Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 24/1342 - grudnia 4, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Uszy do góry!

Z budżetami na przyszły rok są cztery problemy, jeden gorszy od drugiego. Po pierwsze, spadną podatkowe dochody samorządów, po drugie, rządowe dotacje inwestycyjne nie zrekompensują utraty dochodów z podatku PIT, po trzecie, nawet gdyby zrekompensowały, to i tak spadek dochodów własnych uderzy w nadwyżkę operacyjną i tą drogą podważy samodzielność gmin i wreszcie po czwarte, cokolwiek zaplanowano i tak w znacznej mierze jest z sufitu, bo dziś nikt nie może ocenić tempa przyszłorocznej inflacji. A jednak budżety zostały przygotowane, kilka tygodni temu dostali je radni i teraz oni muszą się zastanowić, w jakim stopniu plany finansowe ich jednostek są realne i czy ich satysfakcjonują.

Zaloguj się i czytaj więcej

Krajobraz bez obrazy

Wprowadzanie uchwał krajobrazowych w samorządach idzie opornie. Mimo to miasta starają się walczyć z chaosem reklamowym korzystając też z innych dostępnych instrumentów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dwie trzecie odpornych

Znamy pierwszych laureatów rządowego konkursu „Gmina na medal”. Zgodnie z jego regulaminem 500 gmin, w których odsetek zaszczepionych najszybciej osiągnie 67 procent, dostanie po 100 tys. zł.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Pod napięciem

Ceny prądu rosną, samorządy szukają oszczędności. Ulgę dla miejskich budżetów mogą przynieść odnawialne źródła energii, termomodernizacje budynków, energooszczędne oświetlenie, ale też podwyżki cen usług.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Razem z mieszkańcami budujemy green city

Jesteśmy świeżo po warsztatach z udziałem mieszkańców na temat zieleni w mieście. Spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Procedury partycypacyjne w dziedzinie ochrony środowiska będziemy stosować coraz szerzej, aby ludzie mieli poczucie, że miasto dba o przyrodę dla nich oraz dla przyszłych pokoleń – mówi Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Miasta podliczają straty

Dwanaście miast Unii Metropolii Polskich szacuje, że ich łączne dochody z podatku PIT spadną w 2022 r. o 2,4 mld zł. W budżetach zabraknie ok. 1,3 mld zł na inwestycje, a zadłużenie tych miast na koniec 2022 r. wzrośnie o ponad 2 mld zł.

Zaloguj się i czytaj więcej

Udany pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego

W 38 partnerstwach samorządowych zostały przygotowane i przyjęte strategie terytorialne wraz z niemal 150 projektami zintegrowanymi.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dotacje na samochody elektryczne także dla samorządów

Od 22 listopada o dotacje do NFOŚiGW mogą występować firmy i instytucje, w tym jednostki samorządu terytorialnego.

Zaloguj się i czytaj więcej

E-papierowe rozkłady jazdy

W kilku miejscach Warszawy działa sześć e-papierowych rozkładów jazdy Warszawskiego Transportu Publicznego. Są podłączone do zaawansowanego systemu prognozującego, kiedy przyjedzie tramwaj. Właśnie trwają ich testy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Świdnica kupuje zeroemisyjne autobusy

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Świdnica Sp. z o.o. kupi 6 „elektryków”. Projekt wpisuje się działania na rzecz ochrony środowiska, jak również ochrony przed hałasem.

Zaloguj się i czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę o domach do 70 mkw.

Przygotowana w resorcie rozwoju i technologii ustawa dotycząca budowy przeznaczonych na własne potrzeby mieszkaniowe jednorodzinnych domów mieszkalnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw. to według rządu jeden z kluczowych elementów programu Polski Ład.

Zaloguj się i czytaj więcej

Agata Legat*

Scalanie i wymiana gruntów. Co rząd zamierza zmienić?

22 października wpłynął do Sejmu rządowy projekt zmian ustawy o scalaniu i wymianie gruntów oraz ustawy o utracie mocy prawnej niektórych ksiąg wieczystych. Nowelizacja ma na celu usprawnienie, a przed wszystkim przyspieszenie, postępowań scaleniowych – zwłaszcza w obliczu doświadczeń ich prowadzenia w okresie epidemii.

Zaloguj się i czytaj więcej

Magdalena Czaplińska*

Otwieranie danych w nowej ustawie

8 grudnia wchodzi w życie część przepisów ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego. Przedstawiamy, co wniesie nowego i kto powinien się z nią zapoznać.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartłomiej Tkaczyk*

Otwarte dane publiczne. Korzyści dla samorządów

W związku z wejściem w życie nowej ustawy dotyczącej otwartych danych wyjaśniamy, dlaczego warto to robić i jakie korzyści ten proces może przynieść samorządom. Dane publiczne mogą być znakomitym narzędziem do rozwoju regionu, mogą wpływać na poprawę jakości życia. Pozwalają na pobudzenie inicjatywy społecznej, dostarczają informacji o gospodarce przestrzennej, klimacie, demografii, edukacji, infrastrukturze komunalnej, umożliwiają poprawę efektywności zarządzania i świadczenia usług.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Ochrona sygnalistów coraz bliżej

Grupa Innowacji Samorządowych, działająca przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów, przygotowała rekomendację dotyczącą ochrony sygnalistów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mirosław Obrębski*

Granty PPGR – nabór wniosków zakończony, wątpliwości pozostały

Rodziny popegeerowskie z dziećmi uczącymi się w szkołach podstawowych i średnich doczekają się wsparcia w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego oraz internetu – dzięki projektowi Cyfrowa Gmina. Niestety, przy realizacji projektu pojawiło się wiele wątpliwości.

Zaloguj się i czytaj więcej

Śląskie na czele rankingu programu „Czyste Powietrze”

W najnowszym zestawieniu zdecydowanie wygrywają gminy województwa śląskiego – zajmują ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Zwycięzcą w trzecim kwartale została gmina Godów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Piotr Brogowski

Wyprowadzanie psów rodzi wiele konfliktów

Wielu mieszkańców puszcza luzem swoich czworonożnych przyjaciół, podczas gdy inni żądają, aby każdy pies był prowadzony na smyczy i w kagańcu. Kto ma rację?

Zaloguj się i czytaj więcej

Gliwickie inwestycje w targowiska

Od 1 września na Koperniku (dzielnica Gliwic) funkcjonuje niewielkie targowisko. O budowę zabiegali mieszkańcy, zmęczeni rozproszonym i nieuporządkowanym handlem prowadzonym w oddalonych od siebie miejscach. Miasto szykuje się także do przebudowy starego targowiska przy ulicy Lipowej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Kiedy wieś staje się miastem

Jakie są oczekiwania władz lokalnych związane z przekształcaniem siedzib gmin wiejskich w miasta w kontekście urbanizacji? Odpowiedzi na to pytanie poszukała Justyna Szymańska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bytom: dom kultury w pięknej mieszczańskiej kamienicy

Zakończyła się rewitalizacja zabytkowego gmachu Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu – jedynego na Śląsku mieszczańskiego budynku, zachowanego w całości z tak wieloma oryginalnymi elementami. Już od grudnia we wnętrzach odnowionego budynku swoje talenty ma rozwijać ponad 1100 wychowanków.

Zaloguj się i czytaj więcej

Betonowanie Krakowa – fakty i mity

Urząd miasta postanowił rozprawić się z zarzutami formułowanymi niemal każdego dnia w mediach społecznościowych, że Kraków ogarnęła „betonoza”.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jakub Dorosz-Kruczyński

Sądy o skardze na uchwałę naruszającą interes prawny

Skarga na uchwałę lub zarządzenie naruszające interes prawny jest najważniejszym instrumentem kontroli, jakim dysponuje jednostka wobec władz samorządowych. Analizujemy ciekawe orzeczenia z ostatnich lat i sprawdzamy, co nowego mówią sądy administracyjne na temat tej instytucji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane