Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 2/1242 - stycznia 27, 2018

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Brandenburski orzeł wylądował w Słubicach

W Polsce mało kto rozumie symbolikę herbów i zna ich historię – uważają specjaliści w tej dziedzinie. Tymczasem w wielu krajach Europy heraldyki uczy się w szkole, a znajomość herbów własnych i okolicznych gmin oraz znajomość zasad heraldycznych jest powszechna. Wiele polskich gmin ma herby nie tylko nieestetyczne, ale też urągające podstawowym zasadom tworzenia takich znaków. Kontrowersje i dyskusje, jakie wywołują ostatnie zmiany herbów, dają jednak nadzieję, że te symbole przestały być dla nas obojętne i dziś potworki, które straszą w kilkuset polskich samorządach, aby nie powstały. To dobry znak dla naszych lokalnych i regionalnych wspólnot.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Będziemy skuteczni w kontaktach z rządem

Chcemy skupić ponad sto samorządów w ciągu dwóch lat. Swoim członkom i otoczeniu zewnętrznemu pokażemy, że koncentrujemy się na działalności merytorycznej i jesteśmy skuteczni w rozmowach z rządem oraz forsowaniu rozwiązań korzystnych dla wszystkich jednostek – mówi Robert Perkowski, burmistrz Ząbek, prezes nowo powstałego Związku Samorządów Polskich.

Zaloguj się i czytaj więcej

Maciej Kiełbus*

Kolejne zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

W Ministerstwie Środowiska trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jej wstępne założenia zostały upublicznione pod koniec listopada 2017 roku.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mariusz Gołaszewski*

Czy kredyt dla JST może być duży, tani i bezpieczny

Stara anegdota krążąca wśród firm usługowych mówi, że klient, który kupuje usługę oczekuje, że będzie wykonana tanio, szybko i dobrze. Problem w tym, że jak jest tanio i szybko, to nie będzie dobrze. Jak jest tanio i dobrze, to nie będzie szybko, a jak jest szybko i dobrze, to nie będzie tanio.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Moje Miasto” dla nowoczesnych włodarzy

„Stworzyliśmy aplikację, która udostępnia wszystko w jednym miejscu. Można poprzez nią dokonać wszelkich opłat, umówić wizytę u lekarza, monitorować wolne miejsca parkingowe, uzyskać dostęp do dziennika lekcyjnego, a nawet zagłosować w budżecie obywatelskim i zgłosić uszkodzenie jezdni – mówi Jarosław Jastrzębski, wiceprezes Asseco Data System

Zaloguj się i czytaj więcej

Agnieszka Frączkowska

Elementy geograficzne jako składowe znaku towarowego

Kocham Kraków (Z.467290), Piernikowy Toruń (Z. 407405), Let’s Gdańsk (Z. 400251) czy osławiony ketchup WŁOCŁAWEK (Z.140707) to tylko niektóre zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym RP znaki, których jeden z elementów słownych stanowi nazwa miejscowości. Sama fraza „TORUŃ” pojawia się w bazie znaków towarowych Urzędu aż 268 razy, co z pewnością ma sporo wspólnego ze słynnymi toruńskimi piernikami. Z czego wynika tak duża popularność oznaczeń, których jeden z elementów stanowi element geograficzny?

Zaloguj się i czytaj więcej

Katarzyna Śpiewok*

Motywacyjny system wynagrodzeń w administracji samorządowej

Rosnąca liczba miejsc pracy, dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia Polaków i obniżenie wieku emerytalnego, ale też projektowane restrykcyjne normy prawne, w tym te istotnie ograniczające prawo do prywatności dużej grupy urzędników, sprawiają, że pracodawca samorządowy może zostać zmuszony do dokonania rewizji systemu wynagrodzeń. Zatrzymanie najlepszych pracowników oraz obsadzenie wakatów, w szczególności tych na stanowiskach wymagających specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, to prawdziwe wyzwania na nadchodzące lata.

Zaloguj się i czytaj więcej

Tymoteusz Mądry*

Współpraca Lasów Państwowych z samorządem

Od kilkunastu miesięcy Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe aktywnie angażuje się we wspólne przedsięwzięcia z jednostkami samorządu terytorialnego dotyczące realizacji inwestycji infrastrukturalnych w zakresie m.in. budowy dróg. Warto postawić zatem pytanie, jakie przepisy prawa stanowią podstawę tego typu działań i czy działania te podlegają jakimś ograniczeniom.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Częstochowa nagradza swoich mieszkańców

Zniżki w instytucjach miejskich oraz 200 sklepach i punktach usługowych. Częstochowska Karta Mieszkańca to nie tylko innowacyjna forma uhonorowania mieszkańców, ale i wsparcie środowiska miejscowych przedsiębiorców. Zasada jest prosta: mieszkasz w Częstochowie i robisz zakupy w osiedlowych sklepikach – oszczędzasz.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gdynia kupuje trolejbusy

Na ulice Gdyni wyjedzie 30 nowych trolejbusów, a 21 nowych baterii litowo-jonowych pozwoli na wydajniejszą obsługę linii, na których pojazdy pokonują część trasy bez sieci trakcyjnej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Po co burmistrzowi dron

Bezzałogowe statki powietrzne, czyli np. multikoptery, zyskują coraz większą popularność. Pozwalają zrealizować świetną i niedrogą akcję promocyjną z wykorzystaniem filmów i zdjęć zrobionych z lotu ptaka. Zastosowań jest jednak o wiele więcej. Drony pomagają walczyć ze smogiem, dokumentować postępy inwestycji, tworzyć mapy, kontrolować straty ciepła budynków.

Zaloguj się i czytaj więcej

Kontrowersyjny logotyp

Niektórym kojarzy się z „Dziennikiem Telewizyjnym”, innych denerwuje, że zostało ucięte po naklejeniu na autobusach. Nowe logo Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie wzbudziło wiele emocji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Justyna Kamińska

Rusza rewitalizacja szpitala w Krotoszynie

24,5 miliona złotych kosztować będzie rozbudowa krotoszyńskiego szpitala. Ma być nowocześnie, profesjonalnie, schludnie, z troską o pacjenta i co najważniejsze wszystko w jednym miejscu. Właśnie ruszyły prace budowlane. Zrewitalizowana, nowoczesna placówka pierwszych pacjentów przyjmie w październiku 2019 roku.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aport w szacowaniu rekompensaty podmiotu in-house od 2017 roku

Jedną z kategorii beneficjentów uprawnionych do aplikowania o środki unijne na projekty w zakresie wykonywania zadań w ogólnym interesie gospodarczym (transport, gospodarka komunalna etc.) w obecnej perspektywie są jednostki samorządu terytorialnego. Nierzadko zdarza się, że projekt unijny zakładający zakup taboru lub np. wyposażenia albo budowę PSZOK jest realizowany bezpośrednio przez jednostkę samorządu terytorialnego co powoduje zwykle konieczność rozstrzygnięcia formy w jakiej spółka, w której dana jednostka samorządu terytorialnego posiada 100% udziałów, będzie użytkowała. Jedną z możliwości jest wniesienie takich środków trwałych aportem do spółki (podmiotu in – house), co powoduje jednak konieczność starannego oszacowania wartości przysporzenia w kalkulacji rekompensaty, zarówno w przypadku prognozy jak i audytu rekompensaty.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aleksandra Hohenzy

Program postępowania naprawczego od kuchni

W związku z niezachowaniem wskaźników zadłużenia z art. 242–244 ustawy o finansach publicznych, JST może spodziewać się wezwania przez RIO do opracowania i uchwalenia programu postępowania naprawczego. Przepisy dotyczące tego funkcjonują od 2014 roku, mimo to nadal rodzą wiele problemów interpretacyjnych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Marcin Nagórek*

Wydatki z budżetu zgodne z prawem

Legalność wydatku z budżetu jednostki samorządu terytorialnego jest kwestią zasadniczą w gospodarce finansowej tych jednostek. Poniżej postaramy się przybliżyć, jak wygląda jej stosowanie w praktyce - w kontekście uchwał budżetowych (uchwał zmieniających uchwały budżetowe) ewentualnie innych aktów władztwa samorządowego.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr Marcin Śledzikowski*

Radca prawny w samorządzie nie jest zwykłym pracownikiem

Radca prawny w samorządzie to norma. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, iż jego zatrudnienie to złożony proces. Co więcej, trzeba również pamiętać, że radca prawny to specyficzny pracownik, a w całym okresie jego zatrudnienia należy przestrzegać wszystkich pragmatyków służbowych, które znajdują do niego zastosowanie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Maria Nawrat*

Zamówienie in-house na odbiór lub zagospodarowanie odpadów komunalnych

Dopuszczalne jest utworzenie nowej spółki (nawet spółki córki) albo przeprowadzenie reorganizacji w celu udzielenia zamówienia w trybie in-house. Działanie takie według arbitrów nie stanowi obejścia przepisów prawa, jest zgodne z prawem unijnym i nie zakłóca konkurencji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Barbara Świba

Podział nieruchomości w dwóch etapach

Postępowanie administracyjne w sprawie podziału nieruchomości ma szczególny charakter. Kończy się wydaniem decyzji zatwierdzającej podział, jednak zanim to nastąpi wymaga działań nie tylko organu prowadzącego postępowanie administracyjne ale też wnioskodawcy, uprawnionego geodety oraz organu służby geodezyjnej i kartograficznej prowadzącego państwowy zasób geodezyjny.

Zaloguj się i czytaj więcej

Marta Macyszyn*

Prawo do nagrody jubileuszowej w samorządzie

W przypadku gdy w aktach osobowych pracownika brak jest odpowiedniej dokumentacji, warunkiem ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej jest udokumentowanie przez niego prawa do tej nagrody. Pracownik samorządowy może udokumentować prawo do nagrody jubileuszowej w każdym czasie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane