Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Śląski Związek Gmin i Powiatów wspólnie z gminą i miastem Czerwionka-Leszczyny organizuje 6 czerwca VI Dzień Samorządu Terytorialnego w Województwie Śląskim.
Instytucja obligacji przychodowej jako papieru wartościowego o szczególnym charakterze wymaga spełnienia restrykcyjnych warunków. Należy jednak od razu rozwiać wątpliwości – do przeprowadzenia emisji potrzebne są wiedza i doświadczenie.
Problem składowania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest coraz większy. Egzekucja kar wymierzanych przedsiębiorcom bywa niemożliwa lub utrudniona. Nawet przyłapanie kogoś na gorącym uczynku nie musi prowadzić do nałożenia na niego sankcji. Śląski Związek Gmin i Powiatów postanowił przygotować propozycje zmian w prawie.
Blisko 6,5 miliarda złotych zapłaciło woj. mazowieckie od 2004 roku do marca 2014 z tytułu janosikowego. Podkarpacie otrzymało z tego aż 750 mln zł, a woj. lubelskie ponad 660 mln. Dziś, gdy Mazowsze stanęło na krawędzi niewypłacalności, a Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy o janosikowym za sprzeczne z ustawą zasadniczą, pojawia się pytanie o kierunek zmian w prawie. Co zrobić, aby Mazowsze stanęło finansowo na nogi, zaś inne województwa nie straciły na zmniejszeniu wysokości daniny wpłacanej przez ten region?
Region przeznaczy 2 miliardy złotych na realizację polityki terytorialnej. Oprócz poziomu wojewódzkiego i subregionalnego, jako jedyny w Polsce wyda część pieniędzy na poziomie powiatowym – ten pomysł spotkał się już w zeszłym roku z dużym zainteresowaniem Komisji Europejskiej.
Nie jest możliwe przeprowadzenie postępowania egzaminacyjnego dla osób ubiegających się o wydanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką bez uprzedniego powołania komisji.
Obowiązek dotyczący uzgodnienia z zarządcą drogi obsługi komunikacyjnej i możliwości włączenia do dróg publicznych ruchu drogowego związanego z planowanym przedsięwzięciem ma na celu zachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oznacza to, że obowiązek ten jest ewidentnie sprzeczny z istotą decyzji środowiskowej, która ma na celu zachowanie zasad ochrony środowiska.
Jakie różnice są przy składaniu oświadczeń majątkowych przez radnych i wójtów (burmistrzów, prezydentów) na koniec kadencji i na jej początek w porównaniu z tymi składanymi co roku na 31 grudnia? Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został pierwszy raz wyłożony do publicznego wglądu i poddany konsultacjom społecznym, a następnie trafił do wójta. Organ wykonawczy gminy stwierdził, że należy doprecyzować pewne zawarte w projekcie planu miejscowego zapisy. Czy na tym etapie wójt może z własnej inicjatywy wprowadzić kolejne zmiany (które nie wynikają ze złożonych przez społeczeństwo uwag) w projekcie planu miejscowego i ponownie wyłożyć zmieniony projekt tego planu do publicznego wglądu?
Wątpliwości dotyczą przetargu nieograniczonego realizowanego w oparciu o przepisy ustawy o zamówieniach publicznych na dowóz dzieci do punktu przedszkolnego. Przetarg ogłaszano kilka razy i ani razu nie dawał rozstrzygnięcia. Na ostatni wpłynęły dwie ważne oferty (znacząco różniące się ceną), z czego jedna (tańsza), po opinii komisji przetargowej, została wybrana. Oferent, który nie wygrał, nie skorzystał ze złożenia protestu do prezesa UZP. Po podpisaniu umowy z oferentem, który wygrał, przegrany złożył skargę na działania wójta do rady gminy. Komisja rewizyjna potwierdza uchybienia w postępowaniu gminy i wójta jako zamawiającego. Co tak naprawdę było źródłem konfliktu?
Dzięki nowelizacji ustawy prawo zamówień publicznych zamawiający będą mogli elastyczniej dopasować się do realiów rynku, a mali i średni przedsiębiorcy uzyskać dostęp do realizacji niewielkich usług, dostaw i robót budowlanych.
Cel wydawania gazety gminnej ma decydować o takim jej charakterze, który będzie odmienny od charakteru gazet lokalnych. Przede wszystkim ma ona informować mieszkańca o działaniach i zamierzeniach gminy i jej jednostek organizacyjnych (w tym gminnych osób prawnych) i np. ważnych wydarzeniach na terenie gminy. Powinien więc to być bardziej biuletyn informacyjny niż czasopismo czy dziennik.
Dla wielu samorządów podatek VAT stał się głównym tematem zainteresowania przy planowaniu i realizowaniu inwestycji. Kiedyś zwrot VAT był dla samorządów, szczególnie gmin, nieosiągalnym i trudnym do zastosowania mechanizmem, ale w ostatnich latach sytuacja ta uległa zmianie i dzisiaj wiele z nich skutecznie podejmuje próby odzyskania VAT-u.
Czy jest to dopuszczalne, aby grupa pracowników samorządowych, zatrudnionych w urzędzie lub starostwie, którego kierownik będzie ponownie ubiegał się o wybór na to stanowisko, brała czynny udział w działaniach podejmowanych w ramach prowadzonej kampanii?
U podstaw każdej współpracy powinna leżeć konkretna potrzeba, a jej celem muszą być korzyści wszystkich stron – wynik nie do osiągnięcia w pojedynkę. Efekty współpracy świetnie widać w gminie Bałtów, która w ciągu kilku lat z najbiedniejszego miejsca w woj. świętokrzyskim stała się centrum turystycznym z bezrobociem poniżej 2 proc.
Dzięki atrakcyjnemu położeniu, wyjątkowemu mikroklimatowi i wspaniałym krajobrazom, gmina zamienia się latem w licznie odwiedzany ośrodek wypoczynkowy. Morze, bogate w bursztyn plaże i pasmo wydm porośniętych borami sosnowymi, to bez wątpienia wielki potencjał tej niewielkiej gminy, ale nie tylko.
Najstarsze miasto na Mazowszu i jedno z najstarszych miast Polski. Malowniczo położone na wiślanej skarpie swoją historią sięga aż X wieku. Stąd też Płock może pochwalić się mnóstwem zabytkowych obiektów, które łącznie z położeniem miasta pośród pięknych lasów i licznych jezior tworzą ogromny, coraz częściej doceniany przez gości potencjał turystyczny gminy.
W literaturze ziemia janowska bywa nazywana perłą Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Nie ma w tym przesady, bo jej walory przyrodnicze i kulturowe są naprawdę wyjątkowe.
Liczba obiektów sakralnych z bogatą historią zapiera dech w piersiach. Ale Góra Kalwaria oferuje turystom więcej: od szlaków pieszych i rowerowych po spływy kajakowe i turnieje rycerskie. Idealna propozycja nie tylko na weekend.
Woda to największy potencjał turystyczny Bydgoszczy. Z roku na rok miasto jest odkrywane przez coraz większą liczbę turystów zainteresowanych nie tylko rekreacją wodną.
Gminy pochwaliły się dobrymi praktykami w zakresie promocji turystycznej. Kapituła konkursu „Gmina Przyjazna Turystom” wybrała 15 gmin, które powalczą o certyfikaty „Wspólnoty” oraz nagrodę główną: turystyczną aplikację mobilną.
Polscy konsumenci są coraz bardziej skłonni do zakupów przy ulicach handlowych. To wielka szansa dla miast – wynika z najnowszych badań firmy doradczej CBRE.
Starostowie domagają się władztwa podatkowego oraz nadania trwałego charakteru środkom na rozbudowę i remonty sieci dróg. Chcą też więcej pieniędzy na pieczę zastępczą i zadania z zakresu geodezji. Takie postulaty zgłosili podczas XVII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich w Poznaniu.
Wobec niedostatków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich szansą dla samorządów mają być pieniądze z polityki spójności. Nawet 50 proc. środków z regionalnych programów może trafić do gmin wiejskich – zapewniają przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Żywiołowa dyskusja, podjazdowe wojny, oskarżenia o nielegalne podrzucanie ulotek i próbę siłowej aneksji gminy niczym Krymu przez Rosję, wreszcie referendum i... nieco ponad pięćset głosów przewagi przesądza o przyszłości Zielonej Góry. Miasto wchłonie obwarzankową gminę. – To wielki krok do budowy metropolii – triumfuje prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. I pierwsze w Polsce zgodne połączenie gmin.
Białystok, gmina Sępólno Krajeńskie, Grodzisk Mazowiecki oraz Gdynia to laureaci prezydenckiego konkursu dla samorządów „Dobry Klimat dla Rodziny”.
Pierwsze Warszawskie Seminarium Prawnicze, które odbyło się 22 maja w Pałacu Kultury i Nauki pokazało, jak bardzo formuła zaproponowanych przez nas spotkań jest potrzebna radcom prawnym z urzędów i kancelarii obsługujących samorządy.
Nowe zadania dla samorządów i nowe pieniądze, ale pochodzące z opłat wnoszonych przez mieszkańców – takie są założenia reformy prawa wodnego.
Stworzenie algorytmu obliczania opłaty śmieciowej, rozdzielenie przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów – Ministerstwo Środowiska przedstawiło swoje propozycje nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.