Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Sam minister Władysław Kosiniak-Kamysz przyjechał do Rawy Mazowieckiej na otwarcie miejskiego żłobka z oddziałami integracyjnymi „Tuptuś”.
Kampania wyborcza oficjalnie wystartowała. Próbą sił w przedwyborczej rozgrywce jest głosowanie w sprawie odwołania przewodniczącego rady miasta w Żyrardowie Bogdana Zielińskiego. Czy dokonywanie tego niecałe trzy miesiące przed wyborami ma sens inny, niż tylko polityczny?
Jeszcze przed startem kampanii każdy kandydat powinien przygotować się, że może być wobec niego prowadzona negatywna, a nawet brudna kampania. W trakcie bezwzględnej walki politycznej bardzo przydaje się umiejętność reagowania na zagrożenia i wychodzenia z kłopotliwych sytuacji. Komunikacja kryzysowa powinna być przedmiotem zainteresowania każdego sztabu wyborczego.
Polskie wzorce mają pomóc zwalczyć tendencje centralistyczno-biurokratyczne na Ukrainie. Właśnie ruszył pilotażowy program wsparcia reformy samorządowej u naszego wschodniego sąsiada. Samorządowcy z Ukrainy przyjeżdżają do Polski, aby zapoznać się z zasadami pracy samorządowej w polskich realiach, ale przenoszenie doświadczeń – przy braku własnych budżetów, wyodrębnionego majątku i klarownych kompetencji samorządu ukraińskiego – nie będzie łatwe.
Na Zamku Królewskim w Warszawie uhonorowano laureatów XVIII edycji konkursu „Modernizacja Roku”. Spośród ponad 900 zgłoszeń jury wybrało 13, które w poszczególnych kategoriach otrzymały tytuły i statuetki. A było o co powalczyć, bo to jedyny tego typu konkurs w kraju.
Czy sektor kreatywny i innowacje mają szansę na faktyczny rozwój w latach 2014–2020? Oto głos w dyskusji po konferencji w Suchym Lesie o roli sektora kreatywnego w Krajowej Polityce Miejskiej.
Dość potoczne stało się sformułowanie, że samorządy zadłużają się w parabankach. Nie jest zbyt fortunne. Pod pozornie prostymi do pozyskania pieniędzmi ukryte są skomplikowane prawnie transakcje. Popularny ostatnio mechanizm tzw. buy-sell back jest jednym z przykładów.
Jak szybko zmienia się cyfrowy świat, najlepiej pokazuje pilotaż programu „Cyfrowa szkoła”. Do niedawna lekceważone tablety stają się dziś urządzeniami użytecznymi i polecanymi. Jaki sprzęt jest teraz rekomendowany dla szkół? Na jakie problemy zwrócić uwagę w specyfikacji przetargowej?
Brak określenia wysokości dodatku za pracę w trudnych warunkach dla wszystkich podmiotów wymienionych w regulaminie wynagradzania nauczycieli w szkołach prowadzonych przez gminę stanowi niedopuszczalne ograniczenie praw nauczycieli, których w takim przepisie pominięto.
Odpowiednie stosowanie art. 193 ust. 4 ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw w przypadku gmin liczących powyżej 20 tys. mieszkańców oznacza, że wykluczona jest możliwość uzupełnienia składu rady gminy w drodze uchwały, jeżeli jej data przypada w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji rady.
Rada gminy ma obowiązek przekazania projektu uchwały o przekazaniu prowadzenia szkoły osobie fizycznej lub prawnej związkom zawodowym. Niewykonanie tego obowiązku jest istotnym naruszeniem prawa i skutkuje unieważnieniem uchwały.
Ograniczenie dostępu do informacji publicznej ze względu na prywatność osoby fizycznej nie ma zastosowania w przypadku osób będących funkcjonariuszami publicznymi. Wójt ma zatem obowiązek udostępnić dane o ich wynagrodzeniach na wniosek.
Czy można przenieść decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na inny podmiot w zakresie dotyczącym części inwestycji?
Co w sytuacji, gdy dochodzi do zbycia prawa użytkowania wieczystego np. w drodze umowy sprzedaży? Czy wniesiona przez zbywcę opłata za użytkowanie wieczyste za dany rok (rok, w którym nastąpiło zbycie tego prawa) powinna zostać przeliczona i zwrócona zbywcy w części odpowiadającej jego faktycznemu korzystaniu z tego prawa i jednocześnie za pozostały okres pobrana od nowego nabywcy? Czy też jako że została już wniesiona i jest to opłata roczna, wnoszona z góry, to zbywca nie ma prawa do żądania jej podziału i zwrotu w odpowiedniej wysokości?
Czy z opłaty za za gospodarowanie odpadami komunalnymi można finansować działania edukacyjne i informacyjne związane z nowym systemem gospodarki odpadami komunalnymi? A co jeśli nie zostaną one wykorzystane w bieżącym roku budżetowym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tekście zamieszczonym poniżej.
Podejmując polemikę z autorami artykułu „Premier odwołał dwóch wójtów” zamieszczonego w nr. 14 Wspólnoty z 12 lipca 2014 , str. 10–12, szczególnie w zakresie konkluzji dotyczącej terminu odwołania i wpływu silnego lobby nauczycielskiego na decyzje wojewodów i prezesa Rady Ministrów, zasugerować należy przede wszystkim sięgnięcie do podstaw, czyli idei samorządu terytorialnego.
Samorządem w Polsce nie rządzi ani urzędnik, ani polityk, ani ekspert, rządzą organy nadzoru. One zwykle, gdy mają do wyboru, czy samorząd coś może, czy nie – opowiedzą się za tym drugim. Król jest nagi.
Udostępnianie informacji publicznej kwalifikowanej jako informacja przetworzona jest szczególnie kłopotliwe. Wątpliwości dotyczą w pierwszej kolejności samego zaliczenia informacji objętej żądaniem do „informacji przetworzonych”, oceny, czy temu udostępnieniu towarzyszy szczególnie istotny interes publiczny, a wreszcie samej procedury postępowania, która nie została opisana w przepisach ustawy, a zwykło się ją konstruować na podstawie poglądów orzecznictwa.
Szczepienia przeciw grypie i rakowi szyjki macicy, stomatologia w pełnym zakresie dla uczniów, a nawet... profilaktyka ryzykownych stanów psychicznych. Gminy realizują coraz więcej programów zdrowotnych. Czy odciążanie NFZ ma sens? Pewne jest jedno: na takie działania stać tylko najbogatsze samorządy.
Rozmowa z Krzysztofem Kwiatkowskim, prezesem Najwyższej Izby Kontroli
Analiza kontroli przeprowadzonych w JST w latach 2011–2013 nie pozostawia złudzeń: przepisy są nieprecyzyjne, a samorządowcy popełniają tysiące błędów przy podejmowaniu decyzji administracyjnych. – Sprawdzamy wyłącznie przestrzeganie prawa i procedur, nie oceniamy celowości poszczególnych przedsięwzięć inwestycyjnych – zastrzega Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.
Uczęszczanie dzieci klas młodszych na dwie zmiany było stosowane w Pruszkowie od bardzo dawna. Chodzi o właściwe wykorzystanie sal – pisze Andrzej Królikowski, wiceprezydent Pruszkowa, w odpowiedzi na artykuł we „Wspólnocie”.
Sejm rozpoczął pracę nad rządowym projektem ustawy samorządowej. Po blisko dwóch latach prac jest szansa na jej uchwalenie. Niestety, wiele zapisów odbiega od pierwotnych założeń.
PSL proponuje obniżenie progu współfinansowania, powodującego wyłączenie zaciągniętych zobowiązań z limitu zadłużenia, z obecnych 60 do 30 proc. Chce też, aby pod pewnymi warunkami wyłączane były inwestycje ważne dla samorządów i współfinansowane z programów centralnych. Te zmiany to reakcja na postulaty samorządowców z Komisji Wspólnej.