Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl
Coraz bliżej uwłaszczenia właścicieli lokali mieszkalnych wyodrębnionych w budynkach lokalowych wybudowanych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Oznacza to wywłaszczenie samorządów, przede wszystkim gminnych i miejskich. Cała operacja ma być przeprowadzona odpłatnie.
Chcieliśmy zadać kluczowe pytania dotyczące konstytucyjnej ochrony stabilności finansów jednostek samorządu terytorialnego. Zależało nam na merytorycznym rozpatrzeniu sprawy. Nie mogliśmy jednak pozwolić na orzekanie w pośpiechu, bez analizy nadesłanych stanowisk i z naruszeniem praw procesowych stron – mówi o wycofaniu wniosku z Trybunału Konstytucyjnego dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista, radca prawny z kancelarii DZP.
Samorządowiec z krwi i kości, z ogromną wiedzą, pełen entuzjazmu i siły, a przy tym skromny człowiek. Wizjoner, autorytet, przyjaciel, nigdy nie odmawiał pomocy, doskonały nauczyciel i ceniony wykładowca – tak samorządowcy i prawnicy wspominali prof. Michała Kuleszę
W ostatniej już turze referendów pod Warszawą przeciwko planom stworzenia wielkiego powiatu warszawskiego zagłosowało w Podkowie Leśnej aż 98,29 proc. mieszkańców, w Wieliszewie 95,6 proc., a w Ożarowie Mazowieckim – 95 proc.
Ponad 180 mieszkań na wynajem powstanie w Pelplinie (powiat tczewski) w ramach rządowego programu Mieszkanie plus. Władze miasta zaprezentowały koncepcję budynków, które staną na ponad 2-hektarowej działce. Jak zapewniają samorządowcy, będzie to nie tylko realne wsparcie dla średniozamożnych rodzin, ale też silny impuls rozwojowy dla lokalnej gospodarki.
Nasz region to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do pracy i inwestowania. Jako metropolia będziemy jeszcze silniejsi. Głęboko wierzę, że będziemy w stanie ze sobą współpracować – pisze specjalnie dla „Wspólnoty” Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Reforma służby zdrowia i nowy ład organizacyjny administracji publicznej zwiększają zakres odpowiedzialności samorządów jednocześnie ograniczając ich swobodę. Dodatkowo stają one przed wyzwaniami, jakie rodzą trzy wielkie procesy społeczne: starzenie się populacji, rozwój kapitału ludzkiego oraz odwrócenie niekorzystnego trendu i wzrost liczby urodzeń. Według „Diagnozy społecznej 2015” blisko dwie trzecie Polaków traktuje zdrowie jako priorytet.
Miasto jako pierwsze w Europie Wschodniej otrzymało od kanadyjskiej organizacji World Council on City Data certyfikat miasta inteligentnego.
Czwarta rewolucja przemysłowa – jak nazwał rozwój informatycznych technologii prezydent Torunia Michał Zaleski, to ogromne wyzwanie, ale i szansa na lepsze zarządzanie, oszczędności i rozwój partycypacji społecznej.
Nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego, cyberbezpieczeństwo, nowoczesne technologie wykorzystywane w urzędach – to główne tematy IV Ogólnopolskiego Seminarium Sekretarzy. 6 i 7 czerwca Lublin był stolicą urzędników z polskich miast i regionów, którzy spotkali się w wyjątkowym miejscu: Centrum Spotkania Kultur.
Samochody tarasujące ścieżkę rowerową, zwężenie chodnika, które uniemożliwia przejechanie z wózkiem dziecięcym, brak sygnału dźwiękowego przy przejściu dla pieszych, krawężnik tak wysoki, że starsza osoba ma problem, żeby na niego wejść – od kilku lat w Gdyni organizowane są spacery z mieszkańcami, których celem jest identyfikacja barier w przestrzeni publicznej.
Polskie samorządy coraz częściej inwestują w tworzenie aplikacji, które można ściągnąć na urządzenia mobilne. Do czego je wykorzystują i czy wiedzą, jak to robić z głową?
Choć ustawowe regulacje dotyczące przekształcenia samorządowego zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego są stosunkowo ogólnikowe i ograniczyły się do wprowadzenia kilku zasadniczych reguł porządkujących przedmiotową procedurę, to jednak w zakresie skutków przekształcenia dla istniejących tytułów prawnych do nieruchomości ustawodawca – zdaje się – wprowadził klarowną regulację. Praktyka orzecznicza pokazuje jednak, że pozornie jednoznaczny zapis może budzić wiele wątpliwości w trakcie procedury przekształcenia zakładu budżetowego i rejestrowania nowo zawiązanej spółki.
W przypadku skargi na organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego organem właściwym do rozpatrzenia sprawy jest rada. Tok postępowania w razie wpłynięcia skargi powinien być (chociaż nie musi) uregulowany w statucie danej jednostki samorządu terytorialnego.
W przeciwieństwie do problematyki gminnego regulaminu utrzymania czystości i porządku, ilość wypowiedzi literatury przedmiotu, jak również orzeczeń sądów administracyjnych dotyczących tematu odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych jest wciąż niewielka. Dlatego warto prześledzić rozstrzygnięcia wojewodów w tym zakresie.
Przekształcenie samorządowego zakładu budżetowego w spółkę kapitałową w ogólnym prawie podatkowym uregulowane zostało w sposób niezwykle lakoniczny.