Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Radom, Kielce, Nowy Sącz, Tarnów, Myślenice, Pruszków – to tylko przykładowe miasta, których włodarze nie otrzymali wotum zaufania od radnych. Jeżeli taka sytuacja powtórzy się w przyszłym roku, radni będą mogli tam podjąć uchwały referendalne. Wotum zaufania nie otrzymali także niektórzy starostowie oraz jeden marszałek województwa.
Henryk Sienkiewicz opisał bitwę wojsk polsko-litewskich ze Szwedami, która miała miejsce nad rzeką Kumiałką pod Korycinem. Stworzyliśmy opowieść, jak to kilku Szwajcarów rannych w bitwie leczyły w pobliskim folwarku piękne korycinianki, którym udało się wydobyć od rekonwalescentów sekretną recepturę produkcji serów. Ludzie kochają takie opowieści – mówi wójt Korycina Mirosław Lech.
W przypadku, gdy w szkole lub przedszkolu zapewnia się uczniom jedynie miejsce spożywania posiłków, ponieważ placówka korzysta z cateringu, to obowiązkiem gminy jest pokrycie kosztów związanych z ich wytworzeniem i dostarczeniem.
Proces inwestycyjny po wielokroć jest niezmiernie długotrwały. Znaczną jego część stanowi uzyskiwanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, które jest jego pierwszym etapem. Próbując rozwiązać ten problem, 19 lipca Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, zakładającą przyspieszenie i usprawnienie wydawania tychże decyzji środowiskowych. Ustawa została przekazana do Senatu. Jeżeli zostanie przyjęta i podpisana przez Prezydenta RP w uchwalonym kształcie, wejdzie w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Pod koniec lipca podpisane zostało rozporządzenie w sprawie podziału środków z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Wnioski można składać do połowy sierpnia. Od września mają ruszyć pierwsze kursy.
Dotychczas nie było w polskim systemie prawnym ujednoliconych zasad bezpieczeństwa w odniesieniu do wykorzystywanych powszechnie dokumentów publicznych. Z tego powodu resort spraw wewnętrznych postanowił stworzyć uniwersalny system zasad, który będzie obejmował wszystkie etapy życia dokumentów publicznych (projektowanie, wytwarzanie, przechowywanie oraz weryfikację autentyczności). Nowe rozwiązania prawne mają na celu przede wszystkim ograniczyć skalę przestępstw przeciwko dokumentom.
Nie ulega wątpliwości, że większe zaangażowanie mieszkańców w sprawowanie władzy na szczeblu lokalnym zwiększa prawdopodobieństwo trafnej identyfikacji potrzeb społecznych oraz właściwszego doboru środków i narzędzi służących ich zaspokajaniu. Zaangażowanie, czyli ‘współdecydowanie’ sprzyja legitymizacji i akceptacji podjętych decyzji. Jednak pomimo tego, że demokracja – jako ustrojowy standard – trwale wpisała się w pejzaż europejskich społeczności lokalnych, wydaje się, że w Polsce jej instytucje wciąż wymagają wzmocnienia, zwłaszcza od strony praktycznej.
Stanowisko skarbnika gminy ma szczególny charakter z uwagi na zakres kompetencji oraz hierarchiczne usytuowanie w strukturze samorządu. Specyfika tego stanowiska pracy wyraża się również w kwestii nawiązania oraz rozwiązania stosunku pracy. W prezentowanym niżej zwięzłym opracowaniu poruszone zostaną niektóre problemy praktyczne dotyczące zakończenia stosunku pracy skarbnika gminy.
Brak jest podstaw prawnych aby finansować zadania miasta na prawach powiatu, które ono realizuje jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Dotyczy to nie tylko zadań związanych z paszportami, lecz innych które mają status zleconych, w tym związanych z dowodami osobistymi, czy urzędem stanu cywilnego.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy Prawo zamówień publicznych i projekt ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo zamówień publicznych – oba dokumenty przedłożone przez ministra przedsiębiorczości i technologii. Projekt przewiduje usprawnienie systemu zamówień publicznych.
Gdy prace modernizacyjne na rynku w Węgrowie były już zaawansowane doszło do odkrycia niezwykłego, wręcz sensacyjnego – murowanych reliktów XVII ratusza. Powstało pytanie: co z nim zrobić? Taka sytuacja może dotyczyć wielu miast. Los odkrytego reliktu, czy odrodzi się on na nowo w kulturze i tradycji, spoczywa w rękach władz lokalnych.
Wszystkie województwa samorządowe, 375 z 380 powiatów i ponad połowa gmin posiadają geoportale – strony internetowe, na których prezentowane są dane przestrzenne pochodzące z rejestrów publicznych oraz wytworzone z wykorzystaniem technologii systemów informacji przestrzennej. Funkcjonalność geoportali i bogactwo danych są bardzo zróżnicowane. Począwszy od prezentowania tylko danych geodezyjnych, takich jak mapa ewidencyjna (katastralna), aż po funkcje umożliwiające analizy przestrzenne. Te ostatnie są sercem systemów informacji przestrzennej i mogą być potężnym narzędziem w procesach decyzyjnych zachodzących w jednostkach samorządowych wszystkich szczebli.
W wyniku nowelizacji wszystkich trzech ustrojowych ustaw samorządowych dokonanej ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych do systemu prawa samorządowego została wprowadzona komisja skarg, wniosków i petycji stanowiąca kolejny – obok komisji rewizyjnej – obligatoryjny organ pomocniczy organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Analiza przepisów regulujących tryb funkcjonowania nowej komisji zostanie przeprowadzona w oparciu o przepisy ustawy o samorządzie gminnym. Uwagi poczynione w tym zakresie należy odpowiednio odnieść do samorządu powiatowego i samorządu województwa.
Obligacje przychodowe, na równi z partnerstwem publiczno-prywatnym, to ciągle niespełnione marzenie samorządowców. Jawią się jako rozwiązanie problemów z brakiem pieniędzy na wielkie inwestycje infrastrukturalne, przyciągają obietnicą obfitości i wolności w zadłużeniu się bez limitów, a przy bliższym poznaniu zostawiają z pustką i rozczarowaniami. Dlaczego tak się dzieje i czy zawsze musi tak być?