu dostępności jednostek samorządowych. I o ile w Polsce dostępność komunikacyjna i cyfrowa pozostaje na poziomie odrabiania zaległości, o tyle w przypadku zapewnienia dostępności informacyjno-komunikacyjnej dla osób ze szczególnymi potrzebami jesteśmy na początku drogi.
Miasta stawiają na łąki – to sposób na miejscowe obniżenie temperatury i retencję wody, ale także azyl dla owadów.
Zakupy i modernizacja systemów informatycznych w samorządach są finansowane głównie ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Kluczowym dokumentem w planowaniu rozwoju cyfryzacji JST powinna być strategia cyfryzacji. Strategia, opierając się na doświadczeniach oraz analizie praktycznego wykorzystania systemów, określa cele i niezbędne działania związane z budową nowoczesnych, cyfrowych urzędów.
Ceny paliw wciąż rosną. Drożeje nie tylko gaz, ale i węgiel, zatem decyzja o wyborze strategii energetycznej nie jest łatwa.
My zawsze będziemy dbali o swoich mieszkańców, chyba że rząd odbierze nam kompetencje i pieniądze. Widać to było chociażby ostatnio, gdy do naszego kraju docierali uchodźcy z Ukrainy, a rząd nie był w stanie sobie poradzić bez samorządów i mieszkańców – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Edytor Aktów Prawnych Legislator, wykorzystywany przez większą część samorządu do tworzenia i podpisywania aktów w strukturalnej postaci elektronicznej (XML), udostępnia szereg ciekawych i przydatnych funkcji dodatkowych. Są to zarówno funkcje merytoryczne wspierające legislatorów w trakcie pisania aktu, jaki funkcje techniczne ułatwiające administrację aplikacją.
Przedstawiciele samorządu, rządu, NGO, świata biznesu oraz nauki przygotują tzw. białą księgę – zbiór rekomendacji zmian prawnych w związku z przyjęciem przez Polskę ponad 3 mln obywateli z Ukrainy – to najważniejsze z ustaleń Okrągłego Stołu Samorządowego, który odbył się 8 i 9 maja we Wrocławiu.
Do grona samorządów, które obsługuje PKO Bank Polski, dołączyły właśnie cztery gminy, w tym gmina Darłowo i gmina Wiśniewo. Bezpieczeństwo zdeponowanych środków, nowoczesna bankowość internetowa, kompleksowa oferta produktów z zakresu cash management, a także najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne – to elementy, które samorządy cenią szczególnie. PKO Bank Polski obsługuje ok. 280 jednostek samorządu terytorialnego, a ofertę elastycznie dopasowuje do potrzeb samorządów wszystkich szczebli.
Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa, Wrocław znalazły się na liście 100 ośrodków miejskich uczestniczących w projekcie neutralności klimatycznej. Zainteresowanych przystąpieniem do misji było aż 377 europejskich miast.
Dostęp do informacji publicznej to jedna z podstaw demokratycznego państwa i co do zasady kontrola społeczna jest pozytywnym zjawiskiem. Jak jednak postępować, gdy wnioskodawcy nadużywają tego prawa? Wyjaśniamy zatem, kiedy mamy do czynienia z nadużyciem, jak reagować w razie podejrzenia nadużycia oraz co grozi JST posądzonym o bezczynność w kwestii udzielania informacji publicznych.
Rozmowa z Piotrem Lutkiem, prezesem Synergia Sp. z o.o.
Jaka jest kondycja krajowych systemów zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej? Przedstawiamy przykład Bydgoszczy.
Coraz więcej samorządów ze zrozumieniem podchodzi do wyzwań, jakie czekają je w obliczu wzrostu cen nośników energii. Dlatego zawiązują porozumienia klastrowe, prowadzą procedury administracyjne w celu budowy własnych farm fotowoltaicznych i chcą uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii.
Ponad 6 lat temu gminy zostały wyposażone w kompetencje do podejmowania tzw. uchwał krajobrazowych, określających zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe i rodzaje materiałów budowlanych. Z danych ministerialnych z ubiegłego roku wynika, że w tym czasie zaledwie 44 gminy, tj. 1,8 proc., skorzystało z takiej możliwości.
Na realizację programu „Posiłek w szkole i w domu” w latach 2019–2023 przewidziano z budżetu państwa 2,75 mld zł, jednak pula środków na remonty stołówek w szkołach i tak jest za mała – twierdzi NIK. Wiele uwag Izba ma tym razem do ministra edukacji oraz do kuratorów.
W ostatnim czasie na popularności zyskuje idea miasta 15-minutowego, która zakłada – w przeciwieństwie do dotychczasowego sposobu budowania miast – tworzenie na niewielkich przestrzeniach mieszkalnych wszystkiego, co jest potrzebne ludziom na co dzień. Ma to ograniczyć wykorzystywanie samochodów do przemieszczania się.
Osoby chcące otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym mogą składać wnioski do NFOŚiGW. W programie „Moje Ciepło” przewidziane są dotacje od 7 do nawet 21 tys. zł.
W kwietniu zakończyła się budowa 320 mieszkań na toruńskim osiedlu, które powstało w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Inwestycja jest wynikiem współpracy Torunia a PFR Nieruchomości. To wyjątkowe osiedle zaprojektowano w technologii nowoczesnej prefabrykacji, dzięki czemu czas realizacji skrócił się do 14,5 miesiąca.
Są niewielkich rozmiarów, mają łączyć nowoczesność i górski charakter, a do tego być przyjazne środowisku i osobom z niepełnosprawnościami. Dworce w sądeckich miasteczkach są i pozostaną perełkami architektonicznymi, a rewitalizacja jeszcze uwypukli ich unikalny styl.