Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 13/1331 - lipca 3, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Nie jakoś a jakość

Zawalenie się dachu hali sportowej na poznańskich Winogradach nie spowodowało nieszczęścia tylko dlatego, że ktoś zauważył wodę wlewającą się do wnętrza hali i zarządził ewakuację. Halę, którą do użytku oddano w sierpniu 2020 r., ostatecznie wybudowała samorządowa spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, bo pierwszy wykonawca zszedł z placu budowy. Kosztowała 10 mln zł.

Zaloguj się i czytaj więcej

Drugie życie etażerki

Samorządy szukają praktycznych sposobów na recykling odpadów, których nie da się tak po prostu wrzucić do pojemnika na śmieci.

Zaloguj się i czytaj więcej

Wakacje na drugim krańcu Polski

Dzięki współpracy na linii Gdańsk – Jawornik Polski i Chmielnik młodzież z Podkarpacia odwiedzi Pomorze, zaś gdańszczanie pojadą w „Małe Bieszczady”.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Miasto w pięciu smakach

Krajowa Polityka Miejska to dokument, który ma zachęcać samorządy do stosowania rozwiązań zgodnych z celami i kierunkami ogólnej polityki rozwoju kraju. Trwają prace nad KPM 2030.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Budujemy ofertę miasta atrakcyjnego dla młodych osób

Mieszkańcom do 35. roku życia dedykujemy program „Mieszkanie na start”. Systematycznie zwiększamy liczbę miejsc w żłobkach. Mamy bardzo dobrą dostępność miejsc w przedszkolach. Chcemy, żeby młodzi, nawet jeśli wyjadą na studia do Warszawy, wrócili do nas – mówi Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Przez komórkę do serca? Jak samorządy mogą komunikować się z mieszkańcami

W czasach, gdy narzędzia błyskawicznej komunikacji są tak dostępne jak nigdy dotąd, dotarcie z informacją do odbiorcy, paradoksalnie, wcale nie musi być łatwe. Dotyczy to również samorządów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Krosno: 112 mln zł na spalarnię odpadów

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny korzystając z dofinansowania NFOŚiGW zrealizuje projekt budowy bloku energetycznego opalanego paliwem alternatywnym, wytworzonym z pozostałości po sortowaniu odpadów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Program Inwestycji Strategicznych

Rusza nowy rządowy program, który ma finansować strategiczne inwestycje w samorządach. Jego start ogłosili premier Mateusz Morawiecki oraz prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Zaloguj się i czytaj więcej

Burmistrz – manager, wizjoner. Międzychód da się lubić

Rozmowa z burmistrzem Międzychodu Krzysztofem Wolnym o pozyskiwaniu inwestorów, tworzeniu nowych miejsc pracy, jedynym w Europie stoku narciarskim w przedszkolu, wzmacnianiu infrastruktury oświatowej, a także wyzwaniach, które czekają w niedalekiej przyszłości.

Zaloguj się i czytaj więcej

Administracja 900 lat później

Podczas VIII Kongresu Zarządzania Administracją Samorządową dyskutowano m.in. o cyfryzacji procedur administracyjnych, cyberbezpieczeństwie i wykorzystaniu technologii kosmicznej w samorządach.

Zaloguj się i czytaj więcej

Wyborczy czerwiec w samorządach

Prezentujemy nowych włodarzy miast i gmin, którzy objęli stanowiska w wyniku przedterminowych wyborów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jakub Dorosz-Kruczyński

Czy trzecia reforma samorządu jest potrzebna?

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego opublikowała niedawno analizę poświęconą potrzebie trzeciej reformy samorządowej. Dokument sporządził prof. Hubert Izdebski – uznany ekspert i współtwórca tzw. ustaw samorządowych. Czy ze zdaniem profesora zgadzają się sami zainteresowani – samorządowcy?

Zaloguj się i czytaj więcej

Maciej Kiełbus*

Ekspresowe prace nad nowelą ustawy śmieciowej

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadzający szereg istotnych zmian wpływających na gminne systemy gospodarowania odpadami komunalnymi.

Zaloguj się i czytaj więcej

Joanna Nazdrowicz*

Sygnaliści w samorządzie. Kanały zgłaszania naruszeń prawa

Z dyrektywy dotyczącej ochrony sygnalistów wynika obowiązek dla JST i jednostek organizacyjnych przygotowania, opracowania i wdrożenia wewnętrznych polityk, procedur przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń oraz rozwiązań o charakterze organizacyjnym (wyznaczenie osoby do przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń) i technicznym (wybór kanału zgłoszeń). Rozpoczynamy cykl artykułów, w których objaśnimy obowiązki związane z sygnalistami.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mariusz Dyka*

Opłaty za pobór wody

Interpretacja przepisów dotyczących opłat za pobór wód podziemnych wciąż rodzi wątpliwości. Tymczasem takie opłaty stanowią stały składnik kosztów ponoszonych przez podmioty pobierające wodę, w tym prowadzące działalność z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę.

Zaloguj się i czytaj więcej

Targowisko w Ińsku

Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz wraz z burmistrzem Ińska Jackiem Liwakiem oraz przewodniczącym rady miejskiej Włodzimierzem Szafranem uroczycie otworzyli plac targowy. Budowa została dofinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Brodziński*

Kompetencje przewodniczącego rady

W LEX znajduje się obecnie 185 orzeczeń sądów (stan na 14 kwietnia 2021 r.) dotyczących art. 19 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Przepis ten stanowi, że zadaniem przewodniczącego rady jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie jej obrad.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Stare kotłownie i piece do wymiany

Na Zachodnim Pomorzu ruszył pilotażowy program dofinansowania do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Jeśli spełni oczekiwania – a już dziś widać, że zainteresowanie dotacjami jest duże – w kolejnych latach ma objąć cały kraj.

Zaloguj się i czytaj więcej

Olsztyn: nowe tramwaje już na ulicach

Pojazdy o nazwie Panorama wyprodukowane przez turecką firmę Durmazlar rozpoczęły regularne kursowanie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Miechów dumny z nowego parku

Są korty tenisowe, place zabaw, fontanny, nowe alejki. Rewitalizacja parku miejskiego trwała dwa lata i kosztowała ponad 25 mln zł, z tego blisko połowę pokryła dotacja unijna.

Zaloguj się i czytaj więcej

Lublin, Katowice oraz Łódź najbardziej zielonymi miastami w Polsce

Pierwsze miejsce w rankingu Europolis najbardziej ekologicznych polskich miast, zajął Lublin, aktywnie rozwijający się w dziedzinie elektromobilności i mogący pochwalić się sprawnym systemem ochrony zdrowia. Na podium znalazły się również Katowice i Łódź.

Zaloguj się i czytaj więcej

Joanna Rudzka*

Czy opodatkować dotację na OZE? Wkrótce rozstrzygnięcie

Naczelny Sąd Administracyjny udzieli odpowiedzi na pytanie: Czy otrzymane przez gminę dofinansowanie ze środków europejskich na realizację projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii wchodzi w skład podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 ustawy o VAT, z tytułu świadczonej przez gminę usługi montażu kolektorów słonecznych na rzecz mieszkańców? Sądy wydawały w takich sprawach sprzeczne orzeczenia. Sprawą zajmie się także TSUE.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane