W samorządach

Wałbrzych: 20 inteligentnych autobusów wodorowych

Miasto otrzyma 58 mln zł dotacji oraz blisko 7 mln zł niskooprocentowanej pożyczki z NFOŚiGW na zakup 20 niskopodłogowych, ekologicznych pojazdów transportu publicznego.

Uroczyste podpisanie umowy w tej sprawie, z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski, nastąpiło 19 września 2022 r. w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Sygnowali ją wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski oraz prezydent Wałbrzycha Romana Szełemej.

Koszt całkowity przedsięwzięcia to ok. 80 mln zł. Na zakup pojazdów miasto będzie miało czas do sierpnia 2025 r.

Niskopodłogowe, 12-metrowe pojazdy, dostosowane także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, będą posiadać wszelkie nowoczesne udogodnienia. Planowany roczny przebieg każdego z nich to co najmniej 10 tys. km. Wszystkie obsługiwane będą przez ok. 140 kierowców oraz przeglądane przez 7 mechaników (dla których w ramach projektu przewidziano specjalistyczne szkolenie w zakresie obsługi pojazdów).

Zakup i wprowadzenie pojazdów do ruchu spowoduje poprawę jakości lokalnego powietrza – ograniczenie emisji tlenków azotu i emisji pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów. Równolegle z efektem antysmogowym projekt pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

oprac. na podst. inf. NFOŚiGW