Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Kolejne samorządy podwyższają stawki opłaty za odbiór odpadów komunalnych. To efekt coraz wyższych kwot, jakich w przetargach oczekują firmy działające na tym rynku. Przedsiębiorcy zasłaniają się rosnącymi kosztami przekazywania śmieci do RIPOK-ów. Z kolei instalacje regionalne tłumaczą się zmianami przepisów oraz ogólnym wzrostem ilości odpadów. Powstały niedawno Związek Samorządów Polskich poruszając ten problem, trafił w bardzo czuły punkt.
Była pomoc ze strony ekologów, ale i wymuszanie, dopingowanie, ale i rozliczanie z niedociągnięć. Skaryszew bywał szkalowany, w internecie pojawiało się wiele nieprawdziwych informacji. W końcu podjęliśmy współpracę z jedną z organizacji ekologicznych, aby znaleźć w niej sprzymierzeńca i wspólnie poszukać dobrych rozwiązań – mówi burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga.
W drugiej połowie 2017 roku ruszyły w końcu konkursy związane z przyznawaniem dotacji z perspektywy budżetowej UE na lata 2014–2020. Kilka lat temu toczono dyskusję, czy samorządy stać na wkłady własne, zwłaszcza w związku z wprowadzeniem wskaźnika limitacji zadłużenia z art. 243 ustawy o finansach publicznych. W tym artykule pokażę z użyciem prostej miary ryzyka finansowego, że samorządy są w stanie pozyskać i spłacić nowe zadłużenie o wartości ponad 40 mld zł. Suma zadłużenia wyniosłaby wtedy niemal 110 mld zł!
Oyster to londyńska karta zbliżeniowa służąca do opłacania przejazdów komunikacją miejską. Pasażerowie przykładają ją wsiadając i wysiadając z autobusu. Nie byłoby w tym nic innowacyjnego gdyby nie to, że władze miasta regulują opłaty za przejazd nie tylko ze względu na strefę, ale i na godzinę przejazdu – poza godzinami szczytu jest taniej. To przykład inteligentnego zarządzania miastem.
Rozwój elektromobilności pozwoli podnieść komfort życia lokalnej społeczności poprzez umożliwienie dostępu do najnowszych technologii oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Zacznie przybywać inwestycji, otrzymamy nowe, niespotykane i innowacyjne rozwiązania. Dostosowanie prawa do zmieniającej się rzeczywistości oraz pełne zaangażowanie lokalnych władz to klucz do rozwoju nowych, ekologicznych technologii jutra.
Gminy powiatu słubickiego chciałyby uzyskać docelowo całkowitą samowystarczalność energetyczną, a nadwyżkę wyprodukowanej energii będą odsprzedawać do sieci.
Kontrola w szpitalu w Olkuszu wszczęta na wniosek starosty olkuskiego nie doszła do skutku. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski: – To pierwsza taka sytuacja w trakcie mojej pięcioletniej prezesury. Zawiadamiam prokuraturę.
Po wprowadzeniu ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz uruchomieniu odpowiednich programów rządowych zaczęło powstawać coraz więcej żłobków i klubów dziecięcych. Natłok prac legislacyjnych i programowych wydaje się, że na chwilę przysłonił sprawy bezpieczeństwa dzieci głównie tę część, która dotyczy nieszczęśliwych zdarzeń w tych placówkach.
Data wprowadzenia rewolucji w elektronizacji zamówień publicznych jest już bliska a przygotowanie na nią zamawiających wymaga czasu i wysiłku całej instytucji.
Budownictwo drewniane w Polsce, po długim okresie zastoju, bardzo wolno wraca do łask. W świadomości Polaków wciąż funkcjonuje pogląd, że drewno jest nietrwałe. Nie bez znaczenia są też bariery prawne. Tymczasem to jedyny w pełni ekologiczny materiał. Dlatego Lasy Państwowe postanowiły wspomóc program Mieszkanie+ i budować drewniane domy na wynajem.
Zwiększają obroty restauratorom, zmieniają postrzeganie przestrzeni publicznej, pozwalają odkrywać miejsca mało uczęszczane, a wreszcie – pokazują miasto w niecodziennej, atrakcyjnej odsłonie. Naukowcy sprawdzili, co Lublin zyskuje organizując swoje największe festiwale.
Rozmowa z Elżbietą Anną Polak, marszałkiem woj. lubuskiego
Rozmowa z Marią Batycką Wąsik, wójt Lesznowoli
Rozmowa ze starostą wejherowskim Gabrielą Lisius
Rozmowa z Beatą Moskal-Słaniewską, prezydent Świdnicy
Ingerencja w przebieg granic gmin jest ze swej istoty konfliktogenna. Jej tło stanowi zazwyczaj kolizja interesów wspólnot samorządowych, których zmiana terytorialna dotyczy, zwłaszcza gdy obejmuje ona obszary atrakcyjne inwestycyjnie lub gospodarczo. W świetle obecnie obowiązujących przepisów skuteczna obrona interesów wspólnoty samorządowej przez gminę przeciwną dokonaniu zmiany terytorialnej nie jest zadaniem prostym.
Najbardziej charakterystycznym dla przestępstw urzędniczych jest czyn stypizowany w art. 231 kodeksu karnego, powszechnie określany jako nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza bądź nadużycie władzy.
Z analizy przepisów dotyczących nowych uprawnień kontrolnych radnych wynika, że stanowią one kopię analogicznych uprawnień posłów i senatorów. Należy wiec przypuszczać, że będą one powodować analogiczne problemy interpretacyjne oraz trudności z egzekwowaniem przyznanych im uprawnień.
1 stycznia w życie weszło znowelizowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przedstawiamy kolejne zmiany w rozporządzeniu wraz z komentarzem.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją ma na celu wprowadzenie zmian zmierzających do skrócenia okresu przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika z 50 do 10 lat.
W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne. Projekt poprawki do ustawy zakłada zmianę przepisu przejściowego – art. 545 ust. 1 – w taki sposób, aby do postępowań w sprawach decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz w sprawach ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie obowiązującej ówcześnie ustawy, stosowane były przepisy obowiązujące przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo wodne, to jest przed 1 stycznia 2018 r.