Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Na terenach wyznaczonych przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej nie będzie można prowadzić zabudowy, a samorządy będą miały 18 miesięcy na dostosowanie planów zagospodarowania przestrzennego do przekazanych map ryzyka i zagrożenia powodziowego.
Powiat piaseczyński i jego gminy chcą wspólnie rozwijać turystykę i rekreację. Bo warszawiacy nie wiedzą, co mają tuż za miedzą. Zamiast nad mazurskimi jeziorami mogą mile i aktywnie spędzić weekend 30 km od Pałacu Kultury. Aby tak się stało samorządowcy zamierzają stworzyć zinstytucjonalizowaną platformę współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, samorządami, a organizacjami pozarządowymi.
Mieszkańcy organizują referendum w sprawie odwołania burmistrza małopolskiej gminy Brzeszcze, bo godząc się na budowę trasy S1... zmniejsza wydobycie w miejscowej kopalni.
Politolodzy twierdzą, że łatwiej pozbyć się politycznego konkurenta w referendum niż wygrać z nim w wyborach. Tym bardziej, że jak pokazują statystyki dążenie do referendum się zwyczajnie się opłaca. Lwia część wójtów czy burmistrzów wybranych we wcześniejszych wyborach wygrywa potem normalne wybory.
Rozmowa z dr Jarosławem Flisem, politologiem
Podatek od nieruchomości to najbardziej niewykorzystany potencjał dochodowy polskich miast – uważają przedstawiciele Związku Miast Polskich. Przymierzają się do nowej inicjatywy ustawodawczej. Chodzi o zróżnicowanie stawek podatku: w najbogatszych gminach stawki powinny być wyższe.
Warunkiem efektywnego funkcjonowania wspólnot samorządowych w Polsce jest podjęcie działań, których osią stałoby się stworzenie samodzielnego, zintegrowanego, profesjonalnie zarządzanego samorządu terytorialnego. Aby przybliżyć realizację tej wizji, przedstawiamy dwie zasadnicze i cztery mniejsze propozycje zmian ze sfery finansów.
Rozmowa z dr Jarosławem Nenemanem, ekonomicznym doradcą prezydenta Polski, współautorem (z prof. Pawłem Swianiewiczem i dr Julitą Łukomską) pomysłu na reformę podatku od nieruchomości.
Rozmowa z Robertem Gwiazdowskim, prezesem Centrum im. Adama Smitha.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw. To przełom w postępie informatyzacji państwa, wprowadzający wiele istotnych zmian w sferze komunikacji administracji z otoczeniem.
Aquapark to nie jest intratny biznes. Jak bardzo, najlepiej wiedzą samorządowcy, którzy zdecydowali się już na taką inwestycję. Jak maksymalizować przychody, aby strata była jak najmniejsza? Na co postawić nacisk zarządzając obiektem? Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu?
Jedną z form zapewnienia jednostkom samorządu terytorialnego udziału w dochodach publicznych jest częściowe przekazanie wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Skoro są to dochody własne, gmina powinna dysponować instrumentami prawnymi umożliwiającymi kontrolę rozliczenia przekazywanej kwoty. Oto zestaw porad, jak w praktyce taką kontrolę przeprowadzić.
Podstawowym skutkiem uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 1/13) jest konieczność składania przez gminy jednej deklaracji rozliczeniowej VAT. Deklaracja ma obejmować sprzedaż i zakupy (istotne z punktu widzenia VAT) realizowane bezpośrednio przez JST, a także przez jej jednostki budżetowe. Konsekwencją będzie diametralna zmiana zasad rozliczania VAT przez samorządy.
We wszystkich dotychczasowych przypadkach samorządów, które utraciły płynność finansową, przyczyną były nieodpowiednie decyzje organów samorządowych, podjęte bez zastanowienia się, jakie to przyniesie skutki a nie przyczyny obiektywne.
Czynności związane z obrotem nieruchomościami publicznymi budzą kontrowersje. Z jednej strony otwiera się dyskusja na temat zasadności stosowania bonifikat w poszczególnych przypadkach – zwłaszcza wobec konieczności utrzymania dyscypliny finansów publicznych. Z drugiej strony pojawiają się spory pomiędzy podmiotem publicznym (zbywcą nieruchomości) a nabywcą w zakresie realizacji postanowień umownych.
W wyniku nowelizacji przepisów nastąpiła istotna zmiana w zakresie potwierdzania uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Obecnie to starosta wydaje zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi, po złożeniu odpowiednich dokumentów i zapłaceniu właściwej kwoty.
Zamawianie świadczeń zdrowotnych odbywa się w trybie konkursu ofert i wymaga znajomości kilku aktów prawnych. Przy czym nie zawsze są one ze sobą spójne.
Skarb Państwa statio fisci prezydent miasta przejął na własność za odszkodowa-niem nieruchomości tej gminy (miasta) pod budowę drogi. Wojewoda, w oparciu o przepisy ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakre-sie dróg publicznych (dalej ustawa), wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji drogi krajo-wej. Z dniem, z którym ta decyzja stała się ostateczna, nieruchomości gminne, wskazane w jej treści, stały się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa (art. 12 ust. 4 ustawy). Z kolei odrębną decyzją Wojewoda ustalił na rzecz gminy (miasta) odszkodowanie za wy-właszczone nieruchomości, przy czym wypłaty odszkodowania na rzecz gminy (miasta) dokona prezydent miasta. Czy w sytuacji, gdy Skarb Państwa statio fisci prezydent miasta przejął na wła-sność za odszkodowaniem nieruchomości gminy (miasta) pod budowę drogi, doszło do dostawy towaru (nieruchomości), która powodowała powstanie zobowiązania podatko-wego w podatku VAT?
Czy przepisy prawa pozwalają na wskazywanie prywatnego, dowolnego adresu do doręczania korespondencji przez przewodniczącego rady gminy?
Pozwolenie na budowę zawiera element potencjalności. Stroną tego postępowania powinny być zatem nie tylko osoby, których interes prawny zostaje naruszony określonym rozwiązaniem projektowym, ale i takie, na których nieruchomości obiekt projektowany może oddziaływać.
Gdyby istniała potrzeba i wola wyposażenia sołectw w zdolność sądową, znalazłoby to wyraz w zapisach ustawy o samorządzie gminnym. Skoro takiego przepisu nie ma, należy uznać, że wolą ustawodawcy było podporządkowanie sołectw w tym zakresie gminom, które zostały wyposażone w osobowość prawną, a w konsekwencji również sądową.
Wprowadzenie możliwości zawieszenia obniżki dochodowej w przypadku niedokonywania przez użytkownika lokalu opłat za lokal, w tym nierealizowania umowy ugody na spłatę zadłużenia nie znajduje oparcia w ustawie o ochronie praw lokatorów.
Właściciele nieruchomości zapomnieli wpisać numery PESEL, błędnie obliczyli stawkę opłaty od nieruchomości, albo nie zadeklarowali, czy chcą segregować odpady. Urzędnicy gminni weryfikujący poprawność złożonych deklaracji mają masę pracy z wzywaniem mieszkańców do usunięcia błędów. W niektórych miastach potrwa to nawet do końca tego roku.
Warszawa wciąż ma kłopoty z przetargiem na odbiór odpadów. Firma śmieciowa drugi raz zaskarżyła jego warunki, bo nie premiują zaawansowanych technologii odzysku surowców.
Regionalne Izby Obrachunkowe wciąż informują o błędach w uchwałach dotyczących nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi. Eksperci spółki MUNICIPIUM przyznają, że w wielu gminach samorządowcy nadal mają wątpliwości, czy przyjęte zasady są w pełni poprawne i dają urzędnikom skuteczne narzędzia codziennej pracy. MUNICIPIUM SA zaprasza gminy do udziału w kompleksowym programie usług doradczych, w ramach których eksperci pomagają rozwiązać indywidualne problemy związane z przyjętym modelem segregacji odpadów, sposobami obliczania stawek opłat za odbiór odpadów, funkcjonowaniem Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, sprawozdawczością, deklaracja składanymi przez spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, egzekucją opłat, naliczaniem w drodze decyzji wysokości opłaty w przypadku niezłożenia deklaracji przez właściciela nieruchomości. Jeżeli potrzebujesz fachowej pomocy, zgłoś się do udziału bezpłatnych usługach doradczych. Więcej informacji pod nr 22 242 80 55/52, www.wspolnota.org.pl.
Wdrożenie systemu to dla samorządu ogromny wysiłek – uważają urzędnicy z pomorskiej gminy Pszczółki. Mimo to zapięli wszystko na ostatni guzik i od 1 lipca gospodarują odpadami według nowych zasad.
Po finansowanie inne niż kredyt polscy samorządowcy sięgają coraz chętniej, chociaż zdaniem ekspertów raczej nie ma co liczyć na to, że w najbliższej przyszłości pożyczki odejdą do lamusa.
Winobranie to jedyna impreza w Polsce, na której można posmakować wina produkowanego w lokalnych winnicach, kupić sadzonki winorośli, zwiedzić okoliczne plantacje, a przy okazji dobrze się zabawić.
Zakład Usług Komunalnych w Warce zrealizuje pierwszy na Mazowszu z obszaru efektywności energetycznej, wykorzystując pożyczkę z programu JESSICA.