W samorządach

„Wspólnota” czeka na Was na World Urban Forum w Katowicach

Zapraszamy na stoisko nr 92 w pawilonie 2, w pobliżu biblioteki. Specjalnie na wydarzenie przygotowaliśmy anglojęzyczne wydanie naszego pisma.

11. sesja Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum 11) to największe globalne wydarzenie dotyczące miast. Odbędzie się w dniach 26-30 czerwca 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz w Spodku. Sydarzenie organizowane jest przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Urząd Miasta Katowice. Celem jest promocja zrównoważonego rozwoju miast i dyskusja nad wyzwaniami, które przed nimi stoją. W trakcie trwania sesji będzie można aktywnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach organizowanych przez uczestników (Networking events, Training events, Voices from Cities, SDGs in Action, Urban Library, ONE UN) oraz wziąć udział w charakterze słuchacza w spotkaniach przygotowanych przez UN-Habitat (Dialogues, Roundtables, Special Sessions, Assemblies).

– Podczas jedenastego Światowego Forum Miejskiego będziemy angażować się w dyskusje o problemach współczesnych miast. Analiza działań realizowanych w Katowicach na wielu płaszczyznach: społecznych, gospodarczych i środowiskowych, dokonana pod kątem opracowanych przez ONZ siedemnastu celów zrównoważonego rozwoju, pomogła wskazać te dziedziny, o których warto będzie porozmawiać podczas WUF11 – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Podczas WUF11 zaprezentowany zostanie „Plan działań dla miast”, przygotowany w zgodzie z globalnymi celami zrównoważonego rozwoju. Będzie to katalog działań zmieniających miasta w zielone, dostępne i produktywne miejsca.

 - WUF11 jest szansą dla Polski na pokazanie społeczności międzynarodowej, w jaki sposób stara się osiągnąć zrównoważoną przyszłość miast i osiedli. Katowice są wspaniałym przykładem regeneracji miasta. Jestem przekonana, że możemy budować na tym przykładzie i podzielić się tymi doświadczeniami w 2022 roku – mówiła podczas jednej z konferencji prasowych Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich UN-Habitat.

Na World Urban Forum nie może oczywiście zabraknąć „Wspólnoty”, największego samorządowego pisma w Polsce. Na naszym stoisku (nr 92) w pawilonie 2 będzie okazja do zapoznania się z najnowszym numerem „Wspólnoty” oraz (uwaga!)  specjalnym wydaniem anglojęzycznym. Będzie możliwość porozmawiania z redaktorami pisma oraz nawiązania współpracy przez autorów i partnerów biznesowych.

Relację z WUF11 zamieścimy w nr 14 „Wspólnoty”.