Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 9/11 - listopada 30, 2019

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Jak państwo wspiera ekorolników

Działania podejmowane od lat na rzecz rozwoju ekorolnictwa w Polsce i wprowadzania do sprzedaży jego produktów były niespójne i nieskuteczne – uważa Najwyższa Izba Kontroli.

Zaloguj się i czytaj więcej

Tomasz Telesiński*

Czy można opodatkować przedsiębiorców rolnych

W opinii Zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski przedsiębiorcy rolni, którzy prowadzą działalność na dużą skalę (szczególnie w zakresie hodowli), nie różnią się w swojej aktywności od przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Jednocześnie ich działania, mimo pozytywnego wpływu na rynek pracy i zaopatrzenie, generują liczne wyzwania inwestycyjne ze strony JST (np. poprawę jakości infrastruktury), co jest trudne do sfinansowania ze środków budżetowych opartych na podatku rolnym.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jacek Piechota*

Starosta decyduje, z którym kołem łowieckim podpisze umowę dzierżawy

Głośnym echem w środowisku łowieckim i samorządowym odbił się wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie z 12 września 2019 roku, który uznał prawo starosty do oceny kół łowieckich wskazanych we wniosku PZŁ jako kandydatów na dzierżawcę danego obwodu łowieckiego. Co więcej, sąd uznał, że starosta może wybrać na dzierżawcę koło niewskazane przez PZŁ.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Kiedy sołtys potrzebuje pomocy

Sołtys to całodobowy dyżurny. Lider wsi, gospodarz, inicjator rozwoju, organizator życia kulturalno-społecznego, mediator pomiędzy samorządem gminnym a mieszkańcami wsi. Ale czasami sam potrzebuje pomocy. Wtedy może liczyć na nas – mówi Edward Jednoszewski, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Fundusz sołecki pomaga w integracji

Stodoła w Brożcu, altana w Kolejce, ścieżka rekreacyjna w Nowej Wsi Głubczyckiej – to nagrodzone projekty w ramach regionalnego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Nagrody finansowe przekazane przez opolski urząd marszałkowski trafiły również do wyróżnionych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Róża Somla-Dembowska

Powrót do korzeni. Jak przygotować książkę o historii wsi

Zainspirowana przez najbliższych do poznania dziejów swojej rodziny Róża Somla-Dembowska poznała historię wsi Stok Lacki. Zebrany materiał umożliwił jej między innymi wydanie kilku książek, w tym najnowszej: „Dzieje wsi Stok Lacki od 1471 roku”.

Zaloguj się i czytaj więcej

Justyna Kamińska

Pasywne przedszkole w Grabówce

1800 metrów kwadratowych, siedem sal dydaktycznych, sala wielofunkcyjna, pełne zaplecze, a także taras i plac zabaw – tak wygląda nowe przedszkole samorządowe w sołectwie Grabówka (gmina Supraśl). Budowa trwała 14 miesięcy i kosztowała ponad 7,5 mln zł.

Zaloguj się i czytaj więcej

Centrum Aktywności Lokalnej w Wielkich Bałówkach

Władze niewielkiej gminy Kurzętnik w woj. warmińsko-mazurskim znalazły sposób na zagospodarowanie zabytkowego budynku dawnej szkoły podstawowej w Wielkich Bałówkach. Kosztem 2,5 mln zł wyremontowano go i stworzono Centrum Aktywności Lokalnej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Sławomir Bukowski

Wydatki na oświatę rosną nam lawinowo

W 2020 roku subwencja oświatowa wyniesie 33 mln zł, podczas gdy utrzymanie naszych szkół szacujemy na 74 mln. W porównaniu z 2019 rokiem koszty wzrosną o 11 mln zł, tymczasem subwencja o około 2 mln. Nie zgadzam się z argumentami, że takie dysproporcje pomiędzy subwencją a wydatkami wynikają z niezaradności samorządów, chętnie bym się tej zaradności od pana ministra nauczyła – mówi Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane