Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 7/1325 - kwietnia 10, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Rozmawia: Sławomir Bukowski

Stawiamy na uczciwą i opartą na zaufaniu długoletnią współpracę

Nie działamy dla zysku. Zaoszczędzone pieniądze ze składki wracają do ubezpieczonego. Oferta jest dopasowana do potrzeb i finansowych możliwości samorządów – mówi prezes TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych Rafał Kiliński.

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król*

Urzędy z dykty i paździerza

Miałem ostatnio kilka spraw w samorządowych urzędach wielkich miast. Muszę niestety powiedzieć, że kontakty te nie wystawiły administracji lokalnej dobrego świadectwa. I bynajmniej nie chodzi o merytoryczne rozstrzygnięcie spraw, z którymi się zwracałem, albo trudności z powodu sytuacji pandemicznej. Nie. Chodzi o sposób obsługi interesanta.

Zaloguj się i czytaj więcej

Paweł Nowodziński

City Scanner. W kierunku nowoczesnej analizy danych miejskich

Zarządzanie współczesnym miastem wymaga adekwatnej informacji, zaawansowanych systemów komunikacji, sprawnego systemu energetycznego i transportowego. Ale przede wszystkim innowacyjne rozwiązania mają ułatwić codzienne życie, czyniąc miasta bardziej użyteczne, bezpieczne oraz przyjazne nie tylko mieszkańcom, ale i środowisku.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Życie po związku może być lepsze?

Związki międzygminne powstają w celu wspólnej realizacji zadań, co ma być bardziej efektywne i tańsze. Jednak nie zawsze efekt okazuje się dla wszystkich członków zadowalający. Tak jest w Poznaniu, którego władze ogłosiły, że opuszczą budowany przez nie wraz z dziewięcioma (później ośmioma) ZM GOAP. Czy po wyjściu ze związku można własne zadania realizować lepiej? Okazuje się, że tak – Starogard Gdański ze związku wyszedł kilka lat temu, a jego władze dziś uważają, że była to jedna z lepszych decyzji, jakie podjęły.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zmiany w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów

W minionym roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Wprowadziło to szereg korzystnych zmian dla inwestorów zainteresowanych premiami z Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR).

Zaloguj się i czytaj więcej

Bilet na karcie bankowej

Bezgotówkowe rozliczenia za przejazdy transportem publicznym są cenione przez podróżnych. Potwierdzają to wyniki sprzedaży z lokalizacji, gdzie wprowadzono nowatorskie rozwiązania.

Zaloguj się i czytaj więcej

ARP i ARP E-Vehicles wspierają bezpieczny i ekologiczny transport

Polska chce wpisać się w światowe oraz europejskie trendy i odgrywać ważną rolę w obszarze elektromobilności, która ma stabilizować system energetyczny oraz pozytywnie wpływać na ochronę środowiska naturalnego i na gospodarkę kraju.

Zaloguj się i czytaj więcej

O unijnym wsparciu dla miast

W spotkaniu z Verą Jourovą, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej oraz z Elisą Ferreirą, komisarz ds. spójności i reform, dotyczącym podziału środków unijnych z Europejskiego Instrumentu Odbudowy i Odporności, uczestniczyli przedstawiciele polskich samorządów, w tym Unii Metropolii Polskich.

Zaloguj się i czytaj więcej

Nowe możliwości dla budownictwa komunalnego w Polsce

Samorządy nadal odczuwają skutki pandemii, inwestują mniej, a potrzeby lokalnych społeczności nie znikają. Wielu Polaków wciąż czeka w kolejkach na mieszkanie komunalne. Nowy pakiet mieszkaniowy daje nadzieję, że budownictwo komunalne złapie wiatr w żagle, powstanie więcej mieszkań i kolejki oczekujących w końcu się skrócą.

Zaloguj się i czytaj więcej

Materiał partnera

Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości 2021

Ponad 1000 osób reprezentujących różne środowiska wzięło udział w V Kongresie Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości, który w tym roku odbył się pod hasłem „Rok doświadczeń – lata wyzwań”. To w skali kraju najważniejsze doroczne spotkanie poświęcone dyskusji, wymianie doświadczeń i nawiązaniu współpracy w obszarze edukacji z zakresu finansów, cyberbezpieczeństwa i przedsiębiorczości.

Zaloguj się i czytaj więcej

Administracja rządowa nie radzi sobie w walce z suszą

Niemal 40 proc. obszarów rolnych i leśnych w Polsce jest ekstremalnie zagrożonych wystąpieniem suszy rolniczej, a w dorzeczu Odry ponad 50 proc. Jak ustaliła NIK, nie zapobiegły temu działania dotyczące gospodarki wodnej – nie były ani konsekwentne, ani spójne.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jakub Dorosz-Kruczyński

Aktywny udział mieszkańców w sesji rady w czasie pandemii

Organizowanie pracy rad i sejmików stwarza dziś problemy z realizacją prawa dostępu do informacji publicznej. Jednym z jego elementów jest prawo wstępu obywatela na sesję. Jak zagwarantować możliwość udziału w obradach? Analizujemy różne rozwiązania.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mariusz Dyka*

Studnia problemów

Budowa ujęcia wody podziemnej w gminie oznacza stawienie czoła dziesiątkom skomplikowanych wymogów prawnych. Podpowiadamy, które problemy i na jakim etapie trzeba rozwiązać.

Zaloguj się i czytaj więcej

Robert Lemański

Komisja alkoholowa okiem praktyka

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – bo tak brzmi pełna nazwa komisji nazywanej czasem alkoholową – powinna, z mocy prawa, działać w każdej gminie. Często trzeba jednak tłumaczyć, także urzędnikom, a nawet wójtom, czym ona jest i po co ją powołano.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Wojciechowski*

Mniej chodzenia, mniej papierów

Jest szansa na odformalizowanie czynności związanych z meldunkiem i uzyskaniem dowodu osobistego dla osób urodzonych za granicą.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dagmara Kafar

Kiedy rozpoczęcie budowy jest legalne?

Intencją większości inwestorów jest jak najszybsze rozpoczęcie budowy lub wykonywania innych robót budowlanych. Ustalenie momentu, od którego czynności te można traktować jako legalne, jest niezwykle istotne. Moment ten ma bowiem epływ na ustalanie późniejszych terminów proceduralnych oraz rzutuje na ocenę całej inwestycji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Barbara Świba

Sentencja w decyzji administracyjnej

Można przyjąć, że „rozstrzygnięcie” decyzji administracyjnej stanowi zwięźle sformułowane zdanie, ale jego istota nie wpisuje się w definicję słownikową pojęcia „sentencja”. Dlatego to pojęcie nie powinno być używane w odniesieniu do rozstrzygnięcia w decyzji administracyjnej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Węzeł przesiadkowy coraz bliżej

Prawie 13,3 mln unijnego dofinansowania otrzyma Gorzów Wielkopolski na przebudowę otoczenia dworca PKP.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Ciechanowskie targowisko z zielonym dachem

W 2018 roku zakończyła się przebudowa targowiska przy dworcu kolejowym w Ciechanowie – lokalizacji niezwykle ważnej dla mieszkańców. Powstała tam także Hala Targowa „Bloki”. Wcześniej kupcy handlowali w błocie i rozpadających się budkach. Podobne, mało komfortowe warunki, można dziś zobaczyć na drugim miejskim targowisku – przy ul. Płońskiej, którego przebudowa rozpocznie się w 2022 roku. Miasto pokazało już wizualizacje.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane