Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 20/1338 - października 9, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Obyśmy funduszy europejskich nie wykorzystywali do ostatniego eurocenta

Proklamacja zawarta w tytule to refleksja po spotkaniu, jakie miałem ostatnio z jednym z mądrzejszych wójtów, który zarządza niewielką gminą położoną na północno-zachodnim krańcu Lubelszczyzny.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bez biletu

Bezpłatna komunikacja miejska działa już w kilkudziesięciu miejscowościach. Dołączają kolejne.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zazielenić, co wybrukowane

Coraz liczniejsze głosy krytyczne wobec „betonozy”, która rozpanoszyła się na rynkach polskich miast, skutkują przychylniejszym spojrzeniem na zieleń miejską.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Niepodległa zaprasza na podróż w czasie

Jak przenieść się w przeszłość, w czasy powstawania II Rzeczpospolitej? Wystarczy założyć na głowę gogle VR i obejrzeć film „Wiktoria 1920” w wirtualnej rzeczywistości. Dzięki nowym technologiom i tej wyjątkowej produkcji może spełnić się marzenie niejednego mieszkańca Państwa miast i gmin pasjonującego się historią naszego kraju.

Zaloguj się i czytaj więcej

Danuta Lange*

Budżet pełen znaków zapytania

Przygotowanie przyszłorocznych budżetów odbywa się w atmosferze wątpliwości i niepewności wynikających z zapowiedzi wprowadzenia programu Polski Ład. W jakich realiach tworzy się budżet miasta na 2022 rok, opisuje specjalnie dla „Wspólnoty” skarbniczka Katowic.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Import dokumentów z systemu BESTI@ do EAP Legislator. Sprawozdania i uchwały budżetowe – jednym kliknięciem

Praktycznie każda JST tworzy swoje akty budżetowe przy użyciu udostępnionego przez Ministerstwo Finansów systemu Besti@ lub innego dedykowanego systemu budżetowego, który co do zasady potrafi wyeksportować dane budżetowe w standardzie systemu Besti@. Biorąc to pod uwagę, do najpopularniejszego Edytora Aktów Prawnych Legislator przygotowany został specjalny dodatek „Finanse Publiczne”, który potrafi tego rodzaju pliki wyeksportowane z systemu Besti@ (lub innego kompatybilnego) automatycznie przekształcić na strukturalny dokument XML.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Wiemy jak wprowadzać strefy czystego transportu

Nie uprawiamy polityki, tylko staramy się wspierać tych, którzy chcą się zmieniać. Nasze stanowisko jest jednoznaczne: dążymy do zdecydowanego ograniczenia, a docelowo zakończenia rejestracji samochodów z silnikami spalinowymi, z korzyścią dla społeczeństwa i klimatu – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), wiceprezydent AVERE.

Zaloguj się i czytaj więcej

Obowiązki kierownictwa związane z cyberbezpieczeństwem

Według szacunków tylko w drugiej połowie ubiegłego roku, w podmiotach publicznych, mogło dojść do kilkuset zdarzeń związanych z zagrożeniem cyberbezpieczeństwa. Znaczna część z nich wymagała wdrożenia odpowiednich procedur. Przeczytaj, jakie obowiązki wynikają z obowiązujących przepisów prawa.

Zaloguj się i czytaj więcej

Szabla generalska dla Andrzeja Porawskiego

Po 22 latach Andrzej Porawski przestał pełnić funkcję sekretarza strony samorządowej KWRiST. Na pożegnanie otrzymał szablę generalską.

Zaloguj się i czytaj więcej

O praworządności i ustawie wdrożeniowej

O stanie prac nad tzw. ustawą wdrożeniową rozmawiali uczestnicy spotkania z cyklu „Konkretnie. O Europie.”, zorganizowanego przez posła do Parlamentu Europejskiego Jana Olbrychta.

Zaloguj się i czytaj więcej

Znamy wyniki pionierskich badań. Wiadomo jak pomóc naszym uczniom

Zaniżona pewność siebie, przygnębienie i obawa o wyniki w nauce – takie uczucia kłębią się wśród uczniów i nauczycieli w przededniu nowego roku szkolnego. Wyzwaniem dla dzieci, młodzieży, ale i dorosłych jest zatem odbudowa relacji, ponowna integracja, a także wzmocnienie poczucia własnej wartości. Powrót do szkoły mają ułatwić przeprowadzone przed wakacjami diagnozy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mariusz Gołaszewski*, Aleksander Jankowski**

Marche, ou crève

Samorządy poddane zostały wielkiej próbie. Pandemia, lockdown, zmiany podatkowe ograniczające dochody. Obowiązuje zasada niepewności. A za progiem kolejne zagrożenie, w wyniku którego wiele jednostek samorządu terytorialnego może stracić swoją niezależność i podmiotowość – depopulacja.

Zaloguj się i czytaj więcej

Eryk Likowski

Samorządowcy z Mazowsza o funduszach unijnych

O przygotowaniach do pozyskiwania środków z funduszy europejskich dyskutowali szefowie miast, gmin i powiatów podczas Samorządowego Spotkania w Puszczy Kampinoskiej, zorganizowanego przez wójta gminy Izabelin, przy współpracy z marszałkiem Mazowsza oraz starostą powiatu warszawskiego zachodniego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Transformacja lubelskiego systemu ciepłowniczego

Miniona dekada była dla Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. czasem intensywnej pracy, której efektami mogą dziś cieszyć się mieszkańcy Lublina. W latach 2011–2020 do sieci ciepła systemowego spółka przyłączyła 530 obiektów o łącznej powierzchni 2 mln mkw. To prawie 20 tys. nowych mieszkań ogrzewanych ciepłem systemowym.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

SMUP – jak z niego korzystać?

System Monitorowania Usług Publicznych zbiera twarde dane o poziomie ich świadczenia i ułatwia porównywanie na poziomie gminnym.

Zaloguj się i czytaj więcej

Grzegorz P. Kubalski*

Głupie przykręcanie antykorupcyjnej śruby

Hasło „walka z korupcją” stało się jednym z tych słów kluczy, które ułatwiają przyjęcie każdego, nawet obiektywnie głupiego rozwiązania. Pomogło też ono w uchwaleniu 17 września 2021 r. przez Sejm nowelizacji kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw zaostrzającej przepisy antykorupcyjne. Ostateczny kształt będzie znany po pracach senackich, ale najprawdopodobniej wejdzie ona w życie w formie zbliżonej do obecnej. Możemy zatem przyjrzeć się jej zapisom.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Nowe targowisko w Lidzbarku Warmińskim

Jeszcze niedawno targowisko miejskie dzieliło teren z torem do nauki jazdy samochodem. Handlarze nie mieli zbyt dużo miejsca do prezentacji swoich produktów. Dziś przestrzeni do handlu jest dużo więcej, dzięki czemu asortyment jest szerszy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Muzeum Pamięci Sybiru otwarte

17 września, w 82. rocznicę sowieckiej agresji na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej oraz w Dzień Sybiraka, uroczyście otwarto Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. To jedyne takie miejsce w kraju opowiadające historie Polaków wywożonych na Sybir – od czasów carskich po zbrodnie sowieckie. W uroczystości wzięło udział ponad 200 sybiraków, a także prezydent Andrzej Duda oraz jego poprzednik Bronisław Komorowski.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Wielki integracyjny plac zabaw

W podwarszawskim Pruszkowie powstało miejsce przyciągające rodziców z dziećmi nawet z okolicznych miejscowości. Życie tętni tu do wieczora. Inwestycja wpisuje się w starania władz miasta o podniesienie komfortu życia mieszkańców, żeby w poszukiwaniu atrakcji nie musieli jeździć do stolicy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Neonowa rewolucja w polskim Las Vegas

Wielki powrót reklamy świetlnej do Katowic, który przyniósł około stu nowych i zrekonstruowanych neonów, zainspirował miasto do stworzenia dedykowanego im szlaku.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sylwester Szczepaniak

Dokumentacja pracownicza w postaci elektronicznej. Wymagania dla systemów

Przechowywanie dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej wymaga korzystania z systemów informatycznych. Przybliżymy podstawowe zasady przechowywania dokumentacji elektronicznej z punktu widzenia wymagań dla takich systemów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski

Burzące wytyczne w Polskim Ładzie

Procedowane w parlamencie projekty ustaw związane z wdrożeniem programu Polski Ład są tak obszerne, że przekopanie się przez nie wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli już przebrniemy przez ich treść, to czekają nas legislacyjne niespodzianki, które w ogniu dyskusji o podatkach, subwencjach i dotacjach dla samorządów, umykają uwadze.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane