W samorządach

Włodzimierz Tomaszewski ministrem ds. samorządów

Były samorządowiec i wiceprezydent Łodzi zastąpił zdymisjonowanego Michała Cieślaka.

Włodzimierz Tomaszewski urodził się w 1956 roku, ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Łódzkim. Na początku lat 80. zaangażował się w działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w regionie.

Po wyborach samorządowych w 1990 na wniosek Grzegorza Palki objął obowiązki sekretarza Łodzi, sprawował także funkcję sekretarza Unii Metropolii Polskich. Był doradcą premiera Jerzego Buzka do spraw samorządu terytorialnego i współtwórcą reformy samorządowej z 1999 roku. Od 1999 związany z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, początkowo jako jej sekretarz. W latach 2000–2001 pełnił funkcję wiceministra rozwoju regionalnego i budownictwa.

W wyborach samorządowych w 1998, 2002, 2006, 2014 i 2018 roku uzyskiwał mandat radnego Łodzi. W latach 2002–2010 był wiceprezydentem miasta. W wyborach w 2010 r. bezskutecznie kandydował na prezydenta Łodzi, przegrał z Hanną Zdanowską.

W 2019 roku został wybrany na posła. W Sejmie pracował w Komisji Infrastruktury, Komisji Finansów Publicznych, Podkomisji stałej do spraw budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, Podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego, a także Podkomisji stałej do spraw monitorowania wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w zakresie infrastruktury.

22 czerwca 2022 roku otrzymał powołanie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy na urząd ministra – członka Rady Ministrów, zastąpił zdymisjonowanego po aferze w Pacanowie Michała Cieślaka.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane