Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 22/1340 - November 6, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Polowanie na jelenie

Na początek kilka cytatów z artykułu, który ukazał się niedawno w „Głosie Wielkopolskim”:

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Wykorzystaj pełnię możliwości posiadanych przez urząd narzędzi informatycznych – wejdź na wyższy poziom bez ponoszenia dodatkowych kosztów

Wykorzystywany w prawie każdej JST Edytor Aktów Prawnych Legislator oprócz swojej podstawowej funkcjonalności pozwalającej na tworzenie aktów prawnych na potrzeby ogłoszenia ich w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym, oferuje szereg dodatkowych funkcji. Funkcje te, odpowiednio wykorzystane w samorządowym procesie legislacyjnym pozwalają na uzyskanie przez JST wielu dodatkowych korzyści związanych nie tylko z samym tworzeniem aktów prawnych, ale również w zakresie ich uzgadniania jak i udostępniania wewnątrz urzędu oraz na stronie BIP.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Jak samorządy mogą zdobyć i wykorzystać dane o mieszkańcach?

Od czasu, gdy internet zawitał pod strzechy, ludzie produkują ogromne ilości danych, pozostawiając po sobie sieć cyfrowych śladów. Trend ten dodatkowo przybrał na sile wraz z upowszechnieniem się smartfonów. Odwiedziny stron, zdjęcia, zameldowania w restauracjach czy placówkach kulturalnych, trasy wycieczek, zakupy, polubienia i komentarze tworzą ocean informacji. Wydawałoby się, że dla samorządów nie powinno być nic prostszego, jak tylko z niego czerpać, by zdobywać wiedzę o mieszkańcach i jak najlepiej zrozumieć ich potrzeby.

Zaloguj się i czytaj więcej

Miejski kwadrans

W mieście 15-minutowym wszystko jest w zasięgu ręki. Ma być wygodne do życia, by przyciągać biznes i nowych mieszkańców. Koncepcję miasta kompaktowego wciela w życie m.in. Pleszew.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Ekonomiczne kompleksy basenów odkrytych z infrastrukturą towarzyszącą w zasięgu każdej gminy

Budowa ekonomicznych publicznych basenów letnich to kompleksowe przedsięwzięcie, które jest próbą odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku na nowoczesne, sprawdzone i efektywne rozwiązania tworzące przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców gmin i zapewniające bezpieczne korzystanie z rekreacji wodnej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gospodarskie wizyty

Włodarze miast składają gospodarskie wizyty w dzielnicach. Tej jesieni z mieszkańcami spotykają się m.in. prezydenci Bytomia, Świętochłowic i Raciborza.

Zaloguj się i czytaj więcej

Nowoczesne technologie w szkołach

Nowe technologie zagościły na dobre w naszym życiu, coraz częściej są dostępne także w szkołach. To, czy będą pojawiały się w kolejnych, zależy przede wszystkim od dyrekcji oraz organów prowadzących publiczne szkoły i placówki – lokalnych samorządów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Jazda bez papierów

Papierowe bilety oraz kasowniki wybijające datę i godzinę to komunikacja miejska przeszłości. Współczesność to elastyczne taryfy, kody QR, zegarki z modułem NFC i płatności BLIK w telefonie. Polskie miasta coraz śmieleje korzystają z tchnologii przyszłości.

Zaloguj się i czytaj więcej

Ochrona sygnalistów – pojawią się nowe obowiązki podmiotów publicznych

Do 17 grudnia 2021 r. wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej obowiązane są do wdrożenia wymogów w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Nowe przepisy wiążą się z nowymi obowiązkami, które m.in. spadną na barki samorządów i podległych im jednostek.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Przywróćmy samorządom władztwo nad całym system gospodarowania odpadami

Rewolucja śmieciowa 2013 roku była próbą zniszczenia względnie dobrze funkcjonującego systemu usług komunalnych. Gospodarka odpadami była pierwszym etapem tego procesu. Tam, gdzie samorządy pozbyły się własnych narzędzi zarządzania gospodarką odpadami, ceny usług dla mieszkańców są bardzo wysokie. W konsekwencji wójtowie i burmistrzowie zaczęli szukać rozwiązań pozwalających im odzyskać kontrolę nad rosnącymi kosztami transportu i unieszkodliwiania śmieci – mówi Mariusz Krystian, wójt Spytkowic.

Zaloguj się i czytaj więcej

EKO REWOLUCJA w Starachowicach

Rok 2022 to dla starachowickiej komunikacji początek nowej ery. Miejscowa flota autobusowa zostanie wymieniona na 20 nowych, ekologicznych pojazdów na gaz CNG, wyprodukowanych przez koncern MAN. W ramach tego samego projektu miejski przewoźnik zyska nową bazę warsztatową z myjnią, powstaje także stacja tankowania autobusów na gaz CNG oraz inne eko inwestycje.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Pilotażowy nabór do Programu Inwestycji Strategicznych rozstrzygnięty

Wsparcie otrzyma 97 proc. samorządów, łączne dofinansowanie do zgłoszonych przez nie projektów wyniesie 23 mld zł. Ale zadowolenie samorządowców jest umiarkowane.

Zaloguj się i czytaj więcej

Porawski: Więcej znaczy mniej

Dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski tłumaczy premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, jaka jest prawda o samorządowych finansach.

Zaloguj się i czytaj więcej

Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich

30 prezydentów miast średniej wielkości powołało nowe stowarzyszenie. A że dominują w nim samorządowcy sympatyzujący z PiS, niemal natychmiast zaproszeni zostali na spotkanie z premierem.

Zaloguj się i czytaj więcej

Ostrowiec Świętokrzyski – miasto od nowa. Harmonijny rozwój zmienia oblicze miasta

Ostrowiec Świętokrzyski jest coraz bardziej przyjaznym, dobrym miejscem do życia, a środki wydane na oświatę, kulturę czy profilaktykę to najlepsza inwestycja w młode i starsze pokolenia. Dzieci i młodzież mogą liczyć na wsparcie ze strony miasta. Wszystkie działania mają również na celu niwelację i zapobieganie negatywnym procesom demograficznym czy ekonomicznym, które, jak w przypadku wielu innych miast, są również udziałem Ostrowca Świętokrzyskiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jakub Dorosz-Kruczyński

Jak określić kompetencje gminnej rady seniorów?

Wyzwaniem jest takie określenie kompetencji gminnej rady seniorów, które umożliwi jej sprawne działanie. Wiele zależy od praktyki, jednak źle skonstruowane przepisy mogą zniechęcić seniorów do działania.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Główne problemy w raportowaniu JPK_VAT w JST

Od samego początku historii JPK w Polsce temat raportowania VAT spędzał samorządowcom sen z powiek. Jeszcze przed wdrożeniem nowego systemu raportowania podatkowego (1 lipca 2016 r.) nie do końca wiadomo było, czy JST w ogóle zostaną nim objęte. Problem dotyczył nie tylko ustalenia samego obowiązku raportowania, ale też potencjalnej daty jego początku. W zapowiedziach Ministerstwo Finansów skupiło się na przedsiębiorcach. Gminy, miasta i powiaty wydały się być pominięte.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Wojciechowski*

Nowe zasady stwierdzania i rejestrowania zgonu oraz pochówku

Konieczność reformy przepisów ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych od kilku lat jest podnoszona przez samorządy. Przepisy obowiązujące od ponad 60 lat coraz bardziej utrudniają funkcjonowanie podmiotów biorących udział w całym procesie – od momentu zgonu (podmioty medyczne), poprzez rejestrację zgonu (administracja samorządowa), na administracji cmentarza i zakładach pogrzebowych kończąc. Najbardziej dokuczliwe są jednak dla obywateli, którzy zmuszeni są do uczestniczenia w skomplikowanych i biurokratycznych procedurach. To ma się zmienić za sprawą przedstawionego przez rząd nowego projektu ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Elżbieta Solska-Kuchciak*

Nowoczesne narzędzia w obsłudze klienta

W ostatnich dwóch latach – przede wszystkim ze względu na epidemię COVID-19 –zwiększyła się potrzeba wdrożenia w urzędach narzędzi komunikacji pozwalających na sprawne zarządzanie przepływem klientów. Technologie informacyjno-komunikacyjne zyskały nową wartość i stały się „must have” każdego urzędu. Pandemia wymusiła zmiany w kontaktach z klientami oraz konieczność wprowadzenia narzędzi cyfrowych do ich obsługi.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Dominiak*

Telosa – miejska utopia czy realny projekt?

W sierpniu były prezes Walmartu ogłosił projekt budowy nowego miasta na amerykańskiej pustyni. Pomysł, jako koncepcja budowy idealnego i kompletnego organizmu miejskiego zaprojektowanego w całości według z góry przyjętych założeń, nie jest nowatorski. W przeszłości takich realizacji było sporo. Tym, co zaskakuje w projekcie Marca Lore’a, jest skala. Czy jednak budowa miast w szczerym polu ma sens?

Zaloguj się i czytaj więcej

NIK: Pijani kierowcy nadal będą zabijać

Samorządy województw niewłaściwie sprawują nadzór nad wykonywaniem badań lekarskich i badań psychologicznych w zakresie psychologii transportu. Tylko 19 proc. lekarzy skontrolowano pod kątem prawidłowości wykonywania przez nich tych badań – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

Zaloguj się i czytaj więcej

Renata Gilert-Gutt*

W Senacie o wzmocnieniu instytucji sołtysa

Nie byłoby Sołtysów Roku bez wsparcia mieszkańców ich sołectw i gmin, bez kolegów sołtysów, sołeckich stowarzyszeń, członków rad sołeckich i kół gospodyń wiejskich, wójtów, a nawet proboszczów. Za sukcesem każdego z laureatów stoją właśnie oni.

Zaloguj się i czytaj więcej

Targowisko w Kazimierzy Wielkiej

Niemal rok temu, w grudniu 2020 roku, w Kazimierzy Wielkiej otwarto targowisko miejskie. Obiekt został przebudowany w ramach rewitalizacji miasta prowadzonej przy udziale środków z RPO Województwa Świętokrzyskiego 2014–2020. Realizacja projektu unijnego ma przybliżyć Kazimierzę Wielką do nadania statusu uzdrowiskiem.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gdynia stawia na foresight

Jako jedno z nielicznych miast w Polsce Gdynia bada swoją przyszłość. Jest to możliwe dzięki prowadzonemu procesowi foresightowemu, w którego ramach są opracowywane cztery scenariusze dla miasta na najbliższe 30 lat.

Zaloguj się i czytaj więcej

Ekospalarnia Kraków: tyle samo odpadów, a więcej energii

Krakowski zakład będzie produkować więcej energii cieplnej i elektrycznej, nie zwiększając ilości spalanych odpadów. Podpisano umowę na budowę instalacji odzysku ciepła ze spalin o wartości 33 mln zł.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jak wypromować Warmię i Mazury

Nasz region to doskonała przestrzeń do funkcjonowania, pozwalająca na osiągnięcie idealnej równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, tzw. work-life balance – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin na X Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur.

Zaloguj się i czytaj więcej

Studenci architektury zaprojektują centrum Stalowej Woli

Miasto odwiedziła grupa studentów czwartego roku studiów magisterskich wraz z opiekunami naukowymi z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Władze Stalowej Woli zaprosiły ich, aby stworzyli projekty zagospodarowania stalowowolskiego centrum.

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król

Rewitalizacja w Rejowcu Fabrycznym

Za 10 milionów złotych – w tym ponad 7 mln z lubelskiego RPO – Rejowiec Fabryczny zrewitalizował osiedle niegdyś należące do miejscowej cementowni, a od lat osiemdziesiątych XX w. funkcjonujące jako osiedle socjalne. Odnowiono nie tylko mury, ale także plac miejski, alejki w centrum, zbudowano plac zabaw dla dzieci i boisko. Samorząd zadbał również o aktywizację mieszkańców.

Zaloguj się i czytaj więcej

Andrzej Wasilewski*

Spory sądowe o dotacje oświatowe

Czy nasze prawo w zakresie uregulowań związanych z dotacjami oświatowymi jest aż tak trudne, że nie daje się przeczytać ze zrozumieniem i prawidłowo zinterpretować?

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski*

Kto naładuje elektryczne auta?

Procedowany właśnie w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych ma dostosować nasze prawo do dyrektyw unijnych. Projekt wywraca jednak dotychczasowe przepisy o budowaniu ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Sprawia, że bogate koncerny energetyczne, pełniące dotychczas funkcję operatorów systemu dystrybucyjnego, nie mogą być właścicielami, posiadać czy budować takich stacji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane