Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Bronisław Komorowski powinien skierować ustawę przedszkolna do Trybunału Konstytucyjnego uważają samorządowcy. Ich zdaniem zaburza ona podział na zadania zlecone i własne, a wciąż projektowane rozporządzenie w sprawie podziału i rozliczenia środków z dotacji uniemożliwia jednoznaczne określenie czy i komu nowe rozwiązanie opłaci się finansowo.
Najbliższe pół roku będzie kluczowe dla wytyczenia kierunku cyfrowego rozwoju Polski. Powinniśmy jak najszybciej wypracować nowe cele i projekty, jakie wpiszemy w programy na lata 2014–2020.
Przewodniczącemu rady gminy lub powiatu przybędzie dodatkowe zadanie – reprezentacja rady przez sądami administracyjnymi w sprawach dotyczących uchwał wydawanych przez radę. W Sejmie trwają prace nad odpowiednią zmianą przepisów w tym zakresie.
Projekt Dolina Zielawy, czyli partnerstwo pięciu gmin z woj. lubelskiego, został laureatem pierwszej edycji Nagrody Obywatelskiej, przyznawanej przez Prezydenta RP. Nagrodzona została współpraca wójtów skutecznie wprowadzających w życie zasadę, że większy może więcej.
Większość powiatów woj. pomorskiego podpisała wyjątkowe w skali kraju porozumienie, powołujące do życia program „Sprawna Administracja Geodezyjna i Kartograficzna” (SAGiK). Samorządy zyskały możliwość wspólnego rozwiązywania problemów, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz wypracowywania nowych, efektywnych rozwiązań.
Rozmowa z Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa wielkopolskiego, wiceprzewodniczącym Komitetu Regionów.
Rozmowa z Eugeniuszem Gołembiewskim, burmistrzem miasta Kowal, członkiem zespołu ds. finansów KWRiST
Wydając 24 czerwca br. uchwałę w poszerzonym siedmioosobowym składzie (I FPS 1/13), Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował powszechną dotąd praktykę odrębnej rejestracji jednostek budżetowych gminy dla celów podatku od towarów i usług. Dla znacznej większości gmin oznacza to rewolucję w bieżących rozliczeniach VAT i – przynajmniej teoretycznie – potencjalne korekty uprzednio złożonych deklaracji za okres nieprzedawniony, z trudnymi do określenia skutkami finansowymi.
Z przeprowadzonej analizy dotyczącej funkcjonowania funduszu sołeckiego wynika, iż zmiany wprowadzone od 2009 roku mają pozytywny wpływ na aktywizację społeczności lokalnych w zakresie wydatkowania środków funduszu. Zwiększa się liczba jednostek, które tworzą fundusz sołecki jak również wielkość środków przekazywanych na ten cel zarówno z budżetów gmin, jak i budżetu państwa. Wprowadzone rozwiązania pozwalają mieszkańcom w większym stopniu decydować o kierunkach wydatkowania środków publicznych.
W poprzednim opracowaniu (Wspólnota nr…) rozstrzygaliśmy problemy związane z rozliczeniem zadania publicznego. Jak wcześniej napisałem, finansowanie sportu może odbywać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest promocja gminy poprzez sport. Z literalnego tłumaczenia promocja jest jednym z narzędzi oddziaływania na rynek. Do kompletu potrzeba jeszcze produktu i dystrybucji. Wszystko razem składa się na sposób, w jaki oddziałujemy na otoczenie.
Czy rada gminy może odrzucić wniosek mieszkańców o podział gminy w przypadku gdy spełnia on wymogi formalne?
Jak interpretować przesłankę dotyczącą wykluczenia wykonawcy z powodu złożenia nieprawdziwych informacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego?
Radny nie może dzierżawić gruntów rolnych położonych na terenie powiatu, w którym posiada mandat. Zdaniem WSA w Krakowie dzierżawienie wystarczy, by przyjąć, że radny prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia powiatu.
Zakaz umieszczania na przystankach innych informacji lub reklam niż te, które dotyczą rozkładu jazdy wynika bezpośrednio z ustawy Kodeks wykroczeń. W związku z tym niedopuszczalne jest powtarzanie tego zakazu w akcie prawa miejscowego.
Czy zaległości w uiszczaniu opłaty śmieciowej można przekazać do urzędu skarbowego nie angażując w egzekucję własnych zasobów w gminie? Jak naliczyć opłatę, gdy mieszkaniec zmieni deklarację w ostatnim dniu miesiąca? W ramach usług doradczych eksperci Municipium SA pomagają małym gminom realizować zapisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku.
Wśród wielu zmian dotyczących nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi szczególną uwagę przykuwa możliwość wprowadzenia dopłat. Niestety, przepisy zostały sformułowane bardzo nieprecyzyjnie.
Nowe zasady są potrzebne, ale suche zapisy w prawie mentalności mieszkańców nie zmienią – tak rewolucję śmieciową komentują urzędnicy z gminy Wojnicz. Zapewniają, że wszystkie formalne wymogi wypełnili i nowy system wystartował zgodnie z planem
Problem niespełnienia wymogów nowych przepisów ustawy o finansach publicznych może w następnych latach dotyczyć nawet połowy samorządów. Tak wynika z analizy samorządowych WPF po uwzględnieniu niewielkich korekt zmierzających do ich urealnienia. Prezentujemy pierwsze w pełni niezależne opracowanie na ten temat.
W maju br. Ministerstwo Finansów obliczyło, że 129 samorządów nie uchwali budżetów na rok 2014. Tyle nie będzie bowiem w stanie spełnić relacji z art. 243 ustawy o finansach publicznych, czyli tzw. indywidualnego wskaźnika obsługi zadłużenia. Mateusz Klupczyński w artykule pt. „Na papierze nie jest źle”, zamieszczonym w 13 nr „Wspólnoty”, odnosi się krytycznie do tej prognozy, stawiając tezę, że sytuacja finansowa samorządów jest w rzeczywistości... dużo gorsza.
Samorządowcy po raz kolejny mieli okazję sprawdzić swoje siły na dwukilometrowej trasie biegu samorządowego „Bursztyn Jarosławca”. To już siedemnasta edycja zawodów organizowanych przy okazji „Biegu po plaży” w nadmorskim kurorcie.
„Cyfrowa modernizacja Polski” to temat dziewiętnastego Forum Teleinformatyki, które odbędzie się 26–27 września w Centrum Konferencyjnym BOSS w warszawskim Miedzeszynie.