Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Niebawem gminy zajmą się wypłatą świadczeń w ramach rządowego programu „Rodzina 500+”. W całym zgiełku związanym z wprowadzaniem nowego rozwiązania zupełnie umknął istotny fakt – ten program bardzo negatywnie wpłynie na indywidualne wskaźniki zadłużenia gmin.
O dylematach gmin turystycznych i ryzyku przekopu Mierzei Wiślanej rozmawiamy z burmistrzem Krynicy Morskiej Krzysztofem Swatem.
9–10 marca Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku gościło uczestników III Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty Edukacja Przyszłości. Podczas dwóch dni burzliwych debat dyskutowano o najważniejszych problemach dotykających dzisiejszą oświatę: podwyższeniu wieku obowiązku szkolnego, finansowaniu oświaty oraz o planach likwidacji gimnazjów.
Wypowiedzi minister edukacji i urzędników MEN dają podstawę do podejrzeń, że w mediach społecznościowych szykowany jest hasztag #szkoławruinie – komentowali samorządowcy podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich. Stwierdzili, że MEN przedstawia złą diagnozę polskiej szkoły, a jego propozycje, np. dotyczące likwidacji gimnazjów, są nietrafione.
Niemal każdy liczący się samorządowiec jest aktywny w sieci. Są entuzjaści Facebooka i Twittera, są też „tradycjonaliści” przywiązani do prowadzenia bloga. Jedni komentują ogólnokrajowe wydarzenia, inni zajmują się wyłącznie lokalnymi sprawami. Część z nich nie kryje, że chodzi tu przede wszystkim o autopromocję, ale zdecydowana większość nie wyobraża sobie już rządzenia miastem bez obecności w mediach społecznościowych.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz jest jednym z najaktywniejszych prezydentów w sieci. Prowadzi bloga, na którym co kilka dni pojawiają się nowe wpisy, a na facebookowym profilu nierzadko rozwiązuje problemy mieszkańców. Jak sam mówi, nie wyobraża sobie władania miastem bez aktywności w sieci społecznościowej.
W polskiej praktyce budowlanych zamówień publicznych nie ukształtowały się standardy dotyczące konstrukcji umów. Każdy podmiot tworzy je indywidualnie, na podstawie autorskich opracowań i wynikającej z praktyki ich weryfikacji. Chcę zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie związane ze sporządzaniem takich umów przez jednostki samorządu terytorialnego.
Organizacja i funkcjonowanie publicznego transport zbiorowego budzi dużo emocji. 1 stycznia 2017 r. przestanie obowiązywać art. 8a i 8b ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. W praktyce oznacza to zmianę zasad rekompensaty strat ponoszonych przez przewoźników z tytułu honorowania przez nich uprawnień pasażerów do ulg ustawowych.
Zgodnie z pielęgnowanym w Ministerstwie Edukacji przeświadczeniem o fatalnej kondycji polskiej szkoły, oczekuje ono dyskusji o wszystkim, no bo przecież wszystko trzeba zmienić. Można się obawiać, że wniosków będzie tak dużo, że ministerstwo wybierze z nich tylko te, do których już teraz jest przekonane.
Co zrobić, żeby krakowskie dzielnice działały jak lokalny samorząd? Zastanawiali się nad tym uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach Forum Współpracy Międzysektorowej.
45 inwestorów złożyło 59 wniosków na łączną kwotę aż 374 mln zł. Bank Gospodarstwa Krajowego nie spodziewał się aż tak dużego zainteresowania dopłatami w pierwszej edycji nowego programu społecznego budownictwa czynszowego.
Wojewoda Zbigniew Rau zadeklarował, że „nowe otwarcie” w łódzkim nadzorze prawnym nad samorządami ma służyć promowaniu jasnych i przejrzystych procedur postępowania nadzorczego.
Jeżeli chcemy mieć w polskich miastach dobrej jakości udogodnienia dla cyklistów, potrzebujemy solidnych wzorców, na których będą mogli oprzeć się zarówno projektanci, jak i urzędnicy. Problem polega jednak na tym, że przyjmowane w miastach standardy nie zawsze zasługują na miano wzorowych. Wiele do życzenia pozostawia również poziom zgodności realizowanych inwestycji z ich zaleceniami.
Najwyższa Izba Kontroli uważa, że zbyt mała ilość miejscowych planów zagospodarowania terenu może przekładać się na niewielką ochronę obiektów wpisanych do rejestru zabytków.
Na wiosenny redyk baca wychodzi 23 kwietnia, w dzień św. Wojciecha. Data jest umowna, bo tak naprawdę decyduje pogoda. Wraca 29 września, w św. Michała. Tak wypas owiec na karpackich halach odbywa się od wieków, co pozwala podtrzymać kulturę pasterską i chroni górskie łąki.
Zasada gwarancji trwałości stosunku pracy radnego, polegająca na konieczności uzyskania przez pracodawcę zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, odnosi się do każdego stosunku pracy, bez względu na to, czy został on nawiązany na podstawie umowy o pracę, czy też powołania, wyboru lub mianowania.
Budynki szkolne jak i wszelkie mienie, z którego korzysta placówka szkolna oczywiście mogą być wykorzystywane w celach zarobkowych. Jeśli nie stoi to w sprzeczności z edukacyjną misją szkoły jest nawet godnym pochwały przejawem zaradności. Co jednak, gdy dyrektor placówki ulegnie pokusie, by przy tej okazji nieco dorobić? W przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego zazwyczaj sądy przyjmują jego odpowiedzialność jako funkcjonariusza publicznego, choć analiza przepisów nie prowadzi wprost do takiej konkluzji, a Sąd Najwyższy w tej sprawie jeszcze nie zajął stanowiska. Rozważany proceder niewątpliwie stanowi działanie charakteryzujące się wysokim stopniem społecznej szkodliwości, więc najlepiej jest podjąć niezbędne środki zaradcze.
Zadaniem rządzących jest opracować takie mechanizmy prawne, które umożliwią przejrzystą i zgodną z pojęciem interesu publicznego współpracę trzeciego sektora z organami władzy publicznej. Szczególnego znaczenia nabiera to w odniesieniu do współpracy organizacji pozarządowych z organami samorządu terytorialnego. Samorząd będąc najbliżej swoich mieszkańców, jest w stanie efektywnie wykorzystać wszelkie korzyści płynące z takiej współpracy.