W samorządach

Zagraniczne media o walce ze smogiem w Krakowie

Sławomir Bukowski

23.01.2020

Do Krakowa coraz częściej zgłaszają się dziennikarze ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Japonii czy Szwajcarii. W relacjach podkreślają rozwiązania stosowane w kontekście walki ze smogiem.

– Z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie prasy zagranicznej, mediów międzynarodowych działaniami miasta, które mają na celu poprawę jakości powietrza. Kraków przeszedł długą drogę od momentu, kiedy wskazywano, że jest to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc do stanu obecnego, kiedy staliśmy się liderem w skali kraju wdrażając całe spektrum programów antysmogowych. Zanieczyszczenie powietrza to nie tylko problem tego regionu czy Polski. Na mapie świata widać sporo takich obszarów, dlatego tym bardziej mobilizuje nas to do dalszej pracy i dzielenia się doświadczeniami – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

W ostatnich miesiącach o działaniach Krakowa na rzecz poprawy jakości powietrza informowały portale i telewizje: „Bloomberg” ze Stanów Zjednoczonych, „Monocle” i „Thomson Reuters Foundation” z Wielkiej Brytanii, „Deutsche Journalistenschule” z Niemiec, „Le Temps” ze Szwajcarii, FUJI TV z Japonii, „Neue Zürcher Zeitung” z Austrii, TV CBC z Kanady. Ostatnio relację przygotowywał Matteo Alviti – dziennikarz włoskiej telewizji publicznej RAI.

– Przyjechaliśmy do Polski, żeby stworzyć materiał telewizyjny o walce ze zmianami energetycznymi i wprowadzaniem nowych źródeł energii. Wiem, że Kraków prowadzi skuteczną walkę z zanieczyszczeniem powietrza, odnosi się tu sukcesy i to chcielibyśmy pokazać. Ten region był w przeszłości zanieczyszczony zarówno z powodu problemu ze spalaniem węgla, jak i produkcję stali. Chcielibyśmy pokazać ten problem w szerszym kontekście – mówi Matteo Alviti.

Jak zaznaczył, we Włoszech również jest problem z zanieczyszczeniem powietrza oraz ze smogiem. – Dotyczy to głównie północnych Włoch, gdzie jest więcej zakładów przemysłowych. Położenie geograficzne tych miejsc, podobnie jak i Krakowa, ma wpływ na utrzymywanie się zanieczyszczeń. Jest wiele porównywalnych problemów, które mamy we Włoszech, takich jak problem spalin samochodowych i korków, w wielu miastach pomogło ograniczenie podróży samochodów i wpłynęło to pozytywnie na jakość powietrza – zaznacza.

Działania Krakowa zostały również docenione w rankingu „New York Timesa”. Miasto zajęło 14. miejsce. Kraków wyróżniono nie tylko za bogatą historię, kulturę i architekturę. Podkreślono, że w ostatnim czasie koncentruje się na poprawie jakości powietrza i współtworzonych z mieszkańcami akcjach zazieleniania miasta.

Oprac. na podst. inf. UM Kraków