Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 12/1226 - czerwca 17, 2017

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Autor: Jan Metko

Współwłasność zamiast użytkowania wieczystego

Coraz bliżej uwłaszczenia właścicieli lokali mieszkalnych wyodrębnionych w budynkach lokalowych wybudowanych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Oznacza to wywłaszczenie samorządów, przede wszystkim gminnych i miejskich. Cała operacja ma być przeprowadzona odpłatnie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Andrzej Gniadkowski

Mieliśmy zaufanie do Trybunału

Chcieliśmy zadać kluczowe pytania dotyczące konstytucyjnej ochrony stabilności finansów jednostek samorządu terytorialnego. Zależało nam na merytorycznym rozpatrzeniu sprawy. Nie mogliśmy jednak pozwolić na orzekanie w pośpiechu, bez analizy nadesłanych stanowisk i z naruszeniem praw procesowych stron – mówi o wycofaniu wniosku z Trybunału Konstytucyjnego dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista, radca prawny z kancelarii DZP.

Zaloguj się i czytaj więcej

Pamięci profesora Michała Kuleszy

Samorządowiec z krwi i kości, z ogromną wiedzą, pełen entuzjazmu i siły, a przy tym skromny człowiek. Wizjoner, autorytet, przyjaciel, nigdy nie odmawiał pomocy, doskonały nauczyciel i ceniony wykładowca – tak samorządowcy i prawnicy wspominali prof. Michała Kuleszę

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Emocje wokół Warszawy opadają

W ostatniej już turze referendów pod Warszawą przeciwko planom stworzenia wielkiego powiatu warszawskiego zagłosowało w Podkowie Leśnej aż 98,29 proc. mieszkańców, w Wieliszewie 95,6 proc., a w Ożarowie Mazowieckim – 95 proc.

Zaloguj się i czytaj więcej

Justyna Kamińska

Pelplin rozwiązuje problem braku mieszkań

Ponad 180 mieszkań na wynajem powstanie w Pelplinie (powiat tczewski) w ramach rządowego programu Mieszkanie plus. Władze miasta zaprezentowały koncepcję budynków, które staną na ponad 2-hektarowej działce. Jak zapewniają samorządowcy, będzie to nie tylko realne wsparcie dla średniozamożnych rodzin, ale też silny impuls rozwojowy dla lokalnej gospodarki.

Zaloguj się i czytaj więcej

Arkadiusz Chęciński

Czego oczekujemy od metropolii

Nasz region to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do pracy i inwestowania. Jako metropolia będziemy jeszcze silniejsi. Głęboko wierzę, że będziemy w stanie ze sobą współpracować – pisze specjalnie dla „Wspólnoty” Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zaloguj się i czytaj więcej

Robert Mołdach*

Ochrona zdrowia na barkach samorządu

Reforma służby zdrowia i nowy ład organizacyjny administracji publicznej zwiększają zakres odpowiedzialności samorządów jednocześnie ograniczając ich swobodę. Dodatkowo stają one przed wyzwaniami, jakie rodzą trzy wielkie procesy społeczne: starzenie się populacji, rozwój kapitału ludzkiego oraz odwrócenie niekorzystnego trendu i wzrost liczby urodzeń. Według „Diagnozy społecznej 2015” blisko dwie trzecie Polaków traktuje zdrowie jako priorytet.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gdynia z certyfikatem smart city

Miasto jako pierwsze w Europie Wschodniej otrzymało od kanadyjskiej organizacji World Council on City Data certyfikat miasta inteligentnego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Andrzej Gniadkowski

Cyfrowa zmiana w miastach

Czwarta rewolucja przemysłowa – jak nazwał rozwój informatycznych technologii prezydent Torunia Michał Zaleski, to ogromne wyzwanie, ale i szansa na lepsze zarządzanie, oszczędności i rozwój partycypacji społecznej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Justyna Kamińska

W Lublinie o smart urzędnikach

Nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego, cyberbezpieczeństwo, nowoczesne technologie wykorzystywane w urzędach – to główne tematy IV Ogólnopolskiego Seminarium Sekretarzy. 6 i 7 czerwca Lublin był stolicą urzędników z polskich miast i regionów, którzy spotkali się w wyjątkowym miejscu: Centrum Spotkania Kultur.

Zaloguj się i czytaj więcej

Cyryl Skibiński

Naprawianie miasta

Samochody tarasujące ścieżkę rowerową, zwężenie chodnika, które uniemożliwia przejechanie z wózkiem dziecięcym, brak sygnału dźwiękowego przy przejściu dla pieszych, krawężnik tak wysoki, że starsza osoba ma problem, żeby na niego wejść – od kilku lat w Gdyni organizowane są spacery z mieszkańcami, których celem jest identyfikacja barier w przestrzeni publicznej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Magdalena Gryn

Obywatelskie ściąganie

Polskie samorządy coraz częściej inwestują w tworzenie aplikacji, które można ściągnąć na urządzenia mobilne. Do czego je wykorzystują i czy wiedzą, jak to robić z głową?

Zaloguj się i czytaj więcej

Aleksandra Misiun*

Tytuł prawny do gruntu a przekształcenie zakładu budżetowego

Choć ustawowe regulacje dotyczące przekształcenia samorządowego zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego są stosunkowo ogólnikowe i ograniczyły się do wprowadzenia kilku zasadniczych reguł porządkujących przedmiotową procedurę, to jednak w zakresie skutków przekształcenia dla istniejących tytułów prawnych do nieruchomości ustawodawca – zdaje się – wprowadził klarowną regulację. Praktyka orzecznicza pokazuje jednak, że pozornie jednoznaczny zapis może budzić wiele wątpliwości w trakcie procedury przekształcenia zakładu budżetowego i rejestrowania nowo zawiązanej spółki.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sergiusz Muszyński

Rozpatrywanie przez radę skargi na organ wykonawczy

W przypadku skargi na organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego organem właściwym do rozpatrzenia sprawy jest rada. Tok postępowania w razie wpłynięcia skargi powinien być (chociaż nie musi) uregulowany w statucie danej jednostki samorządu terytorialnego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Andrzej Bura*

Regulacja usług odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych

W przeciwieństwie do problematyki gminnego regulaminu utrzymania czystości i porządku, ilość wypowiedzi literatury przedmiotu, jak również orzeczeń sądów administracyjnych dotyczących tematu odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych jest wciąż niewielka. Dlatego warto prześledzić rozstrzygnięcia wojewodów w tym zakresie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Goślicki*

Przekształcenie zakładu budżetowego a VAT od użytkowania wieczystego

Przekształcenie samorządowego zakładu budżetowego w spółkę kapitałową w ogólnym prawie podatkowym uregulowane zostało w sposób niezwykle lakoniczny.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane