Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Merytorycznie zmiany w sposobie wyliczania wysokości dotacji na uczniów w szkołach i placówkach publicznych, dla których organem prowadzącym nie jest samorząd terytorialny są uzasadnione. Ich zapisy są jednak bardzo skomplikowane.
Kancelarie komornicze wysyłają do urzędów gmin informacje o zajęciu dotacji wypłacanych szkołom niepublicznym. Jakie zagrożenia czyhają w takiej sytuacji na gminnych urzędników?
Dlaczego największym problemem samorządów jest złe prawo, kto niszczy polskie sklepy i gdzie brakuje nam kultury, mówi nowy przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.
Subwencja oświatowa niższa o 5,1 mln zł, a dotacja przedszkolna wyższa o ok. 60 mln. W sumie w 2017 roku samorządy otrzymają na edukację o 0,1 proc. więcej niż w 2016 r. roku przy zakładanej inflacji na poziomie 1,7 proc. Od stycznia będą podwyżki dla nauczycieli. Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2017 rok.
Zakończyło się głosowanie na nazwę nowego Systemu Rowerów Publicznych w Krakowie. Mieszkańcy wybrali WAVELO. Przez najbliższe 8 lat będzie towarzyszyć ona miastu w jego promocji, a przede wszystkim popularyzacji systemu.
Konieczność znalezienia środków na wkład własny coraz częściej skłania samorządy do emisji obligacji, które pomagają radzić sobie z limitami obsługi zadłużenia.
Po wdrożeniu scentralizowanego systemu rozliczeń podatku VAT w samorządach, zgodnie z projektem specustawy VAT do końca 2017 r. będzie obowiązywał okres przejściowy w stosunku do sposobu ustalania proporcji służącej do częściowego odliczenia podatku VAT od tzw. wydatków mieszanych.
Bez systemowego działania moglibyśmy bardzo szybko doprowadzić miasta do poważnych problemów – mówi Danuta Kamińska, skarbniczka Katowic.
Ciągły rozwój, dostęp do unijnych funduszy, ale także rosnące potrzeby lokalnych społeczności, powodują konieczność inwestowania w obiekty użyteczności publicznej, infrastrukturalne, sportowe itp. Na te przedsięwzięcia przeznaczane są niebagatelne, wielomilionowe kwoty. Jednym z obszarów, który decyduje o sprawnym przeprowadzeniu inwestycji, jest zabezpieczenie jej od strony ubezpieczeniowej.
Dzięki funduszowi EFIS bank może udzielać samorządom kredytów na przedsięwzięcia obarczone wyższym ryzykiem niż dotychczas.
Naprawdę dobre zmiany w zakresie możliwości organizacji i finansowania publicznego transportu zbiorowego zostały ostatnimi czasy zaprzepaszczone w związku z lobbingiem części samorządów i przewoźników niechętnych organizowaniu transportu zbiorowego przez samorządy. Długo oczekiwane wejście w życie wszystkich przepisów ustawy z 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym zostało „przesunięte” o kolejny rok.
Dostęp mieszkańców do kultury to także dostęp do nowoczesnych i dobrze wyposażonych bibliotek.
Tradycje winiarskie w Polsce sięgają średniowiecza. Jeszcze przed rozbiorami funkcjonowały słynne na całą Europę winnice, a przez Podkarpacie wiódł jeden z najważniejszych szlaków winnych z Węgier. W rejonie zielonogórskim winorośl była uprawiana już w XIII wieku, natomiast w XIX wieku produkowano tam niemieckie wino musujące. Dzisiaj samorządy zaczęły wykorzystywać wino do promocji regionów.
Uwagi poczynione w niniejszym artykule wskazują na potencjalne trudności, które mogą pojawić się w procedurze ustanawiania bądź zmiany herbu gminy. Organy jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego zamierzając podjąć działania w tym zakresie, powinny uwzględnić w harmonogramie tych działań ewentualne spory prawne.
Można zaobserwować pozytywne efekty nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego. Nałożony na sądy i JST obowiązek wpisywania do wszystkich BIG w Polsce osób mających zadłużenie wobec tych instytucji, pomaga w ściąganiu należności. Po roku od wejścia w życie zmian sami tylko dłużnicy alimentacyjni wpisani do ERIF BIG S.A. spłacili zobowiązania w wysokości 3,7 mln zł.
Nie jest dopuszczalne prowadzenie dwóch odrębnych postępowań administracyjnych w sprawie zaopiniowania wstępnego projektu podziału nieruchomości oraz w sprawie zatwierdzenia podziału nieruchomości.
Jak zachowywać się w przypadku żądania udostępniania informacji zwłaszcza decyzji administracyjnych mailem? Często nie wiemy, czy osoba, która do nas pisze (np. mail: agatka@wp.pl) lub dzwoni (wyświetla się numer, który trudno zweryfikować) jest stroną postępowania lub osobą uprawnioną lub, że jest to prośba o udostępnienie informacji publicznej.
W dniu 28 lipca 2016 r. weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja ustawy z 29 stycznia 2014 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. DzU z 2015 r., poz. 2164 ze zm.) (dalej: „p.z.p.”), której zasadniczym celem było wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów nowych dyrektyw zamówieniowych, tj. dyrektywy klasycznej (2014/24/UE) oraz sektorowej (2014/25/UE). Nowelizacja niejako „przy okazji” uregulowała także szereg zagadnień, niewynikających z konieczności implementacji reguł europejskich, lecz z lokalnych doświadczeń. W efekcie uczestnicy rynku zamówień publicznych otrzymali przepisy powszechnie kwalifikowane jako trudne i rewolucyjne. Zamawiający, wyposażeni w nowe narzędzia, ale i nowe obowiązki, przygotowując i prowadząc postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jako pierwsi zmierzą się ze zmienionymi regulacjami. Poniżej przedstawiamy wybrane zagadnienia i zmiany wynikające z nowelizacji i wskazujemy na możliwości oraz już zidentyfikowane problemy, które w naszej ocenie mogą mieć istotne znaczenie dla praktyki.