Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Mamy dość niejasnych ustaleń i kwot branych z sufitu. „Wspólnota” walczy o przejrzystość zasad ustalania kwoty subwencji oświatowej dla JST, które Ministerstwo Finansów objęło niezrozumiałą tajemnicą. To, że pieniędzy na oświatę jest za mało, wiemy wszyscy. Bez wzorów, jakie stosuje ministerstwo, i danych, które posiada, nie sposób jednak powiedzieć, ani ile brakuje, ani co można z tym problemem zrobić. Jeśli ministerstwo nie ujawni danych, pójdziemy do sądu.
Nieuwzględnianie skutków podwyżek nauczycieli oraz istnienia oświaty niepublicznej i publicznej prowadzonej przez inne podmioty powoduje niedoszacowanie subwencji – twierdzi poseł Lech Sprawka.
Szkoły publiczne mogą być prowadzone tylko przez podmioty publiczne – uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego. Wniosek o zbadanie przepisów pozwalających na prowadzenie szkół publicznych innym podmiotom ZNP skierował do Trybunału Konstytucyjnego.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zakończyło konsultacje założeń do ustawy samorządowej i zabrało się do pisania projektu ustawy.
Samorządowcy z woj. warmińsko-mazurskiego rozpoczęli walkę ze spółką PKP PLK, która na początku roku przedstawiła plan likwidacji nierentownych linii kolejowych – aż 15 proc. cięć ma dotyczyć tego regionu. Zlikwidowane mają zostać odcinki: Czerwonka–Orzysz–Ełk, Pisz–Ełk, Kętrzyn–Karolewo, Szczytno–Ostrołęka, Szczytno–Pisz, Działdowo–Brodnica,. Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz alarmuje, że po likwidacji linii do Szczytna wschód regionu zostanie odcięty od lotniska w Szymanach. Władze Pisza obawiają się, że zamknięta linia zostanie zdewastowana i nigdy nie wróci do życia. A Janusz Alicki, wicestarosta mrągowski, mówi, że kolej nie wykorzystuje środków zewnętrznych na modernizację linii, a z drugiej zamyka torowiska, bo na ich remont nie ma pieniędzy. Spółka PKP PLK, która zarządza infrastrukturą kolejową w Polsce, zapowiedziała na kwiecień serię spotkań z samorządowcami, na których być może uda się wypracować nowe zasady współpracy.
Gmina wiejska Słupsk powinna ponosić koszty oświetlenia drogi ekspresowej – orzekł Sąd Rejonowy w Słupsku w powtórnym procesie.
Nawet jeżeli konsultacje społeczne są fasadowe, bo ich wynik nie jest respektowany przez burmistrza albo radnych, to nabierają one znaczenia w długoterminowej perspektywie. To forma nacisku społecznego, a nawet żółta kartka pokazywana władzy.
W Sejmie ruszyły prace nad projektem ustawy zmieniającej postępowanie przy scalaniu i wymianie gruntów, przygotowanym przez posłów PSL. Projekt dostał już poparcie rządu.
To będzie taka atrakcja, że pół Polski przyjedzie – Adam Tobota, wójt Mielnika, nie kryje dumy z parku historycznego „Trylogia”. – Niebezpieczna i nieprzemyślana inwestycja, wójt nie skonsultował jej z nami, a każdego, kto ośmiela się go skrytykować, traktuje jak wroga – odpowiada Andrzej Maruszeczko, który stanął na czele grupy zbuntowanych mieszkańców. 21 kwietnia w referendum w sprawie odwołania wójta okaże się, kto z próby sił wyjdzie zwycięsko.
Ostatecznie pięć podmiotów stara się o akcje PKL, właściciela kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Wśród nich nie ma już Słowaków.
Rewitalizując zabytkowe budynki, nie warto ograniczać się do remontu elewacji i stropów. Najlepsze efekty uzyska się łącząc całościowe prace na zewnątrz i wewnątrz budynku z działaniami o charakterze ekonomicznym i społecznym: zmianą stawek czynszów czy programem wymiany mieszkań. Tak zrobiono we Wrocławiu.
Rewitalizacje zabytkowych obszarów najczęściej wiążą się z koniecznością przeprowadzenia badań i nadzoru archeologicznego. Dla wielu to zło konieczne. Niesłusznie, bo oprócz obowiązków prace archeologiczne przynoszą sporo pozytywów, a koszty podlegają w dużej mierze refundacji.
Według wyników kontroli wykorzystania dotacji oświatowych przeprowadzonych przez Wydział Audytu i Kontroli Urzędu Miasta Lublina, statystycznie co trzecia złotówka ze skontrolowanych dotacji została źle wydatkowana. Tylko w jednej jednostce cała kwota dotacji została wydana zgodnie z przeznaczeniem.
Pisma w postępowaniu administracyjnym doręczać można także w siedzibie organu. Należy jednak pamiętać przy tym o kilku dodatkowych obowiązkach.
Mija właśnie rok od wejścia w życie przepisów wprowadzających obowiązek prowadzenia metryk spraw w postępowaniu administracyjnym i podatkowym. Pomimo głosów płynących ze środowiska samorządowego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie zdecydowało się na razie na zmiany w zakresie spraw wyłączonych spod tego obowiązku.
Jeżeli modernizacja remizy ma być finansowana w całości ze środków finansowych pochodzących z budżetu gminnego to punktem wyjścia jest zaplanowanie tego wydatku w budżecie. Wydatek ten może obejmować koszty projektu technicznego modernizacji jak i same koszty wykonania modernizacji. Konieczne jest oszacowanie w budżecie wysokości tych wydatków.
O udzielenie zamówienia mogą ubiegać sie wykonawcy, którzy spełniają warunki dotyczące posiadania wiedzy i doświadczenia. Jest to najważniejszy zapis specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej SIWZ), który kwalifikuje – bądź nie – danego wykonawcę do wzięcia udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Nieprawidłowo postawione warunki mogą skrzywdzić wykonawców, rzucić cień podejrzenia na zamawiającego o brak bezstronności lub dać możliwość nierzetelnemu podmiotowi uzyskać zlecenie.
Po opublikowaniu w numerze 5/2013 rozmowy z dr. Przemysławem Polańskim z C.H. Beck i Adamem Grytnerem z ABC PRO na temat połączenia narzędzia do redagowania aktów prawnych Legislator z systemem informacji prawnej Legalis Wydawnictwa C.H. Beck w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony.
Gmina jest właścicielem kompleksu gruntu rolnego, na którym znajdują się udokumentowane pokłady żwiru. Podstawą wpisu do księgi wieczystej prawa własności na rzecz gminy była decyzja komunalizacyjna. W rejestrach geodezyjnych z 1964 roku odnośnie do tych nieruchomości widnieje zapis: mienie wsi. Czy gmina przeznaczając nieruchomość do sprzedaży, musi posiadać pozytywną opinię zebrania wiejskiego?
Czy pracownik samorządowy pracujący w referacie gospodarki komunalnej na stanowisku operatora koparkoładowarki może w trybie przetargowym dzierżawić grunty mienia komunalnego.
Czy obecność w komisji rewizyjnej przedstawicieli istniejących w radzie klubów radnych jest obowiązkiem, czy przywilejem? Czy klub ma obowiązek skierować swojego przedstawiciela do pracy w tej komisji? Czy rada ma prawo nie przyjąć rezygnacji radnego z pracy w komisji, w tym komisji rewizyjnej?
Czy istnieje możliwość zmiany przeznaczenia gruntów rolnych w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?
Projekt budowlany zatwierdzony decyzją o pozwoleniu na budowę stanowi jej integralną część, w związku z czym jest dokumentem stanowiącym informację publiczną.
Pozwolenie na wznowienie robót budowlanych w sytuacji, gdy zostały one już wcześniej rozpoczęte, wydaje powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
Uchwała rady gminy o utworzeniu, likwidacji, przekształceniu zakładu budżetowego jest indywidualnym aktem organizacyjnym.
Zaczynamy kolejną fazę realizacji „Ogólnopolskiego programu szkoleń wspierających wdrożenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi”. Eksperci bezpłatnie pomogą gminom znaleźć optymalne dla nich rozwiązania.
Zamieszanie z ustalaniem opłat śmieciowych, opóźnione przetargi, w których głównym kryterium jest cena, działanie na ostatnią chwilę – to zaprzeczenie idei rewolucji śmieciowej. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ostrzega: grozi nam wysyp nowych dzikich wysypisk śmieci!
Czy zgodnie ze znowelizowaną w 2013 r. ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wójt gminy ma obowiązek prowadzić egzekucję opłat za odbiór odpadów?
Ustawa jest potrzebna, ale samorządy nie są przygotowane finansowo na realizację jej założeń – to stanowisko gminy Bolesław w sprawie nowych zasad gospodarowania odpadami. Samorządowcy boją się o los gminnej spółki, która do tej pory odbierała odpady.
W zachodniopomorskim Słajsinie otwarto Regionalny Zakład Gospodarowania Odpadami. Inwestycja kosztowała blisko 110 mln zł.
400 tys. zł rocznie przeznacza Lublin na konkurs dla filmowców, którzy „ulokują” miasto w swoich produkcjach. To świetna promocja, emitowany właśnie serial „Wszystko przed nami”, którego akcja rozgrywa się w Lublinie, przynosi miastu realne korzyści.
Ogromny park rozrywki, na wzór francuskiego Puy du Fou, chce zbudować we wsi Kownaty pod Torzymiem w woj. lubuskim konsorcjum holendersko-francuskie. Inwestorzy są już właścicielami gruntów.
W mediach pojawia się sporo informacji na temat wstrzymania budowy dróg z winy ekologów. A to znaleziono jakiegoś ślimaczka i wstrzymano budowę obwodnicy Poznania, w innym miejscu natrafiono na rybkę i opóźni się budowa wschodniej obwodnicy Warszawy. Zapomina się jednak o dokumencie, którego nie przygotowują ekolodzy, lecz inwestorzy!
Coraz więcej polskich miast organizuje „Weekendy za pół ceny”, kiedy można zanocować, zjeść, zabawić się i zobaczyć atrakcje turystyczne o połowę taniej. Toruń, Gdańsk i Poznań szykują kolejne edycje akcji.