Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Serce rośnie, gdy widzi się ofiarność polskiego społeczeństwa i ogromne zaangażowanie wszystkich bez wyjątku samorządów w niesienie pomocy ofiarom wojny. Prawdziwym uchodźcom z prawdziwej wojny. Wojny, w której Rosja, jako agresor, świadomie łamie wszelkie normy prawa międzynarodowego dotyczące ochrony ludności cywilnej, aby przez okrucieństwo, pożogę i śmierć złamać ducha oporu ukraińskiego społeczeństwa i armii.
Polskie samorządy stanęły solidarnie z Ukrainą zaatakowaną przez putinowską Rosję. Nie tylko symbolicznie, wywieszając niebiesko-żółte flagi i grając hymn „Szcze ne wmerła Ukrajiny ni sława, ni wola”. Także w sferze praktycznej – przygotowano miejsca dla uchodźców, pomoc psychologiczną, władze miast i regionów zdecydowały o bezpłatnych przejazdach autobusowych i kolejowych dla Ukraińców. Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie nawiązali kontakt z merami miast i gmin partnerskich w Ukrainie, aby ustalić, jakie środki obrony cywilnej i pierwszej pomocy będą potrzebne.
Polityka oświatowa to zespół działań na rzecz edukacji, ale to także dokument strategiczny gminy przyjmowany uchwałą rady. Zawiera m.in. rozpoznanie lokalnych potrzeb w dziedzinie oświaty, opisuje możliwości stworzenia odpowiednich warunków finansowych dla jej rozwoju, uwarunkowania administracyjne i organizacyjne służące edukacji. Część samorządów posługuje się już takimi dokumentami, inne nad swoimi strategiami pracują.
Rok 2022 przyniósł kolejną porcję zmian przepisów prawa. Trudne warunki funkcjonowania spowodowane epidemią COVID-19 wymusiły na samorządach ograniczenia przy konstruowaniu budżetów. W ślad za wzrastającą liczbą zachorowań i kolejnymi falami pandemii stanęło przed nimi widmo problemów związanych z realizacją zadań, do których zostały powołane.
– Proszę uznać temat za zakończony, nie są nam teraz potrzebne kolejne spory – oświadczył 2 marca Andrzej Duda.
W 1998 roku miasto wiele straciło z powodu pozbawienia go statusu stolicy województwa, pojawiło się wiele problemów społecznych i gospodarczych, ale nie można go zakwalifikować jako miasta upadającego. Komfortem życia dorównuje znacznie większym o ośrodkom – mówi prezydent Marek Wojtkowski.
W 2021 r. został uruchomiony System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne – SI2PEM. Jednym z jego najważniejszych założeń było zapewnienie darmowego i powszechnego dostępu do spójnych, jednoznacznych i wiarygodnych informacji odnośnie pól elektromagnetycznych (tzw. PEM) występujących w środowisku. To pierwszy tego typu system w Polsce, który pozwala nie tylko na gromadzenie danych dotyczących PEM, ale również na sprawną weryfikację dotrzymania dopuszczalnych poziomów PEM w środowisku.
Samorządowcy apelują do rządu o usunięcie przeszkód, które uniemożliwiają lub utrudniają akceptację Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. Wzywają też do przyspieszenia prac nad Umową Partnerstwa.
Świat, jaki znamy, podlega ciągłym zmianom. System edukacji powinien na nie odpowiadać, przygotowując młodych ludzi do życia i adaptując do przemian współczesności. Chodzi tu o zarówno o cele nauczania – konkretne treści czy umiejętności, które szkoła powinna rozwijać, wartości, które chcemy chronić – jak i o metody pracy z uczniami.
28 linii, 70 autobusów do ich obsługi. Osiem podwarszawskich samorządów zbudowało związek powiatowo-gminny i uruchomiło spójną siatkę połączeń. Duża częstotliwość kursów, jednolita taryfa biletowa, sprzedaż biletów przez internet, możliwość śledzenia położenia pojazdów w aplikacji – pasażerowie dostali ofertę, o jakiej dotąd mogli pomarzyć.
Miasta codziennie tworzą, pozyskują i wykorzystują ogromne ilości danych. Planowanie i wdrażanie strategii rozwoju miasta, podejmowanie decyzji strategicznych i administracyjnych, optymalizacja usług komunalnych czy zapewnienie skutecznego przepływu informacji między jednostkami organizacyjnymi – to tylko kilka kluczowych obszarów, w których wymagane jest umiejętne posługiwanie się danymi. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie z tym Kielce.
Wiele samorządów obawia się kar za niewywiązanie się z obowiązku zapewnienia dostępności cyfrowej. Jak ten obowiązek wpływa na transmisje z sesji rad i sejmików?
Misją SIM „KZN – Zachodni” jest zapewnienie lokali mieszkalnych osobom o średnich dochodach. To pierwsza tego typu spółka w Polsce zrzeszająca więcej niż jedną gminę. Dlatego rozpoczęcie współpracy i realizacji projektów wymagało bardzo dobrej organizacji i jasno wyznaczonego kierunku działania.