Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 7/1351 - kwietnia 9, 2022

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

O braku samodzielności samorządów

Z optymistycznych zdarzeń ostatnio przydarzyły się nam dwa: nadeszła wiosna, a reprezentacja Polski w piłce nożnej awansowała na mistrzostwa świata. To nie jest mało, zważywszy, że po pandemii, która na szczęście zdaje się wygasać, mamy wojnę, drożyznę i kolejne pomysły rządu ograniczające dochody własne samorządów z wpływów w podatku PIT.

Zaloguj się i czytaj więcej

Przystanek Lwów

Lwów potrzebuje autobusów do transportu uchodźców, leków i żywności. Większość autobusów pojechała na front. Jeżeli każde polskie miasto przekazałoby 1, 2 autobusy i jeszcze można by załadować je pomocą humanitarną, to byłaby wielka, wielka pomoc – zaapelował Andrij Sadowy, mer Lwowa, podczas wystąpienia na Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich. Na odpowiedź nie trzeba było czekać.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zmiana na cokole

Wraz z atakiem Rosji na Ukrainę polskie samorządy dostały mocny impuls do ostatecznego usunięcia symboli komunizmu znajdujących się na ich terenie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Pomagamy i będziemy pomagać

Po miesiącu od wybuchu wojny i przyjęciu blisko 2,5 mln uchodźców z Ukrainy polskie samorządy wciąż były zdane na własne siły. Samorządowcy czekali na większe zaangażowanie państwa i pieniądze z Unii Europejskiej.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

„Kadry dla przemysłu” – program ARP S.A. stymulujący rozwój polskiego przemysłu

Jego najważniejszym założeniem jest zainicjowanie współpracy pracodawców ze szkołami zawodowymi i wyższymi, tak aby przyczynić się do zapełnienia luki kadrowej w przemyśle oraz by firmy mogły zapewniać absolwentom jasno wytyczone ścieżki rozwoju zawodowego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Egzamin zdali wszyscy: i służby państwowe, i mieszkańcy

O współpracy z wojewodą i policją, żeby zapanować nad falą uchodźców z Ukrainy, a także o niezwykłym zaangażowaniu mieszkańców oraz pracowników urzędu gminy opowiada Wojciech Sawa, wójt gminy Dorohusk.

Zaloguj się i czytaj więcej

Apel stu unijnych prezydentów i burmistrzów

„Z całej mocy potępiamy rosyjską zbrojną agresję i działania wojenne Rosji przeciw Ukrainie. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla nielegalnego użycia przez Rosję siły militarnej” – napisali europejscy samorządowcy, w tym z Polski.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Idea, która zmienia świat

Dwujęzyczność z angielskim to prezent na całe życie, który każde dziecko powinno otrzymać obligatoryjnie. Jest to bowiem jego naturalne prawo jako obywatela współczesnego świata. Rozmowa z Waldemarem Miksą – inicjatorem i głównym koordynatorem Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci/Bilingual Future” oraz prezesem zarządu Yellow House English SA.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rusza czwarta edycja programu „Mój prąd”

NFOŚiGW 15 kwietnia uruchomi czwarty już nabór wniosków w popularnym programie „Mój prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów energii i ciepła.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mobilne płuca pokazały, czym oddychamy

Antysmogowa kampania „Zobacz czym oddychasz” prowadzona przez Polski Alarm Smogowy dobiegła końca. Instalacje odwiedziły 47 miejscowości w dziewięciu województwach.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Rozwój usług telekomunikacyjnych dla rozwoju obszarów mniej zurbanizowanych

Konieczność inwestycji w sieć telekomunikacyjną wydaje się dziś oczywista, choć nie wszędzie istnieje możliwość położenia sieci światłowodowej. Społeczności lokalne rozumieją jednak, że bez sprawnej telekomunikacji nie będzie dostępu do wielu usług. Kluczowa jest tutaj rola samorządów. Bez ich zaangażowania niemożliwa jest rozbudowa i unowocześnianie infrastruktury.

Zaloguj się i czytaj więcej

Agnieszka Kosowicz*

Integracja – wyzwanie na długi czas

Dziś Polacy, którzy przyjęli uchodźców do domów, mówią: „nasi Ukraińcy”, „nasi uchodźcy”. Czują z nimi więź – okazali im serce, bo ich poznali, a uchodźcy przestali być obcymi ludźmi. Trzeba się jednak spodziewać, że ta więź będzie przeżywać kryzys. Co samorządy mogą zrobić, by przebiegł on najłagodniej jak to możliwe?

Zaloguj się i czytaj więcej

Andrzej Wasilewski*

Specustawa to nie wszystko. Potrzeba więcej ułatwień dla samorządów

Choć część uchodźców jest w Polsce jedynie tranzytem, wielu pozostanie z nami na dłużej. Zmiany prawne wprowadzone ustawą dotyczącą pomocy obywatelom Ukrainy nie są wystarczające – dają jednak czas na przemyślenie ich i wprowadzenie kolejnych rozwiązań. Oto zestaw propozycji do przedyskutowania na forach samorządowych i na szczeblu rządowym.

Zaloguj się i czytaj więcej

Katarzyna Klimaszewska*

Samorządy wzorowo pomagają uchodźcom

Polacy i samorządy zdają właśnie najpiękniejszy z możliwych egzamin wsparcia, przyjaźni i pomocy dla sąsiadów z Ukrainy. W mojej ocenie egzamin ten zdajemy wzorowo!

Zaloguj się i czytaj więcej

Wojna nigdy nie jest daleko

Garri Martin, członek zarządu Kijowskiego Oddziału Regionalnego Związku Miast Ukrainy, był mer Irpienia, odwiedził biuro Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Podczas spotkania z przedstawicielami polskich miast mówił o doświadczeniach ukraińskich samorządowców z ostatnich tygodni. Wskazał także sprawy, którymi polski rząd i samorządy powinny zająć się teraz, w czasie pokoju. Publikujemy zapis fragmentów tego spotkania.

Zaloguj się i czytaj więcej

Ilona Pietrzak*

Wprowadźmy nowy mechanizm: 1 proc. CIT dla organizacji pożytku publicznego

Rozważmy scenariusz zakładający wprowadzenie w Polsce rozwiązania polegającego na możliwości alokacji przez płatników podatku CIT – 1 proc. jego wartości na rzecz organizacji pożytku publicznego. Pomysł bazowałby na elementach dobrze już znanego mechanizmu alokacji 1 proc. PIT, z tym, że dysponentem byłyby w tym przypadku firmy, a nie osoby fizyczne. Co taka zmiana oznaczałaby dla samorządu, który jest jednym z głównych jego beneficjentów?

Zaloguj się i czytaj więcej

Rewitalizacja w Gdyni: pięć lat zmian

Sześć podobszarów, pięć dzielnic, 75 przedsięwzięć i ponad 100 mln zł – oto gdyńska rewitalizacja w pigułce. Działania właśnie osiągnęły półmetek: Rada Miasta Gdyni przyjęła Gminny Program Rewitalizacji na lata 2017–2026 przyjęła 30 marca 2017 roku. Rozwiązania wypracowane na obszarach rewitalizacji z powodzeniem są stosowane w innych częściach miasta.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Betonoza jest passé

W rządowym programie „Polski Ład” znalazły się zapisy o możliwym wsparciu finansowym samorządów, które chciałyby wyrzucić trochę betonu ze swoich miast. Poprosiliśmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska o szczegóły.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Górski

Łowicz postawił na Mieszkanie Plus

W Łowiczu projekt Mieszkanie Plus uznano za atrakcyjny z kilku powodów, m.in. wybudowanie mieszkań w tej formule skróciło listy oczekujących na mieszkania komunalne. Okazał się sukcesem. Pierwsi najemy już podpisali umowy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Maciej Kiełbus*, Konrad Różowicz**

Kryzys migracyjny a gminne systemy gospodarowania odpadami komunalnymi

Od początku napływu do Polski uchodźców zaczęły pojawiać się wątpliwości związane z gospodarką odpadami, kwestią segregacji, aktualizacją deklaracji. Samorządowcy zastanawiają się, czy aktualna infrastruktura odpadowa jest wystarczająca (np. liczba pojemników na odpady) i czy nie będą koniecznie renegocjacje umów z firmami odbierającymi śmieci.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane