Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl
Zawalenie się dachu hali sportowej na poznańskich Winogradach nie spowodowało nieszczęścia tylko dlatego, że ktoś zauważył wodę wlewającą się do wnętrza hali i zarządził ewakuację. Halę, którą do użytku oddano w sierpniu 2020 r., ostatecznie wybudowała samorządowa spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, bo pierwszy wykonawca zszedł z placu budowy. Kosztowała 10 mln zł.
Samorządy szukają praktycznych sposobów na recykling odpadów, których nie da się tak po prostu wrzucić do pojemnika na śmieci.
Dzięki współpracy na linii Gdańsk – Jawornik Polski i Chmielnik młodzież z Podkarpacia odwiedzi Pomorze, zaś gdańszczanie pojadą w „Małe Bieszczady”.
Krajowa Polityka Miejska to dokument, który ma zachęcać samorządy do stosowania rozwiązań zgodnych z celami i kierunkami ogólnej polityki rozwoju kraju. Trwają prace nad KPM 2030.
Mieszkańcom do 35. roku życia dedykujemy program „Mieszkanie na start”. Systematycznie zwiększamy liczbę miejsc w żłobkach. Mamy bardzo dobrą dostępność miejsc w przedszkolach. Chcemy, żeby młodzi, nawet jeśli wyjadą na studia do Warszawy, wrócili do nas – mówi Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.
W czasach, gdy narzędzia błyskawicznej komunikacji są tak dostępne jak nigdy dotąd, dotarcie z informacją do odbiorcy, paradoksalnie, wcale nie musi być łatwe. Dotyczy to również samorządów.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny korzystając z dofinansowania NFOŚiGW zrealizuje projekt budowy bloku energetycznego opalanego paliwem alternatywnym, wytworzonym z pozostałości po sortowaniu odpadów.
Rusza nowy rządowy program, który ma finansować strategiczne inwestycje w samorządach. Jego start ogłosili premier Mateusz Morawiecki oraz prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
Rozmowa z burmistrzem Międzychodu Krzysztofem Wolnym o pozyskiwaniu inwestorów, tworzeniu nowych miejsc pracy, jedynym w Europie stoku narciarskim w przedszkolu, wzmacnianiu infrastruktury oświatowej, a także wyzwaniach, które czekają w niedalekiej przyszłości.
Podczas VIII Kongresu Zarządzania Administracją Samorządową dyskutowano m.in. o cyfryzacji procedur administracyjnych, cyberbezpieczeństwie i wykorzystaniu technologii kosmicznej w samorządach.
Prezentujemy nowych włodarzy miast i gmin, którzy objęli stanowiska w wyniku przedterminowych wyborów.
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego opublikowała niedawno analizę poświęconą potrzebie trzeciej reformy samorządowej. Dokument sporządził prof. Hubert Izdebski – uznany ekspert i współtwórca tzw. ustaw samorządowych. Czy ze zdaniem profesora zgadzają się sami zainteresowani – samorządowcy?
Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadzający szereg istotnych zmian wpływających na gminne systemy gospodarowania odpadami komunalnymi.
Z dyrektywy dotyczącej ochrony sygnalistów wynika obowiązek dla JST i jednostek organizacyjnych przygotowania, opracowania i wdrożenia wewnętrznych polityk, procedur przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń oraz rozwiązań o charakterze organizacyjnym (wyznaczenie osoby do przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń) i technicznym (wybór kanału zgłoszeń). Rozpoczynamy cykl artykułów, w których objaśnimy obowiązki związane z sygnalistami.
Interpretacja przepisów dotyczących opłat za pobór wód podziemnych wciąż rodzi wątpliwości. Tymczasem takie opłaty stanowią stały składnik kosztów ponoszonych przez podmioty pobierające wodę, w tym prowadzące działalność z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę.
Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz wraz z burmistrzem Ińska Jackiem Liwakiem oraz przewodniczącym rady miejskiej Włodzimierzem Szafranem uroczycie otworzyli plac targowy. Budowa została dofinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W LEX znajduje się obecnie 185 orzeczeń sądów (stan na 14 kwietnia 2021 r.) dotyczących art. 19 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Przepis ten stanowi, że zadaniem przewodniczącego rady jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie jej obrad.
Na Zachodnim Pomorzu ruszył pilotażowy program dofinansowania do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Jeśli spełni oczekiwania – a już dziś widać, że zainteresowanie dotacjami jest duże – w kolejnych latach ma objąć cały kraj.
Pojazdy o nazwie Panorama wyprodukowane przez turecką firmę Durmazlar rozpoczęły regularne kursowanie.
Są korty tenisowe, place zabaw, fontanny, nowe alejki. Rewitalizacja parku miejskiego trwała dwa lata i kosztowała ponad 25 mln zł, z tego blisko połowę pokryła dotacja unijna.
Pierwsze miejsce w rankingu Europolis najbardziej ekologicznych polskich miast, zajął Lublin, aktywnie rozwijający się w dziedzinie elektromobilności i mogący pochwalić się sprawnym systemem ochrony zdrowia. Na podium znalazły się również Katowice i Łódź.
Naczelny Sąd Administracyjny udzieli odpowiedzi na pytanie: Czy otrzymane przez gminę dofinansowanie ze środków europejskich na realizację projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii wchodzi w skład podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 ustawy o VAT, z tytułu świadczonej przez gminę usługi montażu kolektorów słonecznych na rzecz mieszkańców? Sądy wydawały w takich sprawach sprzeczne orzeczenia. Sprawą zajmie się także TSUE.