Dyrektor szkoły decyduje samodzielnie w sprawach zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki.
Przepisy prawa pracy nie wprowadzają żadnych ograniczeń dotyczących podstawy wykonywania pracy przez emerytów. Pracodawca, formalnie, ma pełną swobodę w wyborze takich pracowników. Ustawodawca jak również orzecznictwo udzielają pełnej ochrony pracownikom na emeryturze. Kodeks pracy wręcz zawiera przepisy nakazujące równe traktowanie pracowników w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych bez względu na wiek. Osiągnięcie wieku emerytalnego czy też bycie emerytem nie uzasadnia nierównego traktowania w stosunkach pracy. Naruszenie zasady równego traktowania z powodu wieku lub faktu, że jest emerytem w polskim prawie jest niedopuszczalne. Oczywiście od każdej reguły istnieją również wyjątki, ale są one w przepisach dość ogólnikowe i niejasne. Ustawodawca dopuszcza „dyskryminację” przy nawiązaniu lub rozwiązania stosunku pracy, gdy jest to uzasadnione ze względu na rodzaj pracy, warunki jej wykonywania lub wymagania zawodowe stawiane pracownikom. Każdy taki przypadek winien być analizowany indywidualnie.
Regulacje Karty Nauczyciela nie ustanawiają żadnych odrębnych zasad w odniesieniu do zatrudniania w szkole emerytowanych nauczycieli, nie wprowadzają też żadnych ograniczeń (zakazów) w tej materii.
Zgodnie z regulacją art. 39 ust. 3 pkt 1, dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki. Przez „zatrudnianie i zwalnianie” należy rozumieć odpowiednio nawiązywanie i rozwiązywanie stosunków pracy z pracownikami szkoły lub placówki, niezależnie od ich statusu prawnego.
Jako „kierownik zakładu pracy” dyrektor szkoły wykonuje wszystkie kompetencje, jakie przepisy prawa pracy (zarówno ogólnego, jak i nauczycielskiej pragmatyki, tj. ustawy Karta Nauczyciela) rezerwują dla „pracodawcy” czy też „szkoły”.
Autor jest sekretarzem gminy Krajenka.