Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 25/1187 - grudnia 19, 2015

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

*dr hab. Agnieszka Kopańska; Wydział Nauk Ekonomicznych UWWspółpraca

Problemy finansowania i organizacji edukacji ponadgimnazjalnej przez powiaty ziemskie

Publiczna dyskusja na temat problemów organizacji i finansowania oświaty skupia się na kwestiach przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Bardzo niewiele miejsca poświęca się edukacji ponadgimnazjalnej. Są to obecnie: liceum ogólnokształcące, technikum lub zasadnicza szkoła zawodowa. Organizacja i finansowanie tych szkół jest zadaniem własnym powiatów – odpowiednio ziemskich i grodzkich.

Zaloguj się i czytaj więcej

Kinga Sulejman

Muzea regionalne jako przestrzeń edukacyjna odradzającego się regionalizmu

Działalność muzeów w zakresie edukacji regionalnej pokazuje, że ich rola jako ośrodków oddziaływania dydaktyczno-wychowawczego jest bezcenna. Placówki doskonale realizują zadania, są ostoją tradycji i kultury ludowej. Nie tylko gromadzą pamiątki przeszłości, ale i troszczą się, aby dziedzictwo regionu zostało przekazane kolejnym pokoleniom. Pielęgnują walory kultury ludowej w nowych warunkach cywilizacyjnych. Realizują także potrzebę identyfikacji ludzi z małą ojczyzną.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Cicha noc, święta noc

5 grudnia na uroczystość włączenia świątecznych iluminacji w Warszawie przyszły takie tłumy, że aż zablokowały paradę ze świętym Mikołajem. Polacy chcą cieszyć się nastrojem zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, dlatego kolorowe światełka rozświetliły wszystkie miasta, od Bałtyku po Tatry.

Zaloguj się i czytaj więcej

Robert Stępowski

Jak promować miasto w filmie lub serialu?

Miasta i regiony chcą „grać” w filmach, serialach i teledyskach. Są skłonne nawet za to płacić i nie ma się czemu dziwić, gdyż aktualnie jest to jedna z bardziej efektywnych form promocji. Łatwo jednak przy tym zaliczyć wizerunkowa wpadkę.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Wielki teatr w mieście dialogu

Dobiega końca budowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Do gmachu weszli już pierwsi widzowie, a wydarzenie poprzedziło symboliczne obalenie muru lubelskiego, czyli przewrócenie ogrodzenia otaczającego inwestycję. Centrum powstało w miejscu nieukończonego od ponad 40 lat budynku teatru.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aleksander Pawelec

Śmieci trafią do pieca

Sześć zakładów termicznego przekształcania odpadów powstaje w tym momencie w Polsce. Po oddaniu ich do eksploatacji potencjał odzysku energii z odpadów komunalnych wzrośnie 20-krotnie! Rocznie zakłady będą przerabiać milion ton śmieci. Budowa spalarni to jednak dla samorządów droga przez mękę. Procedura przygotowawcza trwa wiele lat, uzyskanie dofinansowania obwarowane jest wieloma restrykcjami, do tego trzeba pokonać silny opór lokalnych społeczności.

Zaloguj się i czytaj więcej

Justyna Kamińska

Tramwaje przyszłością polskich miast

19 grudnia, po 50 latach nieobecności, komunikacja szynowa powróciła na ulice Olsztyna. W najbliższych sześciu latach z budżetu Unii Europejskiej na rozwój tego środka transportu polskie samorządy powinny dostać przeszło 13 mld zł.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gdańsk słono zapłaci za reformy

Exposé premier Beaty Szydło spotkało się z dużym oddźwiękiem. Samorządowcy zastanawiają się, z jakimi kosztami będą wiązać się zapowiedziane reformy. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, alarmuje, że tylko na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku miasto straci 127–133 mln zł rocznie. Poniżej przedstawiamy jego szczegółowe wyliczenia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Nowe możliwości rewitalizacji miast

Do końca 2023 roku obowiązuje okres przejściowy, w którym możliwe jest prowadzenie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na trzy różne sposoby. Od 1 stycznia 2024 r. jedyną podstawą realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych w gminach będzie gminny program rewitalizacji przyjęty uchwałą rady zgodnie z wymogami z ustawy z 9 października 2015 r. o rewitalizacji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski

Referenda za progiem

Inicjowanie i przeprowadzanie referendum na szczeblu krajowym i samorządowym ma być łatwiejsze i skuteczniejsze. A to dzięki obniżeniu progów liczbowych co do zbierania podpisów i frekwencji. Zaś wola obywateli wyrażona w referendum będzie wiążąca dla organów państwa czy samorządu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Radosław Radosławski*

Zmiany w tworzeniu aktów prawa miejscowego

Nowelizacja rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” przyniosła ze sobą szereg nowych instytucji, jak przepisy epizodyczne czy postanowienia dotyczące konstruowania przepisów o karach pieniężnych. W niniejszym artykule przedstawione zostaną konsekwencje tej nowelizacji dla podmiotów wydających akty prawa miejscowego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król

Tego człowieka zmanipulować się nie da

Z bogatego dorobku Andrzeja Porawskiego, który starczyłby na niejedną książkę, wybrałem kilka zdarzeń ilustrujących od kiedy i w jaki sposób działa nasz bohater. Po której stronie stoi oraz jakimi cechami się odznacza. To wystarczy, by uświadomić sobie, że mamy do czynienia z człowiekiem legendą.

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król

Andrzej Porawski

Nikt w samorządzie nie może powiedzieć, że nie zna lub nie spotkał Porawskiego. Bo Andrzej Porawski wszędzie w Polsce był i nadal intensywnie bywa. Organizuje posiedzenia różnych gremiów Związku Miast Polskich – w wielkich metropoliach i miasteczkach powiatowych. Bywa na wszystkich większych konferencjach. Jest pożądanym mówcą, panelistą, rozmówcą. Niezwykle kompetentny, zawsze na bieżąco poinformowany, niezmordowany.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Samorząd to dla mnie solidarność wspólnoty

Andrzej Porawski opowiada nam, czym różni się współczesny samorząd od tego z lat 90., jakie postaci wywarły największy wpływ na jego działalność w Związku Miast Polskich, i dlaczego samorządowcy nie są w stanie przeciwstawić się zapędom kolejnych rządów do nadregulacji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane