Prawo

Własność działki a podejmowanie uchwał

Prawo własności samo w sobie nie upoważnia do podejmowania aktów prawa miejscowego dotyczących działek, których gmina jest właścicielem. Oczywiście może się zdarzyć, że gmina podejmuje takie uchwały jednak warunkiem ich ważności jest to, czy działki te są również zlokalizowanie na obszarze gminy, która podjęła uchwałę.

Uchwałą rada gminy A zaliczyła do kategorii dróg gminnych drogę stanowiącą działki w obrębie geodezyjnym miasta A. Skargę na powyższą uchwałę wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wojewoda uznając, że rada gminy naruszyła art. 94 Konstytucji RP oraz art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Wojewoda wyjaśnił w skardze, że organy samorządu terytorialnego stanowią akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Gminie przysługuje zatem prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze tej gminy. W ocenie wojewody rada gminy A podjęła zatem uchwałę wykraczająca poza przysługujące jej kompetencje. Uchwała określa bowiem kategorię drogi stanowiącej co prawda własność gminy A, ale zlokalizowanej na terenie sąsiedniej jednostki samorządu terytorialnego – miasta A.

W odpowiedzi na skargę pełnomocnik rady gminy wniósł o jej oddalenie. Stanął na stanowisku, że fakt przysługiwania prawa własności do działek upoważniał gminę do podjęcia uchwały. Wskazano także, że podjęcie uchwały było celowe i konieczne. Droga łączy się bowiem z drogą publiczną przebiegającą przez obszar administracyjny gminy A, leżący w sąsiedztwie obwodnicy miasta A, który zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod inwestycje gospodarcze. Tereny te cieszą się dużym zainteresowaniem – tłumaczył w swoim piśmie pełnomocnik. Podjęta uchwała miała poprawić komunikację do miasta S. oraz placówek instytucji publicznych, a także ośrodków gospodarczych regionu oraz poprawę połączeń lokalnych z drogami publicznymi wyższej kategorii, w tym przypadku  z drogą wojewódzką.

 

Sąd przyznał jednak rację wojewodzie. Wyjaśnił, że rada gminy A podjęła omawianą uchwałę powołując się na art. 7 ust. 2 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, zgodnie z którym zaliczenie do kategorii dróg gminnych następuje w drodze uchwały rady gminy po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu.

 

Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy. Powyższa regulacja stanowi wyraz wynikającej z art. 94 Konstytucji RP zasady, że organy samorządu terytorialnego podejmują akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów, na postawie i w granicach upoważnień ustawowych zawartych w ustawie.

 

Odpowiadając na argumenty rady gminy sąd uznał, że gmina może wobec omawianych działek realizować swoje uprawnienia właścicielskie. Nie jest jednak uprawniona do stanowienia aktów prawa miejscowego. Z mocy prawa kompetencja ta należy tylko i wyłącznie do organów gminy, na obszarze której działki te się fizycznie znajdują.

 

(Wyrok WSA w Gdańsku z 12 stycznia 2017 r., sygn. akt III SA/Gd 978/16)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane