Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach była jedną z najbardziej wyczekiwanych inicjatywach rządowych w ostatnim czasie. Jej projekt właśnie trafił do Sejmu.
O pozycji Sosnowca w metropolii, trudnych stosunkach z rządem, wielkich i małych inwestycjach oraz o żartach ze Ślązaków i Zagłębiaków rozmawiamy z Arkadiuszem Chęcińskim, prezydentem Sosnowca.
Zmiany wysokości wynagrodzeń nauczycieli bez podnoszenia kwoty bazowej w ustawie budżetowej państwa, podział części oświatowej z uwzględnieniem „sytuacji finansowej samorządów" i 300 zł dla każdego nauczyciela wychowawcy niezależnie od nakładu pracy – to główne mankamenty nowelizacji Karty Nauczyciela i niektórych innych ustaw.
Projekt nowej ordynacji podatkowej wprowadza oraz porządkuje mechanizmy chroniące pozycję podatnika w jego relacjach z organami podatkowymi. Natomiast zwiększeniu efektywności i skuteczności poboru podatków służyć będą przepisy dotyczące m.in.: upowszechnienia stosowania komunikacji elektronicznej pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym.
W lipcu minie 16 lat odkąd obowiązuje ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która za podstawę działań przyjęła wprawdzie zachowanie ładu przestrzennego w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, ale która nie uchroniła otaczającej nas przestrzeni od degradacji jakościowej i wartościowej. Zjawisko to utrudnia, a niekiedy wręcz uniemożliwia sprawne prowadzenie inwestycji
Od 25 maja 2018 roku minął właśnie rok. Data rozpoczęcia stosowania w Polsce RODO była kamieniem milowym w dziedzinie ochrony danych osobowych. Czy i co się zmieniło w funkcjonowaniu jednostek sektora publicznego przez ten okres?
Razem z zespołem przygotowaliśmy dla dużej gminy w Polsce plan zawarcia nowego programu ubezpieczeń. W naszym języku branżowym nazywamy to strategią „odnowienia”. Ubezpieczenia charakteryzują się tym, że zawierane są w cyklach, które muszą zachować ciągłość. Nie można doprowadzić to tzw. luki czasowej w ochronie, ponieważ ryzyko jest niepewne i w każdym momencie może dojść do np. zdarzenia pożarowego. „Odnowienie” musi więc zostać dokonane w sposób sprawny i terminowy.
Z ryzykiem zarzutu samowoli musi się liczyć każdy inwestor realizujący swoje przedsięwzięcie w ramach szybkiej ścieżki inwestycyjnej, czy to w oparciu o zgłoszenie zamiaru odpowiedniemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej, czy nawet w ramach zwolnienia z jakichkolwiek formalności, a więc bez pozwolenia na budowę i zgłoszenia.
Od niespełna 1,5 roku obowiązuje ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (DzU z 2017 r. poz. 2203 z późn. zm.). Jak się jednak w praktyce okazuje, mimo tego stosunkowo nowego aktu prawnego (którym objęto m.in. kwestie dotacyjne publicznych i niepublicznych placówek oświatowych, a uprzednio uregulowane w ustawie z 7 września 1991 r. o systemie oświaty), wiele problemów związanych ze stanowieniem aktów prawa miejscowego w postaci tzw. uchwał dotacyjnych nadal pozostaje aktualnych.
Nowelizacja ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz niektórych innych ustaw z 2019 r. umożliwi wszystkim sądom administracyjnym pełne wdrożenie systemu teleinformatycznego do kompleksowej obsługi tego postępowania. Zapewni także obywatelom i instytucjom publicznym możliwość niezakłóconej i bezpiecznej realizacji w systemie teleinformatycznym różnych czynności procesowych. Ponadto wprowadzane zmiany mają zapobiec wydłużeniu czasu trwania postępowania przed sądami administracyjnymi.
Jeżeli wybór oferty następuje w drodze konkursu, to brak określenia wag kryteriów wyboru nie pozwala na wyłonienie najkorzystniejszej oferty.
Pomoc dla właścicieli budynków wybudowanych w systemie wielkopłytowym, wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych i dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii – to zaproponowane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zmiany nowelizacji o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Projekt trafił do konsultacji i uzgodnień.
Drugie miejsce w zorganizowanym przez Komisję Europejską konkursie zajął portal Wrota Mazowsza. Jury konkursu doceniło platformę usługową „e-Urząd”, pozwalającą mieszkańcom regionu na załatwianie spraw przez internet.
Związek Miast Polskich przygotował narzędzie pozwalające na syntetyczną ocenę potencjału społeczno-ekonomicznego gminy – w czasie oraz w relacji do innych jednostek. Wyniki mogą być dobrym punktem wyjścia do profesjonalnej dyskusji o stanie samorządu.
Bydgoszcz już po raz piąty zdobyła dofinansowanie i realizuje projekt współfinansowany ze środków unijnych na Wyspie Młyńskiej. Tym razem za około 15 mln zł rewitalizacji doczekają się Młyny Rothera. Za dwa lata turyści będą mogli obejrzeć ekspozycje przygotowane w tym miejscu przez Park Kultury – nowo tworzoną instytucję kulturalną, która będzie zarządzać zrewitalizowanymi młynami.
Kontrolowanie natężenia strumienia świetlnego na każdym stanowisku pracy za pomocą smartfonu lub inteligentnych rozwiązań dostosowujących natężenie i barwę światła do warunków. Kontrola gospodarki hormonalnej pracownika poprzez odpowiednią barwę światła. Powiązanie tematyki oświetleniowej i ograniczenia hałasu. To główne trendy w oświetleniu miejsc pracy.
Uznając zalety obsługi wspólnej, należy zwrócić uwagę na podatność tego rodzaju rozwiązań organizacyjnych na pełzającą centralizację. W zależności od przyjętych rozwiązań mogą one przynieść niekwestionowane korzyści, ale i stać się przyczyną kumulowania ryzyk prowadzących do niepowetowanych strat.
Prawidłowe wdrażanie zmian organizacyjnych w każdym podmiocie, w tym w jednostkach samorządowych, powinno być realizowane etapowo, a tworzenie centrów usług wspólnych jest tego doskonałym przykładem. Decyzja o realizacji każdego kolejnego etapu, jego zakresie przedmiotowym i podmiotowym, powinna wynikać z wyników i oceny etapu poprzedzającego. Niestety, praktyka często bywa dokładnie odwrotna – do podjętej decyzji tworzymy uzasadnienie.