Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 3/1347 - lutego 12, 2022

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

20 lat rankingów profesora Swianiewicza we „Wspólnocie”. Dziękujemy!

W ubiegłym roku poprosiłem profesora Pawła Swianiewicza o wymyślenie ciekawych tematów pozwalających ująć porównawczo kilka aspektów gospodarki mieszkaniowej w gminach.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dzieła murowane

Kraków wprowadził politykę muralową, która określa standardy wspierania rozwoju nowych i pielęgnacji najbardziej wartościowych murali. Stolica Małopolski nie jest jedyna – także inne miasta chwalą się uliczną sztuką.

Zaloguj się i czytaj więcej

Książka po drodze

Książkomaty mają ułatwić życie zapracowanym czytelnikom, przybliżyć bibliotekę osobom z niepełnosprawnościami, uspokoić obawiających się zakażenia, a nawet ośmielić nieśmiałych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Cyberszczepionkowcy

Każdego roku cyberprzestępcy podejmują kilkaset prób ataku na systemy informatyczne polskich JST. Jak się przed nimi chronić? Co robić, kiedy komputery zostaną zainfekowane?

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

ZMP o projekcie reformy szpitali: groteska, katastrofa, psucie państwa

Zewsząd sypią się negatywne opinie odnośnie do przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Skoro rząd naprawia Polski Ład, niech urealni też dochody samorządów

Z ust przedstawicieli rządu wyraźnie słyszałem, że gminy na Polskim Ładzie nie stracą. Skoro tak, to należy zwiększyć procentowy udział samorządów w podatku dochodowym od osób fizycznych, aby rzeczywistość zgadzała się z obietnicami. To byłoby rozwiązanie systemowe, pozwalające nam planować dochody w dłuższej perspektywie – mówi Waldemar Nalazek, wójt gminy Osiecznica.

Zaloguj się i czytaj więcej

Unia Metropolii ostrzega: straty w budżetach JST będą jeszcze większe

Kolejne 9 miliardów złotych rocznie mogą stracić polskie samorządy przez brak podziału wpływów m.in. ze zryczałtowanego podatku między budżety państwa i samorządów – uważają eksperci Unii Metropolii Polskich.

Zaloguj się i czytaj więcej

Organizacje pozarządowe poszkodowane

NGO przez Polski Ład mogą stracić ponad 25 proc. dotacji z samorządów. Istnieje bowiem silna korelacja między wpływami z PIT do budżetów samorządów a ich wydatkami na organizacje pozarządowe.

Zaloguj się i czytaj więcej

Joanna Rudzka*

Próby ratowania wynagrodzeń przed obniżką

Parlament pracuje nad zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 1960). W uzasadnieniu czytamy, że na podstawie znowelizowanego przepisu art. 32 ust. 3 nie będzie już budziło wątpliwości, że płatnik ma stosować zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli o 425 zł) również gdy oświadczenie PIT-2 jest składane w trakcie roku podatkowego, a nie tylko przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

O kształcie granic na Pomorzu Środkowym

Słupsk mój widzę ogromny – mogłaby powiedzieć pani prezydent miasta. Władze sąsiedniej gminy wiejskiej Słupsk sprzeciwiają się jednak planom znacznego powiększenia miasta uchwalonym niedawno przez radę miejską.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mirosław Obrębski*

Dyrektor nie zawiesi funkcjonowania żłobka w pandemii

Rząd kolejnymi rozporządzeniami uchylał możliwość zawieszenia pracy żłobków przez dyrektorów. Ostatecznie zostali oni takiej możliwości pozbawieni, co skutkuje stresem i zastanawianiem się, co robić w przypadku dużej liczby chorych dzieci, gdy oczywistym działaniem powinno być zamknięcie placówki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Zaloguj się i czytaj więcej

Natalia Żuchowska*

Raportowanie schematów podatkowych przez gminy

1 stycznia 2019 roku na wiele grup podmiotów (nie tylko przedsiębiorców, ale również m.in. radców prawnych, adwokatów, doradców podatkowych, księgowych, dyrektorów finansowych) zostały nałożone nowe obowiązki w zakresie obowiązkowego raportowania schematów podatkowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Okazuje się jednak, że również gmina może podlegać pod przepisy ordynacji podatkowej i być zobowiązana do zaraportowania schematu podatkowego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jakub Dorosz-Kruczyński

Na jakich zasadach jednostka pomocnicza może korzystać z mienia komunalnego

Powołanie jednostki pomocniczej gminy nie może oznaczać powołania ciała fasadowego. Rada gminy musi określić, jakie zadania będzie wykonywać taka jednostka oraz z jakich środków będzie korzystać.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gdynia: Parasol ochronny nad oświatą

Nadchodzi bardzo wymagający czas. Jeszcze nigdy subwencja z budżetu państwa, którą otrzymuje samorząd, nie była tak niska w przeliczeniu na koszty funkcjonowania placówek oświatowych – alarmują władze Gdyni.

Zaloguj się i czytaj więcej

Inflacja i Polski Ład wymuszają podwyżki cen biletów w komunikacji

Kolejne miasta podejmują niepopularne decyzje. Powody są oczywiste: galopujące koszty w wyniku wzrostu cen paliwa i energii oraz skutki finansowe Polskiego Ładu dla budżetów samorządowych.

Zaloguj się i czytaj więcej

MPK Poznań: 25 autobusów wodorowych

Podpisano umowę z NFOŚiGW na dofinansowanie zakupu 25 ekologicznych pojazdów. Pierwsze z nich powinny dotrzeć do Poznania w drugim półroczu 2023 roku.

Zaloguj się i czytaj więcej

Przyjedź do Krakowa – rekomenduje TripAdvisor

Londyn, Kreta, Rzym... a także Kraków! Polskie miasto znalazło się wśród najpopularniejszych europejskich kierunków podróży w 2022 roku.

Zaloguj się i czytaj więcej

Katarzyna Klimaszewska*

Mieszkańcy oczekują wspierania lokalnych klubów

Samorządy muszą weryfikować rynek sportowy, badać odbiorców i ich preferencje, udoskonalać ofertę, ściągać najlepszych specjalistów i mentorów, inwestować w bazę sportową. To wymaga nieustannej aktywności sportu gminnego, którego samorząd nie może dziś bagatelizować – pieniądze na sport w budżecie muszą się znaleźć.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Górski

Zarządzanie to nie tylko budowanie

Ruda Śląska udowadnia, że zarządzanie komunalnym zasobem mieszkaniowym to nie tylko budowa czy remonty lokali. Miasto realizuje program tzw. abolicji czynszowej. Nie ustaje również w staraniach o pozyskiwanie środków unijnych na termomodernizację budynków i wymianę źródeł ciepła.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Pasjonaci historii pożarnictwa z Alwerni doczekają się nowej siedziby

Najstarsze muzeum pożarnictwa w Polsce – w podkrakowskiej Alwerni – otrzyma nowy, piękny budynek. Troska druhów z OSP prowadzących wyjątkową placówkę pełną cennych eksponatów została deceniona.

Zaloguj się i czytaj więcej

Wojciech A. Polakiewicz*

Jak zbudować system kontroli wewnętrznej

Aby poszczególne wydziały w strukturze organizacyjnej urzędu mogły funkcjonować prawidłowo warto zbudować system kontroli wewnętrznej, który w większym stopniu pozwoli zapanować nad procesami i działaniami prowadzonymi w urzędzie niż prowadzenie ich inspekcji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski*

Kłopotliwy handel w piątki i soboty

Ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników weszła w życie 1 stycznia br. To jeden z najbardziej lapidarnych aktów prawnych, bo liczący zaledwie 8 artykułów. Pozwala w piątki i soboty handlować rolnikom i ich bliskim bez opłat targowych, ale w wyznaczonych przez gminę miejscach. Taki sposób handlu ma w zamiarze ustawodawcy skrócić łańcuchy dostaw, wyeliminować pośredników, a tym samym przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej rolników, którzy sami mają sprzedawać, ale tylko te produkty, które wytworzą w swoim gospodarstwie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane