W samorządach

Zwiększenie subwencji oświatowej - majowe terminy

W maju mijają pierwsze w tym roku terminy ubiegania się o zwiększenie subwencji oświatowej. Chodzi m.in. o dodatkowe pieniądze na wyposażenie szkół. Środki dzielone są między samorządy z rezerwy subwencji.

28 maja - zdarzenia losowe

Do 28 maja samorządy mogą składać do Ministerstwa Edukacji i Nauki wnioski o dofinansowanie usuwania skutków zdarzeń losowych w budynkach szkół i placówek oświatowych (oprócz przedszkoli). Chodzi o zdarzenia losowe, które wystąpiły pomiędzy październikiem 2020 r. a marcem 2021 r. (pozostałe należy zgłaszać w terminie do 40 dni od daty wystąpienia zdarzenia, jednak nie później niż do 8 października 2021 r.).
Do wniosku należy dołączyć kopię dokumentu (decyzja, nakaz lub informacja ze zdarzenia) wydanego przez państwowe organy nadzoru (państwowy inspektor nadzoru budowlanego, jednostka państwowej straży pożarnej). Dokumenty powinny zawierać informacje o rodzaju zdarzenia i dacie jego wystąpienia oraz opis zniszczeń. Należy także dołączyć dokument potwierdzający zaplanowanie środków własnych przez JST w par. 4270 w odpowiednim rozdziale klasyfikacji budżetowej.
„Szkody wynikające z naturalnej eksploatacji lub zużycia materiałów (np. pęknięta rura, awaria systemu c.o.) nie zaliczają się do kategorii szkód losowych” – podkreśla przy tym MEiN. „Wsparcie z rezerwy dotyczy tylko budynków szkół i placówek oświatowych, natomiast nie obejmuje usuwania uszkodzeń innych obiektów np. ogrodzeń, chodników, boisk, placów zabaw”.

28 maja - nowe pomieszczenia

Samorządy mogą starać się o zwiększenie subwencji oświatowej na doposażenie publicznych szkół i placówek oświatowych w zakresie pomieszczeń do nauki w nowowybudowanych budynkach lub nowych pomieszczeń do nauki uzyskanych w wyniku adaptacji. 28 maja kończy się I tura przyjmowania wniosków w tej sprawie. Rzecz dotyczy pomieszczeń do nauki oddanych do użytkowania/zaadaptowanych pomiędzy od 25 września 2020 r. a 31 marca 2021 r. Dofinansowanie dotyczy także sprzętu szkolnego i pomocy dydaktycznych do nauki w nowowybudowanych pomieszczeniach. Do wniosku należy dołączyć:
- w przypadku pomieszczeń do nauki w nowo wybudowanych obiektach - pozwolenie na użytkowanie nowego obiektu lub wstępny (końcowy) protokół odbioru;
- w przypadku pomieszczeń do nauki zaadaptowanych z innych pomieszczeń szkolnych nie pełniących funkcji dydaktycznych - protokół odbioru robót;
- wykaz zakupionego w roku bieżącym lub planowanego do zakupienia sprzętu szkolnego oraz pomocy dydaktycznych odrębnie dla każdego pomieszczenia.

28 maja - korekta błędów

Także do 28 maja możne składać w MEiN wniosek o korektę części oświatowej subwencji ogólnej, jeśli przy agregowaniu danych systemu informacji oświatowej przez resort doszło do błędów.

31 maja - pomoce dydaktyczne

Tego dnia mija termin, by wystąpić do ministerstwa o środki na wyposażenie szkół podstawowych w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych (biologia, geografia, chemia i fizyka). Dofinansowanie dotyczy szkół podstawowych, które nie skorzystały ze środków finansowych na to zadanie z rezerwy subwencji oświatowej w latach 2018-2020. Do wniosku należy dołączyć wykaz pomocy dydaktycznych zakupionych w roku bieżącym lub planowanych do zakupienia odrębnie dla każdej szkoły i do każdego przedmiotu.

fot. Pixabay

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane