Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
„Organizacje pozarządowe obawiają się, że jeśli cała pomoc trafi do rządu, to ci, którzy są najbardziej zaangażowani w pomoc Ukraińcom, nie dostaną nic. Zaapelowały więc do KE, by przy podziale unijnych środków uwzględniono NGO” – bez większego zdziwienia przeczytałem te słowa na stronie internetowej radia Tokfm.pl.
Przekazywanie aktów prawnych stanowionych do nadzoru prawnego RIO/wojewody w postaci elektronicznej z perspektywy JST.
Samorządy organizują transporty artykułów pierwszej potrzeby, w tym leków, środków opatrunkowych. Zdarza się, że pomoc medyczna pakowana jest do przekazanych lub fundowanych karetek, które jadą następnie na wschód, by służyć tam, gdzie są teraz najbardziej potrzebne.
Bibliotekarze pomyśleli o potrzebach czytelników – młodych i dorosłych – którzy przybywają z Ukrainy. Organizują zbiórki książek w języku ukraińskim.
W ostatniej dekadzie w szkołach podstawowych standardem stały się dzienniki elektroniczne. Szczególnie w czasie pandemii widać wyraźnie, jak ważne są wygodne narzędzia cyfrowe, wspierające komunikację, rozliczenia czy realizację zajęć. Teraz przychodzi czas na podobne upowszechnienie dzienników elektronicznych w wychowaniu przedszkolnym. Wygodna aplikacja obsługująca przedszkole i żłobek buduje nowoczesny wizerunek placówki i samorządu oraz daje szereg korzyści pracownikom wydziałów oświaty, dyrektorom, nauczycielom i rodzicom.
W świecie cyberzagrożeń priorytetem w edukacji stało się wyrabianie w uczniach takich nawyków, dzięki którym będą oni w stanie codziennie zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Jak zrobić, żeby to było zarówno nauką, jak i przygodą? Metodą jest gra Minecraft, w której większość naszych dzieci czuje się jak ryba w wodzie, dzięki czemu stanowi ona dla nich znane i lubiane środowisko nauki i rozrywki.
Specustawa powinna pomóc samorządom w przejściu do kolejnego etapu pomocy uchodźcom. Pospolite ruszenie Polaków trzeba bowiem zastąpić działaniem systemowym i procedurami. Do połowy marca, w ciągu trzech tygodni wojny, Ukrainę opuściły 3 miliony ludzi, z czego 1,7 mln trafiło do Polski.
Uchwalona 9 marca przez Sejm ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa określa nowe zadania i obowiązki samorządów. Warto jednak zwrócić uwagę również na przepisy dotyczące m.in. przyjmowania darowizn od mieszkańców czy uruchamiania środków z rezerwy na zarządzanie kryzysowe.
O wyzwaniu, jakim jest zapewnienie edukacji przedszkolnej i szkolnej dzieciom z Ukrainy, zwłaszcza że problemy z finansowaniem oświaty z upływem lat są w Polsce coraz większe, opowiada Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania.
Komunikaty płynące do tej pory z MEiN nie są potwierdzeniem współpracy z Ministerstwem Oświaty i Nauki Ukrainy – są co najwyżej świadectwem wymiany informacji. Tymczasem w Ukrainie trwa właśnie reforma systemu edukacji, zatem dla migrujących dzieci i ich rodziców ważna jest nie tylko kwestia zapewniania nauki, ale także zsynchronizowania jej z ich potrzebami.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do miasta przybyły dziesiątki tysięcy osób uciekających przed wojną. Lubelski model zarządzania tą sytuacją kryzysową jest unikalny w skali kraju. Od pierwszych dni wojny, ramię w ramię, Urząd Miasta Lublin współpracuje z organizacjami pozarządowymi, doskonale się uzupełniając. W pomoc zaangażowanych jest tysiące mieszkańców i wolontariuszy.
Ponad 2 tys. samorządowców z całej Unii Europejskiej spotkało się 3–4 marca we Francji na Europejskim Szczycie Regionów i Miast. Wydarzenie miało miejsce tydzień po agresji Rosji na Ukrainę, nic dziwnego, że dyskusje zdominowały tematy związane z wojną.
Drożyzna nie ustępuje. Projekcja inflacji opublikowana przez NBP w połowie marca wskazuje, że w 2022 r. stopa wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych sięgnie 10,8 proc. Jak radzą sobie samorządy, które muszą dziś realizować kontrakty zawarte w innej rzeczywistości rynkowej? Czy mogą ratować się klauzulą waloryzacyjną?
Trwają prace nad kolejnym projekt nowelizacji ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dopiero co gminy zobligowane zostały do wprowadzenia zmian uchwalonych nowelizacjami z 11 sierpnia i 17 listopada 2021 r., a na horyzoncie pojawiają się już następne, nie mniej istotne obowiązki.
Operatorem systemu będzie firma City Bike Global S.A. z Barcelony. Do projektu włączyło się 16 gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Kolejnych 67 gmin wzmocni ekologiczną komunikację. Jest to możliwe dzięki drugiej, konkursowej edycji programu „Zielony Transport Publiczny”. WFOŚiGW ogłosił listę rankingową.
Projekty mieszkaniowe realizowane w Mińska Mazowieckim cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców, ale również osób z sąsiednich gmin czy nawet z innych województw, które wiążą swoją przyszłość z tym miastem i są skłonne się przeprowadzić.
Projekt polegający na przywróceniu dawnego blasku i nadaniu nowych funkcji pokolejowym terenom w Pleszewie zdobył uznanie Towarzystwa Urbanistów Polskich.
– To inwestycja, która diametralnie odmieni oblicze zaniedbanych przez wiele lat Starachowic Dolnych – mówi prezydent Marek Materek. Prace potrwają 12 miesięcy.
To będzie prawdziwa perełka. Podobnymi obiektami mogą się pochwalić tacy sportowi giganci jak Wisła Płock, Lech Poznań czy Legia Warszawa. Halę pneumatyczną z pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim będziemy mieli jako jedyni w województwie – mówi prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.
Poprzedni odcinek cyklu poświęcony był diagnozie wewnętrznych właściwości gminy. Równie ważna jest jednak także diagnoza jej bliskiego i dalekiego otoczenia oraz związków, jakie łączą ją z otoczeniem. Bez świadomości ponadlokalnej sytuacji i jej prawdopodobnych zmian opracowanie dobrej strategii rozwoju gminy nie jest możliwe. W otoczeniu znajdują się bowiem korzystne i niekorzystne czynniki rozwoju. Tam zlokalizowane są także szanse i zagrożenia, które mogą takimi czynnikami się stać. W samorządowej praktyce przygotowywania strategii zwykle jednak poświęca się temu za mało uwagi. Podpowiadamy zatem, jak prawidłowo to zrobić.
Przyjęta przez Sejm specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zapewnia uchodźcom dostęp do licznych świadczeń społecznych, pomocy socjalnej, opieki zdrowotnej, dostęp do rynku pracy.